IMPORTANT: Am nevoie de voluntari pentru a testa noua platforma forum.lokomotiv.ro, detalii in PM la crystyv.

iluminare vagoane

Lucrari asupra materialului rulant, metode, tips& tricks, etc.
Scrie răspuns
dac

iluminare vagoane

Mesaj de dac » Sâm Feb 23, 2008 11:45 pm

O alternativa foarte buna la iluminarea cu prisme a vagoanelor este folosirea ledurilor albe superluminoase fara lentila HCL-1909AWB.

http://www.metrafo.ro/info.html?cod=HCL-1906BR1

Aceste leduri emit lumina sub un unghi de 140 grade si asigura o iluminare uniforma a intregului vagon:

Imagine Imagine

In plus lumina "aduce" foarte bine a lumina de neon avand o usoara tenta albastra. Se pot folosi rigletele http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=ES013 schimbandu-se cele 4 leduri. Lumina emisa fiind foarte intensa, in digital este necesara inlocuirea rezistentei de 15 ohm cu una de 1kohm. In cazul meu - piko digi1 cu traf T3 - o rezistenta totala de balast de 1,8 kohm asigura o luminozitate realista la un consum de numai 5 mA pe vagon !!!
dac

Mesaj de dac » Lun Feb 25, 2008 4:18 pm

Tavanele acestor vagoane au in interior la mijloc o bavura de turnare. Ca sa utilizez spatiul la maxim, am folosit riglete de productie proprie, din circuit imprimat, cate 2 de fiecare vagon, conectate astfel:

Imagine

unde rezistenta R de 1,8 kohm sta peste acea bavura de turnare, condensatoarele C sunt de 220uF/25V, iar cele 4 diode - 1n4007.

La aceste valori "timpul de stingere" este cam de 2 sec. suficient pentru a depasi intreruperile cauzate de traversarea macazelor sau a zonelor cu depuneri pe sine.
crgtmp

Mesaj de crgtmp » Mar Feb 26, 2008 11:00 am

Eu am taiat bavura aceea cu un sfic, apoi am folosit un smilgher cu granulatie mare pentru a o aduce la nivel cu plafonul - asa am putut sa instalez rigleta fara sa o modific.
dac

Mesaj de dac » Sâm Mar 08, 2008 9:41 am

"Neoane" au primit si vagoanele etajate Piko:
ImagineImagine
De data aceasta sunt 6 leduri albe (4 sus si 2 jos) inseriate cu o rezistenta de 560 ohmi, cele 2 condensatoare de filtraj fiind de 330uF/25V fiecare.
Curentul consumat este tot de 5mA pe vagon.

De remarcat plasticul ceva mai transparent; totusi cu ochiul liber este mai putin sesizabil.
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Sâm Mar 08, 2008 10:13 am

@dac

De unde ai procurat astfel de leduri?
Detalii si imagini:
Imagine
dac

Mesaj de dac » Sâm Mar 08, 2008 10:51 am

Din trei magazine cu piese, doar la unul am gasit leduri smd albe, la 2 roni bucata, mai mult, chiar in 3 marimi diferite :!: :
Imagine
Eu am folosit din cele mijlocii; interesant este ca ledurile mari dau o lumina alb-calda cu o usoara tenta de verde galbui, celelalte o lumina alb-rece cu o usoara nuanta de albastru.

Din pacate nici pe ele nici pe bareta lor nu scrie nimic si nici vanzatorul nu a fost in stare sa imi spuna cine le produce si ce cod au. :(
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Sâm Mar 08, 2008 11:04 am

Acel;ea sunt led-uri sau smd-uri dupa cate mi se pare mie sunt smd nu?
Detalii si imagini:
Imagine
dac

Mesaj de dac » Sâm Mar 08, 2008 11:39 am

SMD= surface mounted device (componente de montat pe suprafete = fara terminale) deci in poza sunt leduri-smd (fara "picioare")
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Mar 08, 2008 12:25 pm

dac scrie:...interesant este ca ledurile mari dau o lumina alb-calda cu o usoara tenta de verde galbui...
Nu cumva ai dat peste un led warm-white? 8O
De fapt am mai vazut LED-uri albe cu usoara tenta verzuie, care nu mi-au placut deloc :-P . Fatza de acestea, LED-urile alb-xenon aratau mult mai acceptabil, pentru mine cel putin :grin:
dac

Mesaj de dac » Sâm Mar 08, 2008 12:35 pm

@mpu
Subscriu: albul cald nu parea realist tocmai din cauza tentei verzui; celelalte alb rece par realiste fie ca "neon" pt vagoane, fie "xenon" pt faruri locomotive: aceleasi leduri mijlocii le-am folosit si la BR218 http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?n ... pic&t=1372
dac

Mesaj de dac » Mar Mar 11, 2008 10:27 am

Ledurile albe superluminoase nu numai ca emit o lumina similara celei emise de tuburile "neon", dar se pare ca si principiul de functionare este asemanator :!: :!: :!:

Ele sunt de fapt leduri cu emisie in albastru (450-470nm) acoperite de o rasina ce inglobeaza un "fosfor" galben (similar celui din tuburile "neon"). Acesta converteste prin fluorescenta o parte a luminii albastre la una galbena (spectru larg centrat pe 580nm). Prin amestecul luminii galbene cu restul emisiei albastre originale rezulta asa-numitul "alb lunar".

Reglajul "temperaturii de culoare" a luminii emise se face prin dimensionarea pastilei de fosfor galben pt a converti mai mult sau mai putin din lumina albastra. Cum variatii mici apar in procesul de fabricatie, lumina emisa va avea nuante usor diferite chiar si de la un led la altul (fapt constatat si de mine), ele fiind ulterior sortate.

Sursa: wikipedia
dac

Mesaj de dac » Vin Mar 14, 2008 12:15 pm

Pentru iluminarea vagoanelor etajate Piko am folosit riglete din circuit imprimat productie proprie de 100 x 5 mm, doua pt. "sus" si una pt. "jos".
Imagine
Cele doua de sus sunt dubla fata pe spatele lor regasindu-se tensiunea redresata si filtrata.
Imagine
De la rigletele de sus pleaca 2 perechi de fire una neagra catre sine si una rosie de interconectare cu rigleta de jos.
Imagine
Aceste riglete de numai 5mm se aseaza mai bine in tavanul ingust al vagoanelor etajate.
Imagine
Pentru o iluminare cat mai uniforma "jos" am intors si banchetele in asa fel incat sa nu mai existe acei pereti despartitori.
Imagine
Cele 3 perechi de fire sunt trecute apoi prin "casa scarilor" si scoase afara prin fantele dreptunghiulare.
Imagine
Firele rosii si maro, care leaga rigletele de sus cu cea de jos, se taie cat mai scurt, se cositoresc si se reintroduc in vagon prin acea fanta.
Imagine
A mai ramas doar de conectat firul negru la lamela colectoare. 8-)
shikanne

Mesaj de shikanne » Vin Mar 14, 2008 5:06 pm

Salut, "dac"....
De cat este rezistenta pe care ai folosit-o la cele 6 smd-uri???
Pe curand....

MiniCamera + bonus
dac

Mesaj de dac » Vin Mar 14, 2008 6:48 pm

Ca si la vagoanele cu un singur etaj, am urmarit obtinerea unui consum cat mai aproape de 5 mA, asta pentru ca acesti curenti se adauga la cei consumati de locomotive, si dupa cum spun cei de pe dccwiki "curentul dcc este pretios !"

Oricum luminozitatea ledurilor la 5 mA este de 90 % fata de 20mA :!:

Eu alimentez digi1 cu traf T3 (16V ca) si am aproximativ 22V dcc, iar pentru un consum de 5 mA am nevoie de o rezistenta de 680 ohmi. (caderea de tensiune masurata pe rezistenta este de 3,54 V rezistenta masurata este de 669 ohmi, deci curentul real este de 5,3 mA)

Pentru trafuri de alimentare mai mici de 16V, poti cobori valoarea rezistentei pana la 560 ohmi.
dac

Mesaj de dac » Mar Mai 20, 2008 8:59 pm

Cine are idee cum se poate ilumina vagonul pentru personal macara Roco ?
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=ap58

Problema este legata de culegerea curentului de la osii, acest vagon avand 3 osii, cele din capete avand si posibilitate de rotire (intocmai ca boghiurile), iar osia mediana are joc lateral.
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Imbunatatiri, reparatii de material rulant, constructie de la zero”