iluminare vagoane

Lucrari asupra materialului rulant, metode, tips& tricks, etc.
Scrie răspuns
f33

Mesaj de f33 » Mar Mai 20, 2008 10:01 pm

Nu stiu cum arata vagonul dar pune niste poze si poate "scornim" ceva...
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mar Mai 20, 2008 10:39 pm

incearca sa copiezi pe cei de la roco.faci 2 "saibe" care sa le poti baga intr-un fel
intre ax si lagarul de plastic si pe care lipesti fire ...cate 2 ptr fiecare osie si te-ai
scos
Cosmin
[Link Removed for Guests]
dac

Mesaj de dac » Mar Mai 20, 2008 11:33 pm

Interesanta ideea cu saibele... cred ca este suficient o saiba pt fiecare osie in dreptul rotii neizolate.

Pozele nu sunt concludente: pe sub fiecare osie trece si sistemul portcupla culisant si nu prea e loc de improvizatii... :(
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
divizia

Mesaj de divizia » Sâm Iun 14, 2008 11:35 am

Ce potentiometru semireglabil de pe aceasta pagina [Link Removed for Guests]
este recomandat pentru o rigleta cu 7 leduri.
Ledurile vor fi albe si depinde cum le voi gasi de 3v sau 4,5v.
Alimentarea sinelor se face la 15v.
Vreau sa-i pun rigletei si potentiometru deoarece vreau sa-i reglez lumina exact cum imi place.

Eu ma gandeam la asta de 1k, asta prin analogia cu rezistenta de 1k pe care am vazut ca este folosita la rigletele de iluminare.
hgdan

Mesaj de hgdan » Sâm Iun 14, 2008 1:10 pm

Eu recomand sa faci un test cu potentiometrul , apoi sa-l inlocuiesti cu o rezistenta fixa , este mai compact si mai fiabil asa
divizia

Mesaj de divizia » Sâm Iun 14, 2008 3:30 pm

Intrebarea era: care potentiometru ar fi potrivit?
Si apropo hgdan, te-ai laudat ca-mi trimiti ceva pe mail (off topic).
Prognosis

Iluminarea cu prisma de plexiglas a unui umbauwagen

Mesaj de Prognosis » Mar Aug 12, 2008 4:32 pm

Iluminarea cu prisma de plexiglas a unui umbauwagen

Un vagon bine lucrat cu detalii foarte bine conturate. Pentru iluminarea lui am folosit 6 leduri galbene, cate trei in fiecare parte. Nu am folosit o punte redresoare ci pentru mers inapoi am pus o lumina de serviciu rosie constand intr-un led rosu montat in antiparalel chiar in holul central al usilor de acces catre cele doua clase. Asta pentru ca pe diorama mea, puntile redresoare nu fac treba prin alimentarea cu variatoare mehano. Oricum eu rulez trenurile in acelasi sens in general si pentru putinele momente de manevre in alt sens, lumina rosie chiar da un efect de avarie...

Prognosis

Vagonul cuseta - iluminare cu smd pe rigleta home made

Mesaj de Prognosis » Mar Aug 12, 2008 4:40 pm

Vagonul cuseta - iluminare cu smd pe rigleta home made

- O lucrare executata pentru un coleg de club, domnul Gabi Sbigu. Vagonul cuseta romanesc.

Un vagon ceva mai lung pentru o rigleta obisnuita. In acest caz, am preferat sa confectionez rigleta adaptata la conditiile vagonului. Adica am proiectat forma rigletei bazandu-ma pe incaperile vagonului pentru a ascunde componentele mari (puntea redresoare si condensatorul electrolitic) si pentru a pozitiona corespunzator luminile in raport cu pozitia compartimentelor.

Prognosis

Mesaj de Prognosis » Mie Aug 13, 2008 12:48 pm

Un alt vagon romanesc imbunatatit la comanda in atelierele PanArin.
S-au montat rigleta de iluminare cabine executata pe profil si lumini de pozitie.

Pentru comenzi consultati pagina de [Link Removed for Guests]

Prognosis

Mesaj de Prognosis » Joi Aug 14, 2008 9:45 am

La cererea beneficiarului, vagonul cuseta a fost populat cu un numar de 25 de calatori, femei, copii, barbati, din seria Kibri 8114. Mai mergeau si ceva calatori in picioare pe la geamuri si pe coridoare. Foarte interesant ca in kitul cu pricina, adulti nu au destule capete, pe cand capetele de copilasi sunt in exces. De unde deducem ca populatia planetei este in continua dezadultizare :-D
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Bafta!
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Mie Sep 24, 2008 9:51 am

vagon cls 1-2 iluminat plus amenajare interior

In seria vagoanelor de cls. 1-2 epoca 2, mai aveam un vagon fara amenajare interior si desigur, fara iluminat. Ieri am reusit sa-l pun la punct si pe acesta.

De curand a sosit in atelierele PanArin, un vagon etajat romanesc pentru a fi dotat cu lumini interior si lampi finale. Vagonul apartine altei companii si va fi prelucrat in ordinea comenzilor.
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Noi 17, 2008 10:36 am

lampa finala la un vagon greu cu coviltir

Cum am procedat la montarea unui felinar exterior la un vagon heavy, cu coviltir.
In paralel am inceput lucrul la CFR-izarea unor vagoane si la reconditionarea unor locomotive sosite pe comanda in atelierele PanArin. Va voi tine la curent si cu aceste operatiuni.
Prognosis

Re: Iluminarea cu prisma de plexiglas a unui umbauwagen

Mesaj de Prognosis » Lun Ian 19, 2009 5:38 pm

Prognosis scrie:Iluminarea cu prisma de plexiglas a unui umbauwagen

Un vagon bine lucrat cu detalii foarte bine conturate. Pentru iluminarea lui am folosit 6 leduri galbene, cate trei in fiecare parte. Nu am folosit o punte redresoare ci pentru mers inapoi am pus o lumina de serviciu rosie constand intr-un led rosu montat in antiparalel chiar in holul central al usilor de acces catre cele doua clase. Asta pentru ca pe diorama mea, puntile redresoare nu fac treba prin alimentarea cu variatoare mehano. Oricum eu rulez trenurile in acelasi sens in general si pentru putinele momente de manevre in alt sens, lumina rosie chiar da un efect de avarie...

Am revenit asupra vagonului Roco prin cateva modificari. In primul rand am introdus punte redresoare si am eliminat rezistorul inlocuind-ul cu un bec de 12 volti miniatural. Lumina este mult mai buna acum. Apoi am vopsit cu gri metalizat podeaua compartimentelor pentru a scoate in evidenta scaunele si pentru a disipa mai bine lumina. Puntea redresoare am mascat-o in toaleta vagonului. La final am lipit pe tavan folie de aluminiu.

De la Brasov m-am intors in decembrie cu un vagon similar insa de productie Fleischmann. Ceva mai bine detaliat, vagonul prezinta avantaje prin modul de deschidere si prin forma boghielor. Acestea culiseaza in jurul axelor prin intermediul unui surub care are si un inceput de gaura de 1 mm la interior. Aceasta gaura am strapuns-o pana la interior si prin ea am traversat cu firul prin podeaua vagonului. Lamele utilizate sunt din cupru de 0,5mm scoase dintr-o placa de contacti de la tv pe lampi. Avea mai multe lamele. Pentru acest vagon am facut si lampi finale din leduri punctiforme. Am scos imitatia de lampi din capatul vagonului si am montat acolo ledurile punctiforme care intra la fix in gaura din vagon. Ulterior aceastea le-am legat la alimentarea de pe placa de iluminat printr-un rezistor de 850 de ohmi, separat de ledurile de iluminat.

Ledurile sunt perfecte pentru iluminat si cred ca voi schimba si la vagonul Roco. Pentru exemplificare va rog sa observati diferenta de nuanta intre luminile celor doua vagoane. LED-urile de iluminat sunt inseriate cu mini-becuri de 12 volti luate tot de la zeXstar

Doru

Mesaj de Doru » Lun Ian 19, 2009 5:44 pm

Foarte frumos modificate. Imi place ideea cu vopsitul podelei. Am sa tin cont de asta daca voi reusi vreodata sa desfac vagoanele mele sa le electrific :grin:
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Ian 19, 2009 8:30 pm

Sunt curios ce vagon de posta merge cu aceste Uber?

Schema nr. 2

Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Imbunatatiri, reparatii de material rulant, constructie de la zero”