Iluminare vagon sistem DIGI

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
De curand am achizitionat un vagon Mitropa restaurant, marca Roco.
Cu ajutorul lui HGDan am montat o instalatie de iluminare compusa din decodor lumini marca HGD, rigleta si LED-uri smd.
vagonul in cauza, cu acoperisul demontat pentru acces in interior:
 
In pungulita cu accesorii se gasesc aceste lamele de cupru special preparate pentru colectarea semnalului de pe roti izolate pe o parte.Lamela este din cupru (ceea ce sublinia Prognosis) si culege curentul fara a uza excesiv axul osiilor. Acelasi tip de lamela a folosit si GAM3 pe boghiul unui alt vagon, sistemul de prindere fiind diferit.
 
Decodorul permite programarea pe adresa locomotivei si este foarte usor de montat. Practic, am executat toata operatiunea in 15 minute cu doua pauze lungi si dese.
Decodorul DanCoder si un segment de rigleta:
 
cealalta extremitate: se poate observa finetea executiei si inserierea circuitului de led-uri cu rezistenta SMD:
 
Daca Kenobi decide ca intensitatea luminoasa e prea mare, inseriem un rezistor de valoare mai mare.Cand va rula pe viitoarea diorama poate montam si un capacitor in paralel, sa nu deranjeze eventualele intreruperi in circuit.
 
In episodul urmator, iluminare vagon cu lampi finale.Trebuie sa fac rost de lamele colectoare.
Spor la trenulit!
 
MS, Cosmin! Chiar am destul loc pentru condensator in mobila din restaurant, asa ca nu-mi pune mari probleme de camuflare.
 
condensatorul trebuie montat dupa iesirea din decodor.ai sa constati ca atunci cand ridici vagonul de pe linii,o sa ai luminile aprinse
inca,stingandu-se incet,iar intreruperile cauzate de mizerie si contact imperfect sunt inexistente :D
 
ok, pun unul de 1000 micro la tens strapungere 25 V, sa fiu sigur.Multumesc de sfaturi!