(Altfel de) Decodor lumini vagoane

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cheluIS

Active Member
Trenulist
9 Decembrie 2014
233
94
Iasi
LOCATION
Iasi
Dupa ce am modernizat locomotivele vechi cu decodoare Loksound V4.0 mi-au ramas 4 decodoare Piko .



Am instalat noul montaj : decodorul pe holul din coada vagonului si condensatorul intr-o "buda"


Pentru cine este interesat am facut o schema.
Intre pinii "orange" si "gri" o rezistenta care simuleaza motorul - fara rezistenta nu citeste decodorul .
Pentru intreruperi - un "power pack" cu un condensator .
Atentie : cand programati deconectati condensatorul !!!



Numerotarea din stanga nu corespunde mufei 8 pini NEM 652 din locomotiva .

Firele Alb si Galben le-am conectat impreuna asa ca nu conteaza directia locomotivei .
Nu "accelerati" decodorul , se poate arde rezistenta care simuleaza motorul si posibil decodorul !!!
Folositi la decodor doar F0 - lights .

Am programat toate decodoarele pe aceeasi adresa (de ex. CV1 = 20) , astfel se aprind toate luminile din vagoane in acelasi timp.
Desigur se pot programa vagoanele cu adrese diferite .

Condensatorul se poate alege intre 1.000 si 2.200 µF in functie de gabaritul piesei si locul disponibil in vagon .
Eu am pus de 1.000 , este suficient , LED-urile consuma putin (un vagon consuma cam 25 mA).

Pentru cine are decodoare vechi pe care nu le mai foloseste in locomotive aceasta este o solutie foarte ieftina de comanda in digital.
2 rezistente 2 x 0,20 = 0,40 RON
2 diode 2 x 0,25 = 0,50 RON
condensator 1,20 RON
Total = 3,10 RON


Iata si dovada :

https://www.youtube.com/watch?v=fyGYbHEwyDY


Pentru lamuriri va stau la dispozitie .


Ne mai auzim .
 
Este o buna idee de refolosire a decodoarelor mai putin performante.

Odata programate decodoarele, rezistenta ce simuleaza motorul se poate deconecta; astfel se poate folosi aceeasi adresa ca a locomotivei ce tracteaza vagoanele, luminile din vagoane aprinzandu-se odata cu farurile locomotivei. (sau separat cu ajutorul AUX1)

Dioda de pe firul albastru (+) se poate omite, 'plusul' comun fiind obtinut in decodor din doua diode conectate la sine.
 
Foarte interesant "power-pack"-ul 8)
S-ar putea aplica aceeaşi idee şi pentru alte decodoare, cu plusul condensatorului adus la firul albastru şi cu minusul conectat la un "minus comun" creat de nodul format din anozii a dou㒠diode anti-serie conectate cu catozii la culegă’toarele de la roţi?
 
Nu.

Schema apare in manualul LokPilot; se conecteaza la tab-urile de legatura catre Power-pack. (practic este vorba de iesirea puntii de redresare a decodorului) Daca identifici puntea si ai loc se poate folosi cu orice decodor. (intre 'masa' si 'plusul comun')

[Power-pack este un montaj separat bazat pe un supercondensator si un circuit electronic ridicator de tensiune]

Conectarea propusa de tine functioneaza doar daca ai consumatorii in paralel pe 'power-pack' (caz in care nu se mai justifica decodorul...)