Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Vagon Fleischmann 566502

Lucrari asupra materialului rulant, metode, tips& tricks, etc.
Mauritius

Vagon Fleischmann 566502

Mesaj de Mauritius » Mie Apr 10, 2013 8:18 am

M-am apucat sa reconditionez acest vagon pe care am dat un pret foarte mic , din pacate lipseste sistemul de cuplare (port cupla ).
Daca are cineva acst vagon il rog sa faca cateva poze cu mecanismul de cuplare scurta sau daca stie de unde se pot cumpara cele originale .
[Link Removed for Guests]
189DB

Mesaj de 189DB » Mie Apr 10, 2013 2:58 pm

Pune niste poze cu vagonul vazut de jos ca sa vedem cam cum arata locul
Electricul

Mesaj de Electricul » Mie Apr 10, 2013 3:16 pm

Salut Mauritius: Eu te-as ruga sa pui cateva poze cu vagonul in ansamblul ei, in ce stare l-ai achizitionat. Imi placaceste teme cu reconditionarea materialululi rulant la scara, eventual te pot ajuta cu sistemul de cuplare. Respect
Cu respect,
Cristian
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Mie Apr 10, 2013 7:57 pm

Vagonul este in stare perfecta de functionare si arata impecabil a fost tinut in cutia originala si l-am cumparat fara port cuple .
Nu am ce reconditiona sau modifica la el , doar port cuplele trebuiesc , am tot cautat un cod de articol Fleischmann sa le command dar nu gasesc de aceea vroiam pe cineva care are unul similar sa vad cum arata acele port cuple .
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mie Apr 10, 2013 8:07 pm

Poti comanda portcuplele respective la un magazin de trenulete. Dai codul vagonului si specifici piesele in cauza...daca exista ca piese de schimb, desi ar trebui.
Cosmin
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Joi Apr 11, 2013 7:28 am

Comanda ar fi varianta usoara si cu timp de asteptare dar nu sti sigur ce vine in pachet , s-au mai vazut cazuri sa nu se potriveasca .
De aceea rog pe cei care au acest vagon sau similar sa-l dasfaca si sa faca poze pa acea port cupla , se desface foarte usor.

Poze cu vagonul desfacut de fapt acea parte unde vine port cupla
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Joi Apr 11, 2013 4:54 pm

Comanzi la magazin, mai intai te asiguri ca pretul este ok si ca piesele comandate sunt piesele care o sa iti vina.Iar cand iti vin piesele si nu sunt ceea ce trebuie, refuzi si gata.

Alta varianta ar fi sa le manufacturezi tu.
La vagonul pentru carbune, eu le-am facut din styren, insa se pot executa si din alte materiale (tabla, textolit plact cu cupru etc.).

Cosmin
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Joi Apr 11, 2013 7:03 pm

Exact asta vreau sa fac sa le manufacturez eu dar pentru asta imi trebuie modelul de port cupla de la acest vagon , macar una doua poze langa o rigla gradate .
Am urmarit constructia ta la vagonul pentru carbine si mi-a placut , inclusiv port cuplele :lol: .
Scrie răspuns

Înapoi la “Imbunatatiri, reparatii de material rulant, constructie de la zero”