Iluminare garnitura etajata Piko

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

hgdan

Well-Known Member
Trenulist
14 Martie 2008
929
0
Cluj Napoca
www.hgd.ro
WEBSITE
http://www.hgd.ro
LOCATION
Cluj Napoca
Garnitura de vagoane etajate Piko este pregatita din fabrica pentru montarea instalatiilor de iluminat, vagoanele sunt legate intre ele prin cuple speciale conducatoare de curent cu 5 poli. Pentru iluminarea acestor vagoane am incercat sa obtin o iluminare cat mai uniforma dar cu un consum cat mai redus de curent, pentru a nu incarca inutil sistemul digital. Pentru aceasta am construit instalatii de iluminat speciale cu cate 6 led-uri albe - am ales culoarea alb-neon si led-uri cu luminozitate foarte mare, acestea lumineaza suficient si la un curent mic, consumul unu vagon fiind de doar 30 mA. Pentru fiecare instalatie am confectionat cate un conector care sa potriveasca in mufa instalatiei originale.


Pentru fiecare vagon am utilizat cate 2 instalatii de iluminat, una fixata pe plafonul de la etajul inferior, cealalta pe acoperisul vagonului, vagoanele din capete au primit in plus cate un led warm white care sa ilumineze usile ( am presupus ca in aceste locuri s-a iluminat cu becuri ), apoi fiecare element de cuplare dintre vagoane a fost echipat cu cate un led 1.8 mm warm white pe post de aplica de perete. Am folosit un decodor de functii HGD D16 de la care am folosit 3 din cele 4 iesiri. Pentru conectarea decodorului am folosit punctele de lipire prevazute de producator, acesta nu s-a obosit sa monteze o mufa...In plus este necesara dezlipirea a 4 componente SMD din circuit ( conform cu instructiunile originale de montaj ) ceea ce necesita atentie deosebita pentru a nu deteriora circuitul imprimat. Am preferat sa montez decodorul in alta pozitie decat cea recomandata de producator pentru a nu obtura lumina din plafon. Pentru instalatia de iluminat din tavan am montat o mufa separata.



In final cam asta a iesit: