Vagon Roco-HO 1:87 motorizat cu motor TRIX.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
848
153
Brexit country.
LOCATION
Brexit country.
Va salut !
Asta vara,avand eu la dispozitie niste timp , si facand si curatenie prin "cutiile mele cu maimute",am gasit acest motor+boghiu de la Trix. De fapt ,el provine de la un vechi automotor Trix:

Dupa cum observati,el e deja taiat si "fasonat" de catre je, in trecut dorind sa-l montez pe o masinuta 1:87, dar ansamblul s-a dovedit prea maaaare :D pentru sasiul masinii.
Asa ca am luat "din ograda proprie" un vagon pe 2 osii Roco,l-am masurat ochiometric sa vada daca incape ansamblul:

Dupa aceea ,am purces la dezmembrarea sus-numitului vagon si prepararea pentru primirea in burta lui a ansamblului Trix:

in prealabil,motorasul a fost si mai bine fixat de boghiu prin lipirea cu Poxipol, la fel am lipit si carcasa vagonului de propriul sasiu:

Bineanteles ca am lipit si 2 lamele colectoare de curent, cate una pe fiecare parte a vagonului.
Iata si ansamblul final, gata sa impinga de la spate o locomotiva care cine stie,... nu mai are motor 8) :


Urmeaza acum sa vad cum acopar vagonul sa nu mai fie la ...pielea goala :cool: .
Marius.
 
Salut !
@Cosmin78,
Da,ii voi pune o prelata sau voi masca motorul cu o incarcatura de ceva...
Inclin mai mult spre a aface o incarcatura,o sa incerc zilele astea sa fac ceva cu lemne...

@Sogard_2003,
Clar nu va scapa de decodor,dar fara lumini :D
Marius.