Iluminare vagon Piko epoca III

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Wipeout

Member
5 Noiembrie 2014
15
0
Brasov
LOCATION
Brasov
Salut incep proiectu pt iluminarea unui vagon Piko epoa-III-

Vagonu arata asa :lol:


Urmeaza desfacerea vagonului



Dupa care am marcat cu un creion locu unde vin ledurile....eu le-am pus la centru stalpilor 1-3-5



Am scos geamu si am marcat pozitia ledurilor

 
Urmatoru pas a fost sa dezizolez cele dou sarnlite cu interior din cupr plin



Acum am lipit leurile SMD care au culoarea galbe si le-am si facut o proba



Ca sa intre perfect geau la locu lui vom poliza surplusu de material care e in tavanu vagonului si preseaza pe ledu central, inlaturam acest surplus cu ajutoru unui biax

 
Pentru o vizualizare mai comodă’, ar fi bine s㒠foloseşti linkurile-miniatură’:

în Photobucket selectezi & copiezi conţinutul că’suţei , pe care-l "lipeşti" la locul adecvat în mesajul pe care tocmai îl editezi. "Formula magică’" a linkului-miniatur㒠va fi creat㒠automat de soft-ul acestui forum.

[color=red]Poate c㒠[url=http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1027]acest subiect[/url] îţi va fi de folos pentru utilizarea linkurilor-miniatură’.[/color]
 
Sunt deacord cu asa :
1 nu stiu ca sa fac sa nu mai apara si linku dupa poza facuta mini
2 nu vreau sa canalizez urmaritorii proiectului meu pe un alt site
3 se deschid o gramada de ferestre pt fiecare poza urnarita mai din amanunt
 
Wipeout a spus:
Sunt deacord cu asa :
1 nu stiu ca sa fac sa nu mai apara si linku dupa poza facuta mini
2 nu vreau sa canalizez urmaritorii proiectului meu pe un alt site
3 se deschid o gramada de ferestre pt fiecare poza urnarita mai din amanunt

Ti-am editat eu mesajele anterioare, astfel incat link-urile miniatura sa apara in mesaj iar pozele mari sa apara dupa click pe link-ul miniatura.

Tot ce trebuie sa faci este sa folosesti regula de mai jos:

Codul HTML pentru inserarea imaginilor (click pe imaginea de mai jos pentru marire):



In cazul in care nu este clar de unde se copiaza link-ul direct (Direct Link), am incercat in imaginea de mai jos sa fac cat se poate de clar campul respectiv (urmareste sageata neagra):

 
Conectarea ledurilor in paralel nu este cea mai buna alegere, cel putin din cauza unor diferente de luminozitate. Este de preferat legarea lor in serie, astfel vor fi parcurse de acelasi curent si teoretic vor avea aceeasi luminozitate. Rezistenta de balast o alegi pt. un nivel de iluminare plauzibil.

Vezi si sfaturile lui MPU aici http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5385&start=30
 
Felippe- multumesc mult pt editare :D
Dac- aici am un vagon cu 6 leduri legate in paralel multumesc mult ....next project le leg in serie :!:


Urmeaza demontarea rotilor de plastic si pregatirea rotilor metalie


Pregatim lamelele din cupru(nu este cupru 98% sau cupru pur!)


Pregatim lamelele sa intre in locu dintre roti


Bagam lamelele din cupru in locasu dintre roti daca sunt mai lungi taiem din ele .... cand au intrat le punctam locu unde vin gaurite si le gaurim Atentie sa nu gauriti si partea metalica!


Odata gaurite se scot si se lipesc sarmulitele


Inlaturam placa metalica de pe partea opusa si izolam tablita metalica care tin rotile sa nu faca scurt :idea: cand punem inapoi tablita si bagam tensiune pe roti



Punem tablitele la locu lor intrducand firu prin gaurile date ulterior si fixam tablitele cu un lipici rapid
Punem si rotile la locu lor si le lubrifiem zona in care sunt sustinute
Montam si tablita de greutate la loc tot cu ajutoru brichetei anti vant



Montam rotile si taiem surplusi de tablita si arata asa :D


Urmeaza circuitu electronic care este gazduit in wc vagonului :D
care este compus din : Condensator o Punte redresoare si
un Rezistor.
 
Montarea circuitului electric si ascunderea lui in vagon.






Produs Final :D

Va multumesc pt timpu si atentia acordata proiectului meu . 8)