Atelier R161

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Radu161

Moderator
Super Moderator
Trenulist
25 Mai 2007
1.858
220
Bucuresti/Arad
r161trains.wordpress.com
WEBSITE
http://r161trains.wordpress.com/
YAHOO
radu161
LOCATION
Bucuresti/Arad
Mi-am facut timp sa deschid un subiect pentru diversele interventii pe care le fac asupra materialului rulant.

Incep cu o locomotiva testata azi, dar pe care am reparat-o acum mai mult timp. E vorba de un BR81 , produs de Gutzold (cel putin asa mi s-a zis)
Cand am primit-o motorul si orice angrenaj pana la osii lipsea cu desavarsire, asa ca am folosit un motor chinezesc si roti dintate recuperate de la jucarii si am incropit un nou angrenaj. In aceasta formula azi a tras 20 de vagoane.

 
Chiar prea repde fata de motoarele originale pe care le cumparam de la producatorii de trenulete :D
 
Din pacate, doar atata a incaput in spatiul respectiv. Nu cred ca angrenajul original era foarte diferit din cauza spatiului limitat. A trebuit sa pilesc un pic din lest ca sa intre asa. Motorul original era mai "gras" asa ca acu se vede frumos si in cabina. :D
Si da, intradevar, era dat la maxim, ca sa fiu sigur ca le trage. Desi la inceput n-am crezut ca o sa poata.
 
Um alt tip de interventie este introducerea culiselor KKK pe vagoane mai vechi sau carora le lipsea cupla.

Prima modificare de acest fel am facut-o pe un vagon lugoj cls 1+2, pe care l-am mai prezentat, asa ca nu insist.






Acum o luna am facut o culisa pentru un vagon piko thunderbox caruia ii lipsea o cupla.

 
Frumos si cata migala sa faci asa ceva.... io nu as avea rabdare sa lipesc atatea pise mici ca sa obtin un ansamblu felicitari :aplauze:
 
Ca o pregatire pentru weatheringul de pe frigorific, mi-am facut mana pe un vagon pe care il tot mutam prin camera. Asa ca i-am gasit o utilizare. Poate ii gasesc si un loc acum. :roll:
Pentru ca s-a mai vorbit despre weathering, nu detaliez prea mult. Am folosit pasteluri. Primul strat l-am fixat cu fixativ special pentru pasteluri, dupa care am adaugat un al doilea strat, ce s-a lipit de fixativ, oferindu-i un aspect mat.
Etapele:

Si la final:

Scuzati calitatea pozelor. Se pare ca aparatul meu e din ce in ce mai certat cu macroul in ultimul timp.
 
pai da´ altfel cum?stii ca weathering-ul e un subect delicat si de enteres pentru mine :p