Pomi facuti acasa

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
practic si frumos

pentru pomi,prefer metoda sarmulitelor impletite
cand am sa gasesc ramuri naturale care pe care sa pot aplica frunze am sa incerc
si metoda asta.deocamdata sunt foarte multumit de rezultatul obtinut
buturugile cred ca se pot confectiona si din material natural,lemn,avand grija sa fie
la scara,cat de cat
am cateva incarcaturi de trunkiuri ptr vagoane facute chiar din crengi drepte pe
taiate la dimensiunea potrivita....uneori natura ne ofera solutia cea mai simpla si
mai rapida,fara sa ne dam seama
 
LDH a spus:
Poate ne povestesti despre casuta. Arata bine si niste informatii legate de materiale si tehnologie nu strica.

Am deschis un subiect separat pe tema asta la articole (http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=21437#21437) ca sa nu amestecam temele.
buturugile cred ca se pot confectiona si din material natural,lemn,avand grija sa fie
la scara,cat de cat
Foarte adevarat doar ca uneori lemnul da probleme care nu-s legate de scara ci de faptul ca el "lucreaza" intreaga lui viata la orice schimbare de temperatura si umiditate asa ca inainte de a-l folosi in diorama trebuie tratat corespunzator lucru care nu da intotdeauna rezultatele scontate in timp indelungat, dar fireste ca cea mai buna imitatie a lemnului este lemnul in sine si poate fi gasit ca atare si in dioramele mele.
Exemplu:
Mitraliorii01_03.jpg

sau
img4.jpg


Bafta!
 
Navigand pe net am gasit si o pagina cu o metoda parca "mai realista" la realizarea pomilor: http://www.modelrailroader.ca/niagara-escarpment-system/scenery/autumn-trees/
 
Metoda cu burete de baie
O idee mai veche m-a determinat azi sa o incerc. Pentru trunchi am folosit cateva crengute din arbustii din fata blocului, culese asta iarna si uscate in casa. Frunzarisul, coronamentul, l-am facut din burete de baie. Cu o foarfeca buna am decupat buretele dupa imaginatie. Cu solutie de aracet si apa in proportii egale am pulverizat buretele si apoi in doua straturi succesive am presarat fie granule Noch fie patrunjel verde uscat (la pungulite de la alimentara).


Metoda cu plante de acvariu
Am facut doi arbusti ornamentali folosind varfurile a doua ghirlande de plante de plastic pentru acvariu. Muiate in arect si peresarate fire de vegetatie Noch si gata. Simplu si in 5 minute arbustii ce vor sta pe spatiul verde din fata postei sunt gata.

Detalii
 
@Prognosis

incerca sa macini un pic buretele in rasnita de cafea :D si apoi aplici pe trunchi
asa cum ai facut-o la ceilalti copaci...metoda asta era arhifolosita in cluburile de
modelism la casa pionierilor inainte de ´89....
 
Am mai incercat pomi facuti din buruieni vopsite cu tempera si pe urma patinate cuu fixativ ...
In spate la hornbach este direct camp acolo mai vine lumea sa isi mai incerce un aeromodel etc etc , dar se gaseste si o ''plantuta'' cu o inaltime de cca un metru , pe noi ne intereseaza doar varful alcatuit din bobite mici si verzi(ca un minicopacel)
si au un miros placut , din cate am inteles pe vremuri se foloseau ca ''agent de parfumare'' la sapunul de casa, o sa pun o poza maine sa vedeti despre ce este vorba ...
Eu am cules cateva asta taoamna cand erau si uscate si vrezi pe cele uscate le-am folosit imediat si pe cele verzi le-am aruncat ca nu am avut rabdare sa le usuc.
Deci se i-a un manunchi din buruiana se aranxeaza cu forfecuta pana se obtine o forma cat mai reusita , daca nu ajunge un singur ''trunghi'' se mai aduga pana se obtine un copac mai des, apoi trunghiul se leaga bine cu lita,sarma sfoara etc.
Pentru cosmetizare trunchiului se poate infelii in hartie igienica ( cel mai folositor material pe o diorama) ipsos, chit plaso ce aveti la indemana.
apoi se poate vopsii cu tempera sau ceva acrilic (daca ati folostic plasto). prin scufundare.
Culoare natrula a copacelului uscat este destul de buna dar frunzisul este plic copacul este uscat ..nu prea exista asa ceva , se poate patina cu fixativ de calitate slaba care are un continut de fie destul de ridicat ( eu am incercat un cu unul luat de la compatrihoti...era plin dar nu scotea nici un ''fas'' ) dar pe internet arata grozav .
Bafta!
 
nu stiu cum se numeste , ca altfel ii spuneam numele, porbabil ca asa se numeste
 
hartia igienica e buna insa nu peste tot.daca vrei sa acoperi suprafete e preferabil
servetelul de bucatarie care este absoarbe bine apa si are o anumita elasticitate,
spre deosebire de hartia igienica,aceasta fiind solubila in apa,rezultatul fiind doar o
pasta,un chit mai bine zis
 
hartia igienica nu pare sa fie solubila... eu unul am acoperit o fata de munte de cca 100/60cm cu hartie igienica + aracet si nu s-a topit nu s-a crapat nu s-a nimic..
 
inseamna ca ai folosit hartie diferita de ce am eu.pentru relief folosesc servetele
de bucatarie,de preferinta in roluri.pentru trunchiul copacilor am folosit hartie
igienica
 
Salutare,
Zola,am incercat si eu cu pelin(are dreptate sesamcave0 dar sint citeva inconveniente printre care si faptul ca dupa o vreme pomii devin friabili,se usuca si practic "se sparg.Iar munca nu e mica.
Personal,cred ca cele mai bune rezultate se obtin cu spuma de mare de la Busch sau de la Noch(practic,e acelasi lucru).
s
 
Salutare, pomicultori! Ar mai fi o metoda: cea din manunchi de fire de cupru. Voi descrie mai amanuntit procedeul. Se ia un segment de 6-11cm de fire, preferabil din cercul de ecranare de la monitoare sau televizoare vechi.Unul din capete se taie si se infasoara in jurul lui (matiseaza) o litza ; cam 15-20 spire, una langa alta. Apoi se pune un pic rasfirat pe foc, pt. a se arde emailul, inlesnind astfel aderenta materialelor folosite ulterior. Dupa ardere se rasuceste intr-un singur sens trunchiul, crengile, varfurile, apoi se ajusteaza lungimile cu un sfic. Dupa ce ati dat o forma cat mai naturala preparati o pasta din aracet si tus, eventual un varf de cutit de creta macinata. incepeti aplicarea pastei cu o pensula dinspre radacina spre ramuri. Se va usca relativ repede, se poate interveni ulterior pt. optimizarea formei. Ultima etapa consta in aplicarea repetata a aceleiasi paste pe suprafetele unde dorim sa lipim frunze. Noch, rumegus tusat cu verde, portocaliu, rosu, etc. Bafta!
 
Bine bine, cu pelinul eu nu am avut probleme adica ala care era uscat l-am scuturat de cateva ori si a fost ok pe urma clasica stropeala cu apa+aracet si aia este.
Acum m-a gandeam cum sa fac un uber-copac ma gandeam sa folosesc un bonsai uscat sau o creanga mai calumea apoi plato chit plus sarme si gata... dar deocamdata ramane doar ideia
Pai cu burete noch trunghi busch pana la urma daca pui munca si banii .. tot cam pe la un copac prefabricat ajungi... credeam ca era vorba de copacei ieftini cu resure ... ''naturale''
Eu unul si iarba am facut-o tot singurel...:( adica am fcaut rost de o punga de rumegus de brad pin ce era acolo in mod clar o rasinoasa comuna , l-am bagat in blender pana a ajuns la o dimensiune potrivita apoi am amestecat apa+ tempera pana am avut o culare buna catvea teste pe esantioane de rumegus( cand se usuca devine mai deschisa) pe urma am amestecat apa colorata cu rumegusul si gata aceiasi culare ca a ierbii din parc, aceiasi aplicare ca iarba noch...
 
delicios ! recomand! se pare ca iar imi racesc gura de poamana ... numai sa am parte de comentarii inutile :(