Montare instalatie iluminat in vagon Roco

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

hgdan

Well-Known Member
Trenulist
14 Martie 2008
929
0
Cluj Napoca
www.hgd.ro
WEBSITE
http://www.hgd.ro
LOCATION
Cluj Napoca
Montarea unei instalatii de iluminat de productie proprie intr-un vagon Roco de 303 mm.

vagonul este livrat din fabrica cu sistem de culegere a tensiuni de pe roti :D
am facut proba si cu o instalatie originala, cu 5 led warm white si decodor incorporat.

produsul finit , poza din dreapta e cu inst originala



bineinteles luminozitatea se poate reduce ;-)
 
La vagoanele lungi pe boghiuri am inteles cum culege curentul de pe osie, dar la vagoanele scurte cum se realizeaza cu ajutorul acestui set? http://www.roco.cc/index.php?id=104&Anfangsposition=0&artikelnummer=40361&bezeichnung=&bahnverwaltung=&epoche=&stromsystem=&spur=&merkmale=0&detail_artikelnummer=40361
Unde se pozitioneaza acele inele cu fir? Daca ar avea cineva si o poza mi-ar fi de mare ajutor.
 
In general Roco da si o schita de montaj impreuna cu piesele setului.Piesele de care vorbesti, cred eu ca sint lagarul fusului osiei si pe acolo culege tensiunea .In cazul cind nu ai o schita explicita poti scrie la Roco(e-mail) si sigur iti vor trimite una sau ceva ajutator.Eu de cite ori am avut nevoie am primit ce am cerut.
 
Ca s㒠nu deschid un alt subiect, voi povesti aici cum am montat lumini de capă’t într-un vagon CFR clasa I Roco, dotat cu riglet㒠LED ShineD02 cu 4atru funcţii. Luminile de capă’t urmeaz㒠s㒠fie comandate de ieşirea a treia, ţinând cont c㒠ieşirile 1, 2 şi 4 sunt alocate grupurilor de LED-uri de pe rigletă’.
Vagonul cu pricina a sosit în vizit㒠la Că’ile Ferate "La Ursu" de la o alt㒠societate miniferoviară’. Dup㒠un prim studiu, am ajuns la concluzia c㒠lipirea a dou㒠LED-uri roşii de 1.8mm pe piesa de plastic transparent de la un capă’t al vagonului ar fi OK. Deci... iat㒠piesa respectivă’, cu LED-urile şi rezistenţa de balast de 1.2kohmi montate:
 
Dar... ştiţi şi voi vorba aia cu socoteala de acas㒠etc.? Aceast㒠idee nu este bun㒠din dou㒠motive:

1) din cauza noilor piese şi a terminalelor acestora, plă’cuţa de plastic nu mai poate fi montat㒠înapoi deoarece lamelele care reprezint㒠geamurile vagonului nu mai au pe unde s㒠fie aduse în poziţiile normale, clipsate pe pereţii interiori ai vagonului;

2) în aceast㒠configuraţie, lumina LED-urilor este preluat㒠de întreaga pies㒠de plastic, ceea ce nu arat㒠bine.



Hmmm... deci ce ar fi de fă’cut?
39.gif

La o privire mai atent㒠că’tre capetele ghidurilor de lumină’... vedeţi şi voi ce vă’d şi eu?!
4.gif


DA, capetele ghidurilor au exact forma LED-ului de 1.8mm
16.gif
 
Vorba trupei Vunk, "aşa, şi?!"
23.gif

M-am uitat cu mai mult㒠atenţie la pereţii interiori ai vagonului şi, surpriz㒠(sau nu?), porţiunile unde se afl㒠perforaţiile pentru respectivele ghiduri de lumin㒠conţin şanţuri exact de lă’ţimea LED-urilor de 1.8mm. Deci am încercat s㒠dau jos cele dou㒠LED-uri lipite pe plă’cuţa de plastic, dar... adezivul s-a dovedit mai puternic şi, deci, să’ră’cuţele LED-uri s-au spart :fluierat:, aşa c㒠am plasat alte dou㒠LED-uri identice în locaşurile pe care le identificasem, dup㒠ce le-am aranjat terminalele corespunză’tor. Din pă’cate, exact aceast㒠faz㒠n-a fost pozată’, dar sunt sigur c㒠veţi deduce ceea ce lipseşte. Am lipit împreun㒠terminalele orizontale, iar cele verticale au ieşit prin cele dou㒠orificii din susul carcasei.
Am tă’iat cu un cutter cele dou㒠ghiduri de lumină’, dup㒠care am montat la loc plă’cuţa de plastic. Pentru conformitate, am pozat ambele capete ale vagonului, cel modificat şi cel intact.
 
Dup㒠o conexiune de probă’...

... am montat definitiv rezistenţa de balast de 1.2kohmi...

... am realizat conexiunile la rigleta LED şi am fă’cut prima probă’:

F0 aprinde toate luminile vagonului, F3 aprinde numai luminile de capă’t, iar F1, F2 şi F4 aprind câte un grup de LED-uri de pe rigletă’.
A urmat reasamblarea vagonului şi reîntoarcerea la societatea miniferoviar㒠de domiciliu, iar posesorul mi-a comunicat c㒠este foarte încântat 8)
 
Mulţumesc!
Ca urmare a acestei operaţiuni, Conducerea Căilor Ferate "La Ursu" a avut ocazia să studieze mai de aproape acest vagon, deci... nu este exclusă luarea în considerare a demarării demersurilor pentru achiziţia unui vagon identic ;)

Later edit: ... ceea ce s-a și întâmplat :cool:
 
Ultima editare: