S 3/6 la 1:32

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

SantaFeFan

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2008
1.418
5
Germania
LOCATION
Germania
Salut ,
Nu.....nu am sa incep inca un proiect (imi ajunge cu ce am .... :D ) am vrut doar sa intreb daca si in Romania a inceput aceasta serie .Este vorba de un kit de locomotiva Bay.S3/6 la scara 1:32 .Apare saptamanal si la urma va fi extrem de scump ( cam 1100 euros) .Dar este un model mare si la aceasta scara sunt altele si mai scumpe .Poate fi si motorizat ,lumini etc ......depinde de fiecare ce indemanare are .Materialele sunt alama ,otel ,lemn ,plastic etc...
iata primul exemplar (a costat doar 1 euro......)dupa aceea va fi mai scump .
 
Un proiect similar a fost si in UK la inceputul lui 2008, cu Flying Scotsman la scara 1:43.5. Am cumparat si eu primele doua exemplare (primul a costat £0.50).

Nu stiu daca a avut si finalitate; produsul final ar fi trebuit sa fie gata dupa 125 de numere ale colectiei.
 
Salut Rudi,

La multi ani fericiti pentru 2011!

Au fost doua incercari de a promova asemenea proiecte modelistice in Romania si ambele au esuat. E de intrebat daca asta s-a intamplat datorita marketingului lamentabil sau chiar asa voiau sa se intample. Nici nu stiu prea bine ce-a fost in mintea lor. In loc sa promoveze initiativa respectiva in cele mai mari orase ale Romaniei (Bucuresti, Cluj, Timisoara, Constanta, Brasov, Iasi etc) au inceput un proiect pilot in cateva orasele mici, in care evident nu aveau cum sa vanda mai mult de unul-doua exemplare din produsul respectiv, si au ajuns la concluzia (previzibila de altfel) ca "asemenea initiative nu sunt apreciate in Romania. :?:

Una dintre initiative era cu navomodelul "Bismarck" la scara 1:200. Poti vedea comentariile unor modelisti nedumeriti aici:
http://www.cartula.ro/forum/Bismarck-t7409.html

Parerea mea sincera este ca de fapt asemenea initiative sunt o mare teapa, adica nu cred ca vor publica vreodata toate piesele necesare pentru a completa o asemenea macheta. De fapt, ma intreb daca s-a publicat vreodata, oriunde in lume, un asemenea model in intregime. Cred ca pentru anumite edituri este un mod facil de a face un ban in plus. Primul numar e publicat in pierdere si-ti da cateva piese ca sa-ti ia ochii. Al doilea numar costa ceva mai mult, dar daca faci calculul la cat costa efectiv piesele respective iti dai seama ca nu-si merita banii. Dupa 5-10 numere, initiativa moare aparent fiindca n-a existat suficient interes din partea cititorilor. De fapt, tipii si-au amortizat investitia si dispar discret de pe piata. Pana la urmatoarea "lovitura"!

Oricum, vad ca primul numar pilot al acestei noi "initiative" cu locomotiva bavareza S3/6 contine si-o roata. Daca tot costa atat de putin, eu unul as cumpara 6 asemenea numere, sa am macar un set complet de 6 roti, disponibile pentru un proiect modelistic la scara 1:32!

:D
 
Salut Dorin ,
La multi ani....... :D

Cel putin aici in Germania au functionat mai multe asa serii (Bounty ,Bismarck ,Titanic,DTM 190 Bernd Schneider etc ...si toate au fost duse pana la capat .....si acum merge cu HMS Victory..... ).Este clar ca o macheta facuta asa "din rate" este ceva mai scumpa ,dar asa se poate achizitiona ceva peste mult timp (cca 2ani de zile ....).
Un exemplu HMS Victory :setul este de la Artesania Latina si costa cca 500 euro .Multi nu sunt dispusi sa plateasca dintr-un foc 500 euro ,dar asa apare in fiecare saptamana o editie la 6,98 euro cu cateva piese.....La urma cand va fi gata costa in jur de 800 :D .Dar,pe timpul abonamentului mai apare si un echipaj cu Nelson si cativa alti marinari (30 pana la 50 figurine din metal ) in plus cine a facut abonamentul a primit si ceva cadouri (un set de scule etc...).Si la fiecare editie este si o revista mica cu ceva istorie despre navele cu panze ,o explicatie cum se construieste nava pas cu pas .....deci pretul final este mai mare ,dar asta este relativ (se plateste in rate ,si mai sunt cateva chestii in plus fatza de kitul de baza de la Artesania Latina ).Si sa fim cinstiti ,chiar daca cineva are kitul complet de la inceput ,tot nu-l poate termina inainte de un an ....poate dureaza si mai mult .
se poate citi si aici : http://www.modellboard.net/
desigur multi spun ca asa ceva este teapa ......dar nu este nimeni obligat sa faca un abonament .Cea mai mare frica este :am cumparat poate 50-60 de editii ......si dupa aceea nu se mai livreaza piese .Asta intr-adevar da de gandit ......
Dar cum am spus ,cateva serii au fost duse pana la sfarsit .Si acum cu HMS Victory se pare ca au probleme (nu pot acoperii intotdeauna cerintele......) .De aceea am facut un abonament sa fiu sigur ca primesc toate piesele la Victory,deoarece la kiosk nu le gaseam intotdeauna....
Dar cu aceasta loco nu am sa incep.....prea multe santiere deschise
:D
Dar ideea nu este rea :inca 5 roti la pretul de 5 euro este ok :D
 
Aici imi aduc aminte de Titanic,cu vreo 7-8 ani in urma,si a mers pana la sfarsit.Cunosc pe cineva care si-a montat un Opel Astra radiocomandat,la o scara maricica....tot in rate :p...deci functioneaza....mai ales ca firmele sunt cam aceleasi.sa fie doar o "strategie mioritica? :roll: