Probleme Br93 Roco

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

b87mgm

Member
8 Noiembrie 2007
39
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Buna ziua,

Vin si eu cu o problema la locomotiva Br93 Roco.
Mentionez ca nu ma pricep prea bine la explicat in termeni tehnici :)

Deci problema este urmatoare:

Merge in hopuri, mai exact undeva la o biela face un zgomot (ca un clink)
Am incercat sa misc acea roata in ambele sensuri de rotatie, efectul este ca "bataia" se duce catre alte roti.
Urmarind contra greutatile de pe o parte am reglat la 90(grade) cele de pe cealalta parte,locomotiva are 4 osii si 3 biele pe fiecare parte.

Daca cineva stie cum se regleaza acest tip de locomotiva,rog sa ma ajute !

Multumesc anticipat !!!
 
Posibil ca una din roti sau biela sa se fi miscat (sarit) , dupa pozitia initiala in ax .

Ar trebui sa gasesti schema de servis de la roco sau fotografi cu modelul in cauza pentru a te orienta cat mai usor si vedea daca bielele sunt puse corect .
Pune niste poze cu locomotiva si biela in cauza , poate are cineva acelas model cu tine si atunci sigur vei avea dupa ce sa te ghidezi .
 
Intrebare de baraj: rotile sunt antrenate in acelasi timp de bielele de cuplare si de rotile dintate de pe axe? Daca DA, atunci trebuie refacuta cu multa atentie sincronizarea dintre rotile dintate si bielele de cuplare. Daca o singura osie are roata dintata, iar transmisia miscarii catre celelalte osii se face prin bielele de cuplare (ca in realitate 8)), atunci trebuie verificat decalajul de fix 90 de grade intre rotile de pe dreapta si cele de pe stanga.
Chiar asa, niste poze ar fi de mare ajutor :D