Imbunatatire rigleta LED pentru vagoane de calatori

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Asa se poate lua o sursa de calculator, sau o sursa universala de laptop.
Sau, ca sa nu fie impactul financiar prea mare, de fiecare data cand cumperi led-uri, textolit, punte de diode, aplici solutia de mai sus, mai adaugi si un LM7815, ca doar e doar 1,4ron.
 
@hgdan
Asa e: transformatoarele sunt intr-adevar de f. buna calitate si se pot folosi intr-o gramada de aplicatii...
Pt. editare scheme, eu folosesc Eagle.

Iata un circuit ce foloseste 78L05 pt. iluminarea constanta a vagoanelor in analog:

Rezistentele serie sunt de 270 ohmi, si fiind legate in paralel duc la un consum destul de ridicat (44mA / vagon), dar nu este o problema avand in vedere ca in analog se comanda numai o garnitura la un moment dat.
 
Intrebare: cat iti scoate 78L05 ? 5 volti parca daca nu ma insel, dar mai bine sa confirme cineva care se pricepe ?
Daca tensiunea de intrare este mai mica de 5 volti sau cat suporta integratul ce se intampla ? Presupun ca vom avea o cadere de tensiune la iesirea integratului egala cu cea de intrare (minus eventualele pierderi in integrat, ca nimeni nu-i perfect).
Alte circuite integrate pentru stabilizare de tensiune nu exista ? Ca la o tensiune de 6V deja am putea pune 2 led-uri in serie si s-ar mai reduce consumul substantial.
 
Problema este ca LED-urile nu sunt in stare sa-si limiteze singure curentul prin ele, deci aceasta sarcina ne revine noua, utilizatorilor, prin proiectarea adecvata a circuitului respectiv. Astfel, NU le conectam niciodata direct la sursa de tensiune, ci le alimentam prin surse de curent constant sau montam rezistente de balast in serie cu ele.
 
Macleod,
Cam asa, tot ce face acel integrat este sa transforme in caldura tot ce este peste 5V, intr-o limita rezonabila bineinteles, vezi documentatia. Practic trebuie sa-i dai ceva peste 5V ca sa aiba de unde sa taie si sa-ti dea un 5V curat. Daca ii dai sa zicem 4V atunci ar trebuii sa scoata 3.9V, da poti sa te trezesti si cu 3.3V, pentru ca o tensiune mai mica de 5V e cam contra ideii de functionare, deci nu prea se pune problema de ce se intampla in acest caz, din nou vezi documentatia si apoi testari personale(testeaza mai multe, ca exemplare diferite s-ar puta sa se comporte diferit in aceasta situatie neobisnuita).
Pretul e mic, cam 1ron pentru 78L05.
Se poate sa fie si pentru 6V, adica LM7806 sau 78L06(acelasi lucru doar ca e capsula mai mica), cauta si pe internet datasheet, sau mergi pe Maica Domnului la 2-3 magazine si sigur te descurca vanzatorii, iti arata si capsula, etc.
 
Circuitul 78L05 ofera o tensiune stabilizata la iesire de 5V. Trebuie tinut insa seama ca exista o cadere minima de tensiune de cca 1,65V pe circuit la care se adauga cam 1,35V cadere pe punte deci 3V in total.

Asta inseamna ca ai nevoie de minim 8V la sine ca sa ai 5V la iesirea 78L05. Deci de la 8V in sus, ledurile lumineaza maxim. Sub 8V luminozitatea scade treptat pana la stingere. Calculul este valabil pt alimentatoarele care ofera o tensiune pur continua de valoare variabila.

In cazul alimentatoarelor in pulsuri (PWM), ledurile se vor aprinde la unghiuri si mai mici ale butonului de comanda.
 
hgdan a spus:
Eu folosesc ca si stabilizatoare de curent LM 317L, schema este deosebit de simpla ( dar din pacate nu stiu cum sa o desenez ), are doar o rezistenta, dar nu am montat niciodata pe instalatiile de iluminat vagoane, consider ca nu este necesar deoarece montez intotdeauna 3 led-uri in serie, curentul prin led-uri il setez la cca 10 mA , astfel nu exista pericolul deteriorarii accindentale chiar la cresterea tensiunii de alimentare
intrebare: cum se calculeaza rezistenta de balast?
am trenurile in cc analog, deci comanda vitezei o fac prin variatia tensiunii. am iluminat un vagon cu LM 317 la care rezistenta este una variabila, astfel incat sa pot regla simplu intensitatea luminoasa in vagon la nivelul dorit. fiind cc analog, am urmarit sa obtin o tensiune de aprindere cat mai mica. cu leduri portocalii am atins ~3,5 volti pe sina. din pacate ledurile soft white trebuie aprinse mai sus, si cu tot cu punte de diode am ajuns la cca 5,5 volti. ledurile le-am montat toate in paralel dar nu se aprind uniform ca intensitate, se pare din cauza ca nu e limitare de curent pe ele (nu am inseriat rezistente de balast).

asa ca repet intrebarea: cum se calculeaza rezistenta de balast?

p.s. o sa masor si curentul absorbit, cred ca o sa ajunga la valori un pic indecente

(cand termin vagonul o sa-l postez, m-am impiedicat la culegerea tensiunii de pe roti :roll: mi se pare o chestie supernaspa de facut si gandit daca vreau sa nu am probleme in rulare, tinand cont ca nu am lamele originale si nici nu am idee cum sa le prind; momentan m-am gandit la o structura, sa vad ce iese)
 
S-a mai discutat dar situatia e simpla:

U(tot) = U(rez) + U(led), adica tensiunea totala (cea de la bornele de iesire ale alimentatorului e egala cu suma tensiunii pe rezistenta de balast plus tensiunea pe led)
- si da, stiu ca am ignorat pierderea pe puntea de diode, dar mai bine calculez si supra dimensionez balastul decat sa-l subdimensionez si sa se arda tot

Mai avem U(rez) = I(rez) X R(rez).
Cum e circuit pe o singura linie, I(rez) = I(led), deci avem
U(tot) = I(led) X R(rez) + U(led)

De unde
R(rez) = ( U(tot) - U(led) ) / I(led)

Tensiunea maxima o stii, ca e in cartea alimentatorului.
Tensiunea de pe led o stii, la fel si intensitatea pe led, sunt in cartea lui tehnica..
Deci asa calculezi rezistenta de balast, eventual poti sa mai adaugi ceva ca sa fii sigur ca nu se arde (desi oricum se mai pierde prin punte si ce mai e pe acolo).
 
macleod a spus:
S-a mai discutat dar situatia e simpla:
(...)
la cum citesc eu ce e mai sus, circuitul respectiv e pentru digital (o tensiune constanta maxima de un 16V aplicat liniei, care trebuie "mancata" pana la nivelul caderii de tensiune pe led). ce am eu e cc analog, deci variez tensiunea ca sa variez viteza, in domeniul 0-16 volti. asta inseamna ca daca aplic 14 volti lumina ledurilor scade, daca aplic 8 probabil nu se mai aprind deloc. oricum am gasit utila relatia

R(rez) = ( U(tot) - U(led) ) / I(led)

pe care o modific in

R(rez) = ( U(tot) - U(led) ) / I(dorit_prin_led) si determin rezistenta pentru cazul meu.
o sa testez.

Multumesc.
 
Incercand eu sa revitalizez un incarcator de acumulator pentru o masina de gaurit cordless, m-am intalnit din nou cu tematica generatoarelor de curent constant. Astfel, am observat ca sursele de tensiune constanta 78XX pot fi configurate ca generatoare de curent constant in configuratie bipolara, avand intrare la IN, rezistenta intre OUT si GND, iesire pe GND. Practic montajul se inseriaza cu sarcina care necesita curent constant si atata tot, ceea ce se poate dovedi foarte simplu de realizat & utilizat. Numai ca, pentru o functionare corecta, intre pinii IN si OUT trebuie sa fie o diferenta de tensiune de minimum 2V, iar de la OUT la GND trebuie sa cada tensiunea nominala a circuitului respectiv (5V pentru LM7805, 6V pentru LM7806 etc), deci caderea de tensiune pe aceasta sursa de curent constant devine cam mare, de 7V pentru LM7805, 8V pentru LM7806 etc. Deci fara o cadere de tensiune de minimum 7V nu scapam, ceea ce este cam prea mult in sfera miniferoviara :D
 
Pentru stabilizatoarele de tensiune 78XX in configuratia de sursa de curent constant descrisa mai sus, curentul de iesire este:

Iout = Id + Ustab/R

unde Id este curentul care iese prin terminalul GND (circa 5mA, scrie in foile de catalog), Ustab este tensiunea stabilizata de circuit, iar R este valoarea rezistentei dintre OUT si GND. Astfel, cunoscand valoarea dorita a curentului stabilizat, se calculeaza rezistenta:

R = Ustab / (Iout - Id)

Astfel, daca utilizam un 7805 si dorim un curent stabilizat de 10mA, atunci:

R = 5V / (0.01A - 0.005A) = 5V / 0.005A = 1000ohmi = 1kohm
 
Rascolind eu prin cutiutele mele cu piese electronice, peste ce dau?!? :confused:
Un stabilizator reglabil LM317K!!!
Conform foii de catalog, si acesta poate fi utilizat pentru constructia unei surse de curent constant bipolara, in aceeasi modalitate: intrare pe IN, rezistenta intre ADJ si OUT, iesire pe ADJ. De data aceasta, curentul stabilizat este:

Iout = 1.25V / R

deci, cunoscand valoarea dorita a curentului, se calculeaza rezistenta:

R = 1.25V / Iout

Astfel, daca dorim un curent de 10mA, atunci

R = 1.25V / 0.01A = 125ohmi

Fiindca mie imi trebuiau 200mA pentru respectivul acumulator, am calculat valoarea adecvata a rezistentei:

R = 1.25V / 0.2A = 6.25 ohmi

Dupa cateva experimente declarate reusite, noul incarcator pentru acumulatorul masinii de gaurit cordless contine acum un LM371T si ofera un curent constant de 200mA 8)
In ceea ce priveste utilizarea stabilizatoarelor 317 in cadrul rigletelor cu LED-uri pentru mini_vagoanele de calatori.. urmeaza alte experimente :D
 
Nu stiu daca locul postului meu e aici, dar, rascolind printre niste carti de electronica de-ale lui tata, am gasit o schema prin care se poate alimenta o rigleta de iluminat la orice tensiune intre 3 si 18 V, dar cu o intensitate stabila a luminii folosint MOSFET-ul BF 256 si o dioda. Revin in curand cu schema!
 
Tinand cont ca in acest subiect incercam sa optimizam rigletele cu LED-uri prin stabilizarea curentului, postul tau este exact unde trebuie! :aplauze:
Am incercat si eu schema respectiva ("Caleidoscop de electronica", asa-i? 8)), insa mie imi dadea un curent de 5mA, la care LED-urile mele abia luminau, asa ca am cautat alte solutii care sa-mi ofere 10 - 15mA.
Dupa cate cred eu ca stiu, BF256 este un FET (Field Effect Transistor - tranzistor cu efect de camp), dar nu are grila izolata (MOS - Metal Oxide Semiconductor), deci nu e MOSFET :fluierat:
 
Din calculele tale reiese ca LM317 este mult mai bun pentru stabilizarea unui curent de 10mA pt. rigletele cu leduri, intrucat caderea de tensiune pe stabilizator ar fi de numai 3,75V (1,25 + 2,5).

Mai adaugam 1,3V cadere pe o punte redresoare deci circa 5V pierduti. La o sursa de 16V, raman disponibili cam 11 pentru leduri, deci 4 leduri albe inseriate ar trebui sa mearga fara probleme.

Vrem teste !
 
Despre caderea de tensiune minima intre pinii IN si OUT ai integratului 317 n-am gasit nicio indicatie (sau poate ca n-am stiut eu unde sa caut :fluierat:), dar intre OUT si ADJ este totdeauna o tensiune de 1.25V, data de "bucataria interna" a acestuia.
In ceea ce ma priveste, clar ca vor urma si teste, dar intre timp va invit si pe voi sa experimentati 8)
 
@mpursu-corect, e din caleidoscop de electronica si m-am cam grabit cand am scris mesajul, e FET, nu MOS(H) :-? ;iata si schema: