Lampa finala -- Vagon de posta PIKO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
mity a spus:
Va propun o schema simpla pentru o lampa de fine de tren care poate lumina inca 60 de secunde când vagonul este luat de pe sine...

exact mity...si la un singur led un condensator de 220-470 uF este suficient pentru a mentine "lumina arzand" cateva secunde bune.
de treaba cu afumatul contactelor nu stiam (decat slanina,jambon si alte alea) :p
 
@obiwan astept o lucrare facuta de tine, ca exemplu, sa stiu data aviatoare cum sta treaba.
"Lamelele de la casete cu manele este rigide cand e multe." Cine asculta manele stie mai bine, eu am folosit de alt gen de muzica. Incearca si tu sa vezi ca nu e rigide.
PDI bacsi, "cziszterna" (nu se scrie asa, "cz" nu "iegzista") nu e fekete ci szurke (vezi ca ai si tu ce sa inveti de la mine...).
Acum lasand glumitele deoparte multumesc pentru sfaturi iar pe viitor voi tine cont de ele.
Eu am fost multumit de lamelele de la casete, sunt destul de flexibile si nu infraneaza rotile (am folosit la multe vagoane pentru colectarea tensiunii).
Bafta "tutulor"!
 
Si eu am folosit produse HGDan, jos palaria pentru ele :aplauze:
insa alteori am recurs la "improvizatii" de care am fost multumit.
Daca nu a iesit bine din prima, poate iese din a doua, din a treia...
Incercarea moarte n-are.
Vorba aia: "ori suntem trenulisti ori nu mai suntem..."
Bafta "tutulor"!
 
Mai muncim si noi, ca trebuie, nu? :?:
Lista cu lucruri de facut in lipsa de ocupatie:
- manere din sarma, nu plastic sau mai stiu eu ce alte porcarii se mai dau ca accesorii la vagoane
- cuple cu surub
- scarite din alama (cele de plastic s-au rupt :p )
- nitel weathering
- postarea pozelor pe forum

Inainte: Dupa: In ambele parti:
Cupla: Desfacuta:
Scaritele:

O fi bine, n-o fi? :roll:
VOI sa imi spuneti!
 
Scoate surubelnita de acolo, vad ca e preferata camerei, tot timpul ai focalizat pe ea. Dupa ce faci fotografiile, vezi care e in focus si doar pe cele reusite pune-le aici.
Multam` ;)
 
Nu m㒠pricep deloc la partea electrică’, şi am problema asta cu lumina care pâlpâie, la nişte led-uri puse de mine. Vă’d c㒠sunt o groaz㒠de tipuri de condensatori (electrolitici, smd, ceramici, multistrat) şi la fel de multe voltaje. M㒠puteţi ajuta cu un sfat? Mulţumesc!
 
Un electrolitic de 470-1000uF/ 16-25 V legat in paralel, dupa puntea redresoare si scapi de "stroboscoape".