Decupare/Modelare polistiren pentru munti, dealuri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
da , ma gandesc bine in noaptea asta , cum voi face ca e cam greu , trb sa caut un filmulet ceva sa vad cam cum se decupeaza etc , sa o idee in cap.
 
Pai colegii te-au edificat cat de cat, baga sarma-n priza, te gandesti dupa, ca e timp.

In modelism prima data incerci, a doua oara inveti si-ti iese poate dintr-a treia. Dar daca stai si te gandesti prea mult fara sa lucrezi, rezolvarea e zero.

Pe cai!!!
 
Da, de ce sa ia un cutit de bucatarie si nu un fierastrau de lemn sau pendular.

In polistiren se lucreaza prin 2 metode:

1. aparat de taiat cu nichelina, s-a explicat mai sus.
2. un cutter care taie foarte bine. Aici eu recomand un cutter cu lama de 9 mm pentru ca este mult mai elastica si permite modelari mai "curbate", pentru a limita cantitatea de bilute trebuie sa tai prin miscari "inainte-inapoi", exact la fel cum faci cand vrei sa tai felii de paine, fara sa rupi painea si cu cat mai putine miezuri. :D

In ambele situatii se lucreaza avand in imediata apropiere un sac de gunoi si un aspirator. Bucatile mari se arunca in sac, bilutele se aspira periodic.
Sincer am lucrat multe module in polistiren si niciodata nu a fost mare tragedie cu "bilutele" daca am avut cele doua ustensile in apropiere.
 
...pentru ca la momentul respectiv nu am avut niciuna din cele 2 metode la inademana...dupa aia am descoperit ca am fir de nichelina...dar a fost prea tarziu...
Cand nu ai, te descurci cu ce poti...si cutitul era cel mai la indemana :)
 
Da, banuiesc ca si abs-ul, firele de curent si multe alte materiale care se folosesc atunci cand lucrezi la o diorama tot cu cutitul de bucatarie le tai.

Intotdeauna inainte de a te apuca sa lucrezi la o diorama trebuie sa iti asiguri strictul necesar de scule pentru constructia ei, si nu vorbesc de avioane si ozn-uri ci de sculele de baza fara de care nu se poate lucra.

Hai sa nu mai batem campii pentru ca omul intreaba mai sus ca sa invete cum se lucreaza si nu sa invete cum sa isi faca haos in casa.
 
Aşezi pietrişul frumos pe şine, pui câte puţin s㒠nu se împr㒺tie, finisezi aşezarea cu o pensul㒠dup㒠care faci o soluţie de aracet de tâmplă’rie cu ap㒠şi 2-3 pică’turi de detergent de vase şi cu sering㒠sau pipet㒠pui soluţia. Dup㒠o zi se va întă’ri.
succes
 
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1354&postdays=0&postorder=asc&start=45

Foloseste functia "Cautare" a forumului. Sunt raspunsuri la toate problemele.