Atelier vagoane

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

060-EA

Well-Known Member
Trenulist
10 Mai 2016
861
0
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
YAHOO
paul_c_92
LOCATION
Oradea
Am considerat ca e necesar sa dau un aspect mai realistic vagoanelor CFR de la Heris Bcm si T2S.
Pentru inceput m-am ocupat de cuseta.I-am schimbat boghiurile tip MD cu boghiuri Gorlitz la fel cum au procedat si cei de la Atelierele Grivita.
Urmatoarele inbunatatiri constau in:
-amenajarea interioara respectiv vopsirea banchetelor,
-confectionarea catorva paturi in pozitie deschisa,
-montarea de perdelute la cateva geamuri,
-scoaterea in evidenta a usilor si geamurilor de la compartimente prin vopsirea tocurilor si ramelor cu argintiu.
In final am populat compartimentele cu figurine si am montat o instalatie de iluminat.


 
Florinn a spus:
Excelenta lucrare !

Intrebare, de unde ai luat boghiurile Gorlitz ?
Evident de la un Y de Sachsen-Tillig.

Off Topic : Acum cativa ani buni Sachsenmodelle si Heris erau una si aceeasi firma si evident ca foloseau aceleasi matrite.Astfel se potrivesc perfect boghiurile cu sasiurile de la unul la altul :D
 
SUPER! :aplauze::aplauze::aplauze:
Doua mici intrebari: vagoanele de dormit CFR reale au perdele la geamurile de la coridor? Eu parca nu-mi amintesc sa fi vazut - ceea ce este perfect explicabil, fiindca n-am fost calatorit decat de 3(trei) in vagon de dormit clasa I - o data in 1988 (ClujNapoca - Bucuresti dus) si de doua ori in 2005 (Oradea - Bucuresti dus-intors).
Luminile din vagonul-cuseta sunt galbene sau mi se pare mie?
 
mpursu a spus:
SUPER! :aplauze::aplauze::aplauze:
Doua mici intrebari: vagoanele de dormit CFR reale au perdele la geamurile de la coridor? Eu parca nu-mi amintesc sa fi vazut - ceea ce este perfect explicabil, fiindca n-am fost calatorit decat de 3(trei) in vagon de dormit clasa I - o data in 1988 (ClujNapoca - Bucuresti dus) si de doua ori in 2005 (Oradea - Bucuresti dus-intors).
Luminile din vagonul-cuseta sunt galbene sau mi se pare mie?


Vagonul T2S are jaluzele defapt iar luminile cusetei sunt galbene.
 
Continui sa prezint realizarile atelierelor CFV :) :
De data aceasta a venit randul vagonului restaurant 88-81 H-Start.
Imbunatatirile au constat in :
-vopsirea interiorului-mese cu fete de masa,banchete,pereti interior,tavan...;
-popularea cu figurine asezate la mese;
-amenajarea meselor cu vesela :D ;
-amenajarea bucatariei cu minimul necesar-frigider,masa si binenteles bucatar :lol: ;
-tapetarea peretilor;
-montarea de perdelute;
-montarea rigletei super-flux;
Cam asta a iesit: