Vagon militar - iluminare ghereta si lampa finala

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Vagon militar - iluminare ghereta si lampa finala

Vagoanele de calatori luminate dau foarte bine pe diorama, dar convoiale de marfa par destul de anoste noaptea. Pentru a remedia acest neajuns am decis ca fiecare convoi de marfa sa fie incehiat de cate un vagon caruia sa-i atasez lampi finale!
Pentru primul convoi de pe diorama mea am ales un vagon de marfa verde, ce l-am pus eu in continuarea celor doua platforme deschise Roco, pe care am doua tancuri! Asta pentru ca mi se pare mie ca seamana cumva cu un vagon militar!

Pentru iluminarea gheretei, am dat doar doua mici gaurele de 0,5 orin care am strecurat piciorusele unui beculetz de 12 volti miniatural cumparat cu 2000 lei vechi de la Terra!
Pe peretele opus, adica pe cel ce va fi sprea coada trenului, am dat o gaura de 2mm diametru pentru capatul LEDului rosu!

Contragreutatea metalica a vagonului am isolat-o cu scoch pentru a nu face contact intre piesele metalice ale osiilor caci vagonul este din cel vechi in care osiile stau in lagare din tabla metalica, fapt ce mi-a usurat mult rezolvarea problemei colectarii curentului!

Toate legaturile sunt in serie! Se pleaca de la o osiea, apoi prin bec se leaga dioda si la final se inchide circuitul pe cea de a doua osie.

In plus, in paralel mai exista un condensator de 2200 mF/35 V pentru a prelua din socurile nealimentarii in mers! Dioda este bipolar bicolora astfel ca la mersul inapoi da lumina galbena fapt ce scuteste montarea unei punti de diode!

Pe peretele exterior al vagonului, din forex de 1mm am facut un dreptunghi cu gaura de 2mm prin care trece ledul si care are forma unui felinar agatat pe peretele vagonului!

In ghereta, becul de balast are si un rol decorativ prin usoara iluminare a ferestrelor acesteia!Deci soldatul din ghereta este la post si vegheaza la integritatea transportul al carui vagon de securitate este acesta!


Bafta!