material rulant construit din kit

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

zola

Active Member
22 Iulie 2007
50
0
Bucuresti
YAHOO
rosoi.vlad
LOCATION
Bucuresti
material rulant din kituri?

<r>Din cercetarile mele ''arheologice'' dupa vechituri si piese pe care le desfaor saptamanal prin valea cascadelor si vitan <E>:D</E> am facut rost de 3 tendere motorizate care dupa ceva aduaugiri la carcasa si sasiu, schimbarea carbunilor (traiasca creioanele castel!), merg si arata ok.. cum in parcul meu feroviar se gasesc doar trei aburaose m-am gandit sa le fac niste prieteni.. acum intrebarea este=> locomotiva din kit este cat de cat functionala? adica se pot aduga osii ''originale'' sau se misca si cele din plastic?merita sau nu transformarea?</r>
 
te referi la kiturile REVELL :?:
uite ce scrie: ''Guterzugdamflok 01 DRG ep.2,Standmodell ohne Funktion Bausatz ideal zur Darstellung abgestellter Lok''(art.nr.02172)
02172.jpg
 
da la cele revell..fiind mai acceptabile la pret..ideal era un sfat concret.. o poza cu o transormare sau un llink despre..oricum merci..
 
ia de vezi

http://caiferate.21.forumer.com/viewtopic.php?t=17&postdays=0&postorder=asc&start=10
 
mda... pana la urma trenuie sa pun mana de la mana si sa imi facc drum pana in obor sa ii fac o vizita vikingului...... :lol:
 
avand in vedere ca am ramas grav bolnav dupa ce am procurat br 01-urile si br 03-ul de la roco m-am gandit sa le mai fac prienten de data asta de la revell :oops: un br 02 ca parca asa e mai bine... br 01,02,03...89 8) am dat comanda in oradea acum sa vedem cand o veniii...
kitul pare destul de simplu la prima vedere .. dar pentru al putea face sa meraga in mod clar trebuie procurate osile (poate schiar si carutul si osia alergatoare.. eu spar sa nu...)

poze..
cutia kitului..
IMG]http://i205.photobucket.com/albums/bb3/zolaandson/566-deckel.jpg[/IMG]

decaluri

566-5381.jpg


cazatul si un pic de marchiza

566-5376.jpg


tender..
566-5377.jpg


sasiu biele manivele osii si diverse..
566-5378.jpg


cilindri de presiune alte manivele si alte osii..
566-5379.jpg

diferite detalii...
566-5380.jpg
 
dupa ce m-am uitat mai bine cred ca saiul si carutele cu tot cu bile manivele o sa le i-au de la piko..
dar ce ma inspaimanta pe mine mai mult ar fi greutatea modelului...care este infima in comparatie cu tenderu ''bine hranit al ceror de la piko)
 
in mod cert iti trebuie fremul cu roti si ambielaj de la o locomotiva. de asemenea poti folosi si tenderul caruia ii schimbi carcasa. in afara de asta, mai trebie sa si vopsesti carcasele.
 
Fremul nu, merge cel de la Revell dar trebuie puse neste bucse, jumatati de bucse sa nu se uzeze plasticul

Ia putina inspiratie de aici.
Sapa in pagina DEMYRIOLU si ai sa vezi ce se poate face din Kituri Revell.

Pasi: Locomotives/class 56.7/DEMYRIOLU

http://www.ferendeci.com/trains/

Succes!

Sa ne spui ce ai hotarat :wink:
 
Scria cineva, undeva, ca adevaratii modelisti nu se multumesc sa isi faca singuri propria diorama, sa isi construiasca cladirile si instalatiile feroviare, ci isi asambleaza din kituri pana si materialul rulant !!!

Sub impresia celor de mai sus, s-a intamplat sa imi cada in maini un kit de la Liliput: "Gleisstopfmaschine" pe care, evident, l-am si cumparat :!:





Am reusit asamblarea primei cabine:





 
Rotile sunt metalice cu axul de plastic deci izolate.

Exista si variante motorizate (vezi "diorama ho" a lui michael sau la www.liliput.de) dar versiunea mea nu poate fi upgrade-ata (asa sustin cei de la liliput).

Dar, sa continuam...

A doua cabina:







Au fost montate si primele instalatii de testare:



 
In final arata asa:











La final cateva observatii:
-modelul asamblat este cam usor, are numai 42 g (conform cantarului electronic de bucatarie al sotiei :floare: - f. bun la casa modelistului dealtfel) drept pentru care i-am adaugat un plumb de 33 g (din trusa de pescuit) dar cred ca i-ar mai trebui inca pe atat...
-loc pentru motor si boghiu motorizat ar fi, dar cei de la liliput spun ca e "mai ieftin sa cumpar unul gata motorizat" :x :-x
 
Kitul a fost 100 ron. Varianta asamblata (si motorizata) ar fi pe la 300 ron.
 
Salut!
Cine ti l-a dat la pretul asta? Este monstruos! Eu l-am cumparat din Germania cu 12 euro. Motorizat costa aprox. 60 de euro. Pe tine te inteleg ca ti-a placut si l-ai vrut dar cine a cerut atat de mult pe el e...
 
Ionut07,
Tu l-ai cumparat din Germania cu 12 E. Daca adaugi la 12 E cota ce-i revine pentru transport, cazare etc este posibil sa coste mai mult.
Totdeauna cand judecam un pret il "dezbracam" de costurile suplimentare si reducem totul la ce scrie pe produs.
Iata un magazin care are preturi foarte bune:

http://www.reynaulds.com/liliput/temp.asp?item=136110

Adauga la pretul de acolo cheltuielile de transport, transfer bancar si vezi unde ajungi. Sar de 100 E.
Un model nemotorizat se situeaza cam la jumatate din pretul unuia motorizat. O jucarie asemanatoare de la KIBRI costa tot in jurul cifrei de 86 dar de euro.
 
si eu de aici tot cu 12 sau 60€ il cumpar....deci?numai la noi este vrajeala cu taxe
de transport si alte prostii.dau comanda la magazin,imi spune cat e pretul de
catalog si mi-l aduce la pretul ala...scurt...transport si alte alea pe spinarea lui sau
a producatorului
@LDH
cumparaturile online au tot timpul taxe,nu confunda cu magazinele reale
 
cosmin78 a spus:
@LDH
cumparaturile online au tot timpul taxe,nu confunda cu magazinele reale

Nu confund cu magazinele reale.

Cand am comandat, prin cineva, la magazin m-a costat exact cat era afisat pretul pe sit. A adus mai multe pentru mai multi, cumpara de la acelasi magazin de mult timp iar reducerile acordate de magazin ii sunt suficiente. Adica omul nu se arunca.

Cand am comandat direct la magazin mi-a cerut taxe de expeditie iar la banca am platit comision de transfer. Una peste alta cam 25 E peste pretul de magazin.
Deci, crede-ma ca stiu ce vorbesc.