Vagon postal Lima - iluminare si lampi finale

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Vagon postal Lima - iluminare si lampi finale

Vagonul de posta de la Lima a primit si el azi, de ziua Americii, lumini interioare pe leduri si lampi finale.
Pentru colectarea curentului, am inlocuit osiile lima, ce aveau axul de plastic. Am folosit osii Piko izolate pe o parte.
Lamele sunt fasii de 2 mm x 18 mm din folie elastica de cupru.

Pentru lampile finale am folosit LED-uri punctiforme. Am profitat de faptul ca la un capat vagonul avea stilizat formatul de lampa finala si am dat gaura direct in mijlocul imitatiei de sticla a lampii.

Tot in serie cu un mini-bec de 12 volti, am legat si cele trei leduri galben pal cu care se face iluminarea interiorului. Pentru sustinerea lor la nivelul plafonului, am confectionat picioare subtiri din sarma de cupru de la cablu de retea. Toate ledurile sunt alimentate printr-o punte redresoare de 0,5 A
 
ASA DA! Dintr-un vagon modest poti face o piesa de valoare. Prognosis, fa un banner la bloc: Aducem material rulant pe drumul cel bun!!!
Noroc ca ai timp de chitibusuri, si mie imi place ca multor alti nebuni, dar asa cum spunea cnv pe acest forum : inamicul numarul 1 al modelistilor e TIMPUL.
ma intreb cum dracu au altii timp sa se plictiseasca...?
io nu am timp sa respir.
de multe ori nu am timp sa trec strada pana la jumate' k tre sa reiau traseul.
te pricepi, trebuie sa opresti timpul pe loc, sa poti realiza ce-ti propui. Spor la bibilit!
 
Prognosis, am vazut ca ai iluminat si un vagon de calatori Lima. Eu am o intrebare. Cum ai reusit sa dai jos acoperisul, avand in vedere ca e lipit de geamuri? Demult vreau sa le iluminez pe ale mele, insa ma tot blochez la acoperis si nu vreau sa trag prea tare.
Multumesc!
 
Un pic off topic : cu atati oameni talentati poate pe viitor reusim sa reconditionam si ce are statu la CFR ca prea multe se duc de rapa
 
@tyco

Sistemul la Lima este ca acoperisul face corp comun cu geamurile si prin ele se fixeaza de caroserie. Daca impingi cu grija fiecare geam de pe o parte si de pe cealalta si in acelasi timp la un capat, reusesti sa scoti acoperisul.