Material rulant GFR - sau nu?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Florinn

Administrator
Membru personal
Super Moderator
Trenulist
17 Ianuarie 2006
5.547
16
Cluj Napoca / Bucuresti
www.trains-addicted.ro
WEBSITE
http://www.trains-addicted.ro
YAHOO
bogdannf
LOCATION
Cluj Napoca / Bucuresti
Salut,

m-am gandit de doua ori inainte sa prezint aceste modele,
ma gandeam ca unii vor spune ca sunt reusite, altii vor da cu pietre si bolovani ca de ce am indraznit sa fac asa ceva,
pana la urma m-am gandit sa le prezint pentru ambele tabere :D







Garnitura oprita in gara pe diorama de la Cluj:



Cred ca Sandy e de vina, eu i-am zis sa nu mai aduca Vasconi la club ca fac prostii.

Daca este interes posibil sa prezint si alte modele GFR :D
 
inainte de a comenta ceva la ele, am o trilema ... vagoanele respective sunt imaginare sau chiar sunt facute dupa vreun model ? nu de alta dar nu am vazut eu cel putin vagoane etajate la gfr ... de fapt cred ca daca stau sa ma gandesc nu am vazut pana acuma niciun fel de vagon de calatori de la gfr ....
 
Foarte frumos realizate Florine. Ai o mana de haur cum ar zice unii.
Detalii despre decalurile negre ne dai ? :D
Detalii despre lucrarea ta ne dai ? Ce scop ai avut ?
Urmeaza sa ne plimbam in realitate cu etajate in schema asta de culori ?
 
Gam3 a spus:
"Wiesel" GFR :D

Baga poze si cu tractiunea!

Oare la care te referi?

Sa facem o incursiune in "depoul GFR":



Asta era?



@sogard_2003, detalii, comanda de la un client, scopul a fost sa ii satisfac cererea, daca vom circula in realitate cu asa ceva? sincer nu stiu :)

Schema de vopsire a etajatelor este "inventata" de mine, m-am inspirat de la OBB.
 
Bobicul e mega tare, vezi cum faci sa-mi pui unul pe raft. Daca ar fi si cu jeg, arta e la ea acasa. Din rocosenie le-ai bagat in ceata albastru/ roshu?
 
aveam si eu un bobic de vopsit cfr pinguin sau gfr ...daca ziceai il trimiteam :D
foarte frumos
 
Salut,

multumesc pentru pareri,
am o rugaminte la voi si la ceilalti, nu mai folositi expresia "bobic", nu exista o asemenea locomotiva, repet ce am zis si cu alte dati, ne apucam sa vorbim de gogosari, pepeni sau mai stiu eu ce sau vorbim de trenuri pe un forum de profil?

Multumesc pentru intelegere.
 
super tare Florine, uite asa ai realizat o flota GFR, sa inteleg ca si acea frantuzoaica din spate tot GFR e? sau urmeaza?
interesanta schema de vopsire de la vagoane, o precizare, ce zici, poate era mai bine daca scriai cu alb pe partea laterala a vagonului decat cu negru? ce zici? nu se vedea mai bine? in rest ce sa zic, imi place ce vad.

Apropo, la expresia "bobic", culmea chiar si mecanici de locomotiva le spun asa, nu prea multa lume le stie dupa expresia EC-040.

Spor.
 
Salut,

@Cristi ai vazut bine legat de locomotiva frantuzeasca :D

Legat de scris m-am gandit si eu la alb dar am zis ca nu se va vedea bine peste gri apoi m-am gandit inclusiv la inscriptii bicolore. rosu unde vagonul e vopsit gri, si alb unde vagonul e vopsit rosu dar am renuntat la idee ca am zis ca poate va iesi prea sorcova de aceea am ramas la negru.
 
Florinn a spus:
Salut,


@Cristi ai vazut bine legat de locomotiva frantuzeasca :D

Pai si? e facuta sau nu, ca nu se distinge ca e ascunsa bine :D

Inca ceva, dupa parerea mea e bine ca ai prezentat aceste modele de GFR-uri, avand in vedere ca "parerea mea" ochiul nostru se bucura cand mai vedem material rulant romanesc redus la scara

Spor
 
chiar ma miram de ce nu o prezinti...intr-o poza din cele postate pe prima pagina,printre 2 electrice,se vedea si frantuzoaica alba si cateva litere din cuvantul FEROVIAR....deci era clar ca deja e in parcul GFR...
frumoase masini,imi place vopseaua la ele,se vede ca este lucrat cu grija si curat :)
 
Ca sa ma aberez un pic offtopic, dar intrebarea cred ca pertinenta pentru cei mai multi, chiar daca nu e legata de gfr ...
Niste vagoane cisterna rompetrol daca tot apare locomotiva ?
De fapt daca stau bine sa ma gandesc, flota a fost preluata de ei, deci fara sa vreau sunt chiar la subiect :p
 
Salut,

Cosmine se ia in doze mici ca sa nu facem supradozaj :D

Vagon RGS:



Vagon Laaers:



Imi place mult acest vagon desi este la baza un Roco. Avand sasiul plat si neavand unde sa ascunda lestul au facut sasiul din metal, din aceasta cauza suna foarte bine cand ruleaza deoarece osiile sunt prinse direct de sasiul de metal. Pacat de plasticul de proasta calitate folosit. Rampele de acces de la partea superioara se pot misca sus/jos, clapetele de pe capete se misca inchis/deschis, dar trebuie sa fi atent plasticul e slab, se rupe usor de tot.

Vagon Zas (neterminat):



Toate inmatricularile sunt reale, din parcul GFR.
 
Salut

mai prezint niste modele:

vagon Uagps:


(vopsire reala, inmatriculare reala)

Vagon Zaes:


(vopsire reala, inmatriculare reala mai putin sigla gfr)

Garnitura vagoane Zas:


(vopsire "inventata" de mine, inmatriculari si inscriptionari diferite si reale)

Toate modelele sunt inscriptionate cu decaluri.