Unde pot gasi urmatoarele materiale???

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

danezu

Well-Known Member
Trenulist
16 Septembrie 2009
434
113
34
Los Angeles
LOCATION
Los Angeles
http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galerie/Doplnky/img00147.htm und epot gasi acel praf? sau daca stie cineva cum il pot face? eu ma gandeam la creta bine sfaramata sau faina :?:
 
si acel rumegus...se gaseste de vanzare? sau incep sa tai din mobila dupa care sa il dau prin sita :D ?
 
e turf, praful de lemn ( rumegusul fin ) nu e chiar asa uniform in plus nu poate fi vopsit si apoi desprins "particula cu particula"
 
eu pe diorama mea am folosit rumeguş de pal melaminat ca s㒠fac fundul râului şi al lacului, la plaja de la lac şi la depozitul de piatră’. Vezi pe dioram㒠dac㒠îţi place cum a ieşit, te pot ajuta. Am jumă’tate de sac :D , binenţeles fă’r㒠bani. Nici eu nu am dat bani pe el.
 
e praf de pe drum :p

ia bagati o traducere cu Gogu si vedeti ce zice omu´...ca s-a plimbat pe drumuri de tara si a luat praf de pe marginea drumului....
 
cosmin78 a spus:
e praf de pe drum :p

ia bagati o traducere cu Gogu si vedeti ce zice omu´...ca s-a plimbat pe drumuri de tara si a luat praf de pe marginea drumului....

bine ca nu praf din sacu de la aspirator... da totusi, care e ideea ? ca prafu ala e prea la aceiasi granulatie si culoare...
 
o sa incerc si cu niste tarana sa vad care din ele astea mi se par mai reale...
 
Fratilor,

am o rugaminte,
evitati va rog datul cu parerea despre un produs pe care nu l-ati avut in mana,
vad mai sus opinii similare cu cele de la discutia despre hartia de teraformare de la noch, "eu stiu ca cutare e la fel de buna..", dar defapt eu nu am avut acel produs in mana sa imi pot baza opinia pe un fapt concret.

Ca sa putem spune ca un produs este asa si pe dincolo eu cred ca mai intai trebuie sa il avem in mana apoi sa transmitem idei de genul "aaa, pai e praf cutare". Nu vreau sa fiu rau dar presupunerile nu sunt decat presupuneri si nu prea ajuta.
 
hmm...am lamurit treaba cu rumegusul sau pietris posibil tarana ... :D acum ma apuc sa montez sina si vreau sa o montez pe foaie de pluta cum am mai vazut pe forum.. cine stie unde pot gasi in bucuresti si la ce bani?
 
Nu pot sa-ti zic de Bucuresti dar daca mi se permite pot face o analogie cu CLUJ. Magazin sigur exista si in BUC. Eu am luat 10m liniari de pluta (ditai sulul) pe la vreo 70-80RON acum un an de la AMBIENT. Atentie, grosimea e de 2-3mm (din cate retin).

Gasesti pluta la un magazin unde se vand materiale de construcite pe secotatrele de parchet. Cica pluta e un fel de loctiitor pt minunatul polistiren extrudat (cel verde).
 
pluta 3mm sul, vezi Dedeman raionul de izolatii parchet.
Totusi, o "plimbare" de duminica in Brico/Practiker/Dedeman/Baumax si mai mai ales Hornbach o sa-ti aduca adevarate revelatii in domeniu :)

Adresele magazinelor din Bucuresti le gasesti pe net.

Raman insa la parerea personala sa incerci cu mana ta produsele dedicate modelismului. Eu sunt un mare fan Woodland Scenics, insa fiecare de aici are afinitatile lui in domeniu. Modelismul nu e ieftin, insa nu uita: sunt prea sarac sa cumpar.....
 
Personal am incercat pe diverse diorame si module pe care le-am facut urmatoarele materiale:

1 - burete noch
1 - burete peco
1 - burete cauciucat woodland scenics
2 - polistiren extrudat pentru parchet de 4mm si de 5 mm (diferite firme)
3 - pluta 2mm

1, 2, 3 .... reprezinta ordinea in care pun aceste materiale legat de cat de zgomotoase sunt, 1 insemnand izolare fonica foarte buna, 3 insemnand foarte proasta.

In Baumaxx sau practiker (in unul din ele) se gaseste si pluta de 4 mm, nu am lucrat cu asa ceva deci nu as putea sa spun daca este mai buna decat cea de 2 mm sau nu.
Problema la pluta este ca absoarbe solutia de aracet folosita pentru pietris si isi pierde din proprietatile de izolare fonica.
Avantajul la pluta este ca se poate lipi sina de ea cu prenandez, adica un adeziv elastic. Pe polistiren nu se poate folosi pentru ca il topeste.

Daca diorama va sta intr-un mediu cu temperatura relativ constanta recomand terasament de burete sau cauciuc, daca sta intr-un mediu cu temperatura variabila recomand terasamentul din polistiren sau pluta (4 mm).

Spor!
 
catalin a spus:
...Raman insa la parerea personala sa incerci cu mana ta produsele dedicate modelismului....

care,in marea majoritate sunt produse obisnuite pentru bricolaj.trebuie doar sa stii unde sa le cauti...
 
am vazut la un magazin de materiale constructii,izolatii pentru tevi! este un un fel de burete cam 3-4 mm grosime.. a incercat cineva aceasta varianta? pe mine ma tenteaza :confused: p.s. este foarte ieftina, cam 3 lei 100cm lungime, 10cm latime si cam 3-4 mm grosime
 
Florinn a spus:
Avantajul la pluta este ca se poate lipi sina de ea cu prenandez, adica un adeziv elastic. Pe polistiren nu se poate folosi pentru ca il topeste.


Spor!

cu ce pot lipi polistirenul de blat ?(OSB) ca eu am pus un strat de polistiren peste diorama! o sa pun cateva poze diseara..