Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Macaraua Mehano - weathering / actionare electrica

Lucrari asupra materialului rulant, metode, tips& tricks, etc.
Scrie răspuns
f33

Mesaj de f33 » Vin Feb 06, 2009 11:07 pm

Una din cele mai dificile faze ale proiectului este amplasarea si realizarea limitatoarelor de cursa.Deocamdata am reusit doar sa adun toate datele problemei.Cam astea par sa fie pozitiile critice ale macaralei:
1. Bratul asezat pe suportul vagonului de sprijin (existent la Roco sau manufacturat la Mehano)- in acest caz limitatorul va trebui sa inhibe toate functiile macaralei, mai putin ridicarea bratului.Din considerente de transmitere a comenzii la decodor, va fi amplasat pe brat.
2. Brat complet ridicat sau complet coborat - limitatoarele vor opri doar coborarea sau ridicarea bratului.Cel mai probabil vor fi amplasate in cabina.
3. Carligul complet ridicat (pana la scripete) - limitatorul va opri ridicarea carligului SI :!: coborarea bratului.Asta pare sa fie cel mai "imputit"...trebuie amplasat pe brat, undeva in zona scripetelui maro si va fi actionat de cablu sau carlig.
4. Carligul complet coborat - limitatorul va opri doar coborarea carligului.Nici asta nu cred ca va fi usor de facut , probabil va "sta" in cabina.
Din motive de siguranta, toate limitatoarele vor fi contacte normal inchise.Peste asta mai adaugam si "aspectul comercial"- vor trebui montate in asa fel incat sa fie cat mai putin vizibile ... :fluierat: ...si uite asa, banalul brat al macaralei pare sa devina una din cele mai elaborate piese...
COObra

Mesaj de COObra » Sâm Feb 07, 2009 8:37 pm

:aplauze:
io astept continuarea
:cafea:
[Link Removed for Guests]
mmkelemen

Mesaj de mmkelemen » Sâm Dec 05, 2009 8:21 pm

Ceva noutati???
Pantiru

Mesaj de Pantiru » Sâm Feb 16, 2013 11:19 pm

Urmand sfatul lui cosmin78 de a ma indruma dupa lucrarea ta cu macaraua pentru ca si eu vreau sa fac una made home dintr-un sasiu de vagon ti-am furat ideea cu rulmentul la rotire,dar nu o fac atat de complexa ca a ta modelul ar fi EDK10.Am mai cautat pe ici pe colo si am dat de asta Animation an Athearn steam railroad crane in HO scale.Apropo nu am reusit sa accesez filmuletele tale.
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Sâm Feb 16, 2013 11:50 pm

s-a lasat liniste si praf, pe aici!
C.G. LEONARD
Pantiru

Mesaj de Pantiru » Dum Feb 17, 2013 8:10 pm

Vad ca nu prea sunt atragatoare constructiile de utilaje auxiliare.M-ar fi interesat si alte planuri de utilaje auxiliare dar nu prea am gasit la 1/87.
Pantiru

Mesaj de Pantiru » Mar Feb 19, 2013 8:11 pm

Ce ziceti baieti de filmulete astea 1,2,3,4. nu duce modelismul la extrem? Adresa este [Link Removed for Guests] Poate unii au mai vazut ceva asemanator dar pe mine m-a impresionat.
Alex14

Mesaj de Alex14 » Mar Feb 19, 2013 8:25 pm

Intradevar, asa ceva nu am mai vazut, este impresionant. Sincere felicitari realizatorului. Dar la ce scara este lucrata??
Pantiru

Mesaj de Pantiru » Mie Feb 20, 2013 6:58 pm

Daca vizionezi prima parte spune acolo ca ar fi scara1/32 ,dar m-a impresionat partea mecanica cata acuratete in realizare functiilor macaralei la fel ca in realitate,ca de fapt modelismul este realitatea la o scara mai mica.In linkul acela mai gasesti si alte modele tot atat de excelent realizate,pana si piesele in miscare a unui grup diferential al unei punti motoare de camion si nu numai.
tfa2003

Bucyrus Erie 250t

Mesaj de tfa2003 » Dum Aug 18, 2013 12:57 am

Bucyrus Erie (250t)
[Link Removed for Guests]

sursa:[Link Removed for Guests]
Scrie răspuns

Înapoi la “Imbunatatiri, reparatii de material rulant, constructie de la zero”