Lampa finala -- Vagon de posta PIKO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

teo_magdici

Active Member
Trenulist
24 Septembrie 2009
228
7
Bucuresti
Dupa cateva incercari nereusite, am reusit sa fac lampa finala la postal. Am folosit un LED SMD 0603 rosu si un beculet de locomotiva pe post de rezistenta de balast, ambele dupa o punte redresoare; nu am mai pus condensator deoarece am folosit pentru culegerea curentului metoda lui @PROGNOSIS cu corzi de chitara, iar contactul este foarte bun (acum imi e greu sa mai invart osia din fata, la cat de bine tin corzile :p :wink: ). Felinarul este facut din o bucatica de aluminiu indoita de cateva ori si gaurita cu un burghiu de 1,5 mm.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poze:
 
Oricat de bun ar fi contactul intre osie si lamela, daca se intampla ca osiile sa nu culeaga curent chiar si o secunda, o sa-ti palpaie luminile. Condensatorul elimina aceasta problema, actionand ca o baterie, pastrand tensiunea.
Si faptul ca abia poti misca osia din cauza culegerii de curent...nu e deloc o fericire...
S-ar putea ca osia respectiva nici macar sa nu se invarta pe sina, ceea ce e o problema.
 
Am facut teste si am vazut ca rotile se invart (contragreutatea) si luminile nu palpaie. Sper sa reusesc sa fac un filmulet in care sa ilustrez asta.

@PDI -- Am pus pe o singura osie (pe ambele roti) din cauza presiunii destul de marti exercitate de lamela pe roata
 
Bun inceput.
Pe viitor incearca cu LED-uri punctiforme de 1,8 mm iar pentru colectarea tensiunii clapete de la casete audio.

sau .
Produsul final ar arata cam asa:
.
Bafta in continuare.
 
Pentru colectarea tensiunii s-a gandit cineva la antifurturile adezive care se pun pe produse in supermarketuri ? O sa descoperiti un set de 5 - 6 lamele conductoare foarte subtiri su foarte flexibile. :wink:
 
Corzile de chitara, numarul 1, adica cele mai subtiri, sunt bune pentru culegerea de tensiune de pe bandaj si eu le-am folosit acolo unde pe osie era pinion de tractiune. Ele trebuiesc ärcuite"exact atat cat sa tina pe bandaj dar nu sa-l infraneze si asta se pbtine dupa cateva incercari. Personal recomand la vagoanele prea usoare ori o balastare pana la 120-150 grame, ori folosirea de lamele pe osie la ambele osii. Acolo, pe axul osiei, frictiunea este mult mai redusa decat pe bandaj. Chiar si in cazul corzilor de chitara este mai bine daca se culege tensiunea de pe ambele osii. Cum tu ai un vagon acoperit, poti fosi un condensator destul de mare care va mentine lumina aprinsa in timpul micilor intreruperi. Eu am folosit la un vagon de genul asta un condensator mare si ca volum pentru a inlocui greutatea lipsa...
http://trenulete.info/lampa-finala-la-un-vagon-de-marfa/
sau unul mai mic acolo unde este balast suficient
http://trenulete.info/vagon-inchis-pe-osii-roco-ho-lampa-finala/
 
@mmkelemen
Nu m-am gandit la LED-uri punctiforme deoarece:
1. Nu gasesc in oras, si nu vreu sa dau comanda numai pt. LED-uri
2. M-am grabit sa fac asa deoarece e si o tema pt. fizica

@sogard_2003
La asta nu m-am gandit, dar nici nu vreau sa ma apuc sa desfac antifurturi si in plus nici nu stiu de unde sa le iau

@Prognosis
Nu mai am unde lesta vagonul si nici nu am loc de capacitoare deoarece postalele Piko au niste ghidaje de pozitionare a caroseriei vagonului pe sasiu pe care nu prea vreau sa le tai

@Radu & B74 MRV :oops: :oops: :oops:
 
vagoanele cu boghiuri care au culegere pe toate osiile (adica 4) inevitabil vor palpai...in cazul in care nu au un condensator,asa ca ce sa mai vorbim de un vagon pe 2 osii cu culegere in 2 puncte? :roll:
poate nu o sa palpaie fara sa il rulezi,insa cu siguranta pe unde va pe circuit va palpai,si ,cu trecerea timpului se va accentua si uite asa veti fi nevoiti sa dati dreptate lui Radu si PDI....
concluzia...cu cat mai multe puncte de culegere cu atat mai bine,iar introducerea unui condensator de minim 470 uF este mai mult decat recomandata.
spor la modelit!
 
mmkelemen a spus:
Bun inceput.
Pe viitor incearca cu LED-uri punctiforme de 1,8 mm iar pentru colectarea tensiunii clapete de la casete audio.

sau .
Produsul final ar arata cam asa:
.
Bafta in continuare.

Nu cred ca la vagonul acoperit e ok lampa de final. Dar daca ti-au furat tiganii tabla, iese mai rudimentar din plastic. Daca ii cade aia in cap unei persoane la HO, e ok, dar la 1:1 ar fi ceva de plata, plus transplant tzeasta. Lamelele de la casete cu manele este rigide cand e multe. A se incerca lamele din relee fine, tensiuni reduse.

Cred ca pe viitor voi incerca lumina intr-o cisterna, iezagt ca-n vagoanele de calatori. Un scurt in vapori de benzina, nu strica, tre' sa sara tzara in aer de la ceva... :D
 
Bre nea Vali, ie greu cu instructia de semnalizare care zice ia unde se pune finele de convoi... pe GG15-şpele ala cu uşi de garaj la capat ie numai bun de storcoşit felinaru' cand s'or plia uşile...
Daaa, bouuum la fekete cziszterna e numa' bine!

PDI
 
Va propun o schema simpla pentru o lampa de fine de tren care poate lumina inca 60 de secunde când vagonul este luat de pe sine.

Rezistenţa de 10-100 OHM este util㒠în a evita afumarea contactelor: lamela roat㒠şi roat㒠şină’.

 
Recunosc, nu sunt deloc un cunoscator, dar in aceasta lucrare m-am inspirat un pic de aici. Asa ca am sa va ascult sfaturile cachiar si un "cunoscator" invata mereu :D
 
PDI a spus:
Bre nea Vali, ie greu cu instructia de semnalizare care zice ia unde se pune finele de convoi... pe GG15-şpele ala cu uşi de garaj la capat ie numai bun de storcoşit felinaru' cand s'or plia uşile...
Daaa, bouuum la fekete cziszterna e numa' bine!

PDI

Si totusi la tipul respectiv de vagoane inchise se pune lampa finala deoarece vagoanele de valori/posta se pun imediat dupa locomotiva, ca daca convoiul e lung, exista riscul sa se fure valorile/corespondentele din Pwg