Vopsirea muntilor

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ciupy33

Member
29 Ianuarie 2010
31
0
Tecuci
LOCATION
Tecuci
Salutari!!
Cine poate sa puna un tutorial despre "cum sa vopsesti muntii sa para cat mai reali?"
Astept cu mult interes orice fel de ajutor/tutorial
Vopsirea stancilor si a vailor (scuze de neclaritate)
 
Draga Ciupi, asta e ca si cum ai intreba despre vopsirea aeroportului.

Ce anume pictezi la munti?
pajiste, stanca, padure, povarnisuri, vai, versanti, plural sha :x , etc.

Fiecare element enumerat presupune un anumit gen de zugraveala sau deloc. Daca esti un pic mai concis, baietii te vor ajuta.

Daca stie cineva cum se vopseste o vopsea? :D

poate ajuta la ceva:

http://caiferate.21.forumer.com/viewtopic.php?t=777&postdays=0&postorder=asc&start=30
 
Salut.
Cauta o imagine foto cu un munte ,versant ,studiazo cu atentie si incearca sa o reproduci .Priveste cu atentie stancile si gandestete ce culori merg combinate sa iti iasa ca in imaginea respectiva ,trebuie sa iti iasa .
Bafta Multa...
 
Este recomandabil sa incepi prin a vopsi cu vopsele foarte, foarte diluate, indiferent ce culoare aplici. Ideea este ca trebuie sa ajungi la nuanta dorita prin multiple treceri succesive. Urmareste ca vopseaua mai inchisa sa patrunda in fisurile rocilor, iar suprafetele le aduci la nuante de ocru, gri, cafeniu, etc. Spor!
 
Mersi mult .Adevarati meseriasi!!
Nici nu pui intrebarea bine si ti-au raspuns
Da ca in pozele alea vreau sa vopsesc muntii!
Multumesc!!
 
Am facut si eu niste roci dupa care le-am vopsit (este prima mea lucrare de vopsire a muntilor plus ca nu aveam acrilice asa ca am folosit acuarele obisnuite)
Poze:


 
Brusc Vilis iti transmite ca ai pus prea gros albul. Treci de la negru la verde, gri, maro, apoi alb.Ultimul cu pensula aproape stearsa si superficial.
 
Obiwan poti sa postezi in acest topic etapele vopsirii unei roci?(ca cele postate de tine in pozele de mai sus)
Sunt incepator si na..........
 
Uochei, sa nu zici ca-s jedi rau...

forma inainte de tratament:



Dupa negru (crud):




Apoi succesiuni de maro, verde, etc:




alb aplicat finescovici:




Si daca-ti convine finalul, spor!

 
obiwan a spus:
Uochei, sa nu zici ca-s jedi rau...

forma inainte de tratament:



Dupa negru (crud):




Apoi succesiuni de maro, verde, etc:




alb aplicat finescovici:




Si daca-ti convine finalul, spor!


Merci mult!!
Dar ai uitat sa spui cum se coloreaza cu pensula cu alb(vertical pe crapaturile orizontale?)

Uite cum mi-a iesit:
 
Off-topic:
Cum pot pune iarba sa fie cat mai deasa ca un covor fara aparatul special ci doar cu recipientul galben Noch cod 08100
 
ciupy33 a spus:
Off-topic:
Cum pot pune iarba sa fie cat mai deasa ca un covor fara aparatul special ci doar cu recipientul galben Noch cod 08100

Arunca recipientul ala ca nu e bun de nimic. Poti sa iti faci singur un aparat de pus iarba, ieftin.
 
sogard_2003 a spus:
ciupy33 a spus:
Off-topic:
Cum pot pune iarba sa fie cat mai deasa ca un covor fara aparatul special ci doar cu recipientul galben Noch cod 08100

Arunca recipientul ala ca nu e bun de nimic. Poti sa iti faci singur un aparat de pus iarba, ieftin.

Off-topic:poi la ce costuri se ridica un aparat ieftin cum ai spus tu?
 
Ce are vopsirea stancilor cu aplicatorul de iarba?
Io cred ca mai simplu ar fi: se ia un ghemotoc de iarba, ii arati poza cu clasa politica din romanica, se zbarleste garantat si se arunca pe masa de aracet, perie ramane! ;-)