"ochi de apa"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

dac

Well-Known Member
Trenulist
15 Septembrie 2007
1.405
244
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Am nevoie de un sfat: intentionez sa-mi sap o "piscina" pe diorama.
Cam de 30cm diametru si 5 cm adancime. Asta inseamna pe la 3,5 litri volum. Nu o umplu eu "ochi", dar tot imi trebuie vreo 2 litri de ceva.

La volumul asta solutiile Noch sunt cam costisitoare; ma bate si gandul sa folosesc apa de robinet, dar mi-e ca se umple de alge, ca aduna broaste si alte mamifere si oricum umbla vorba ca apa reala nu prea are... realism !!

Ar mai fi si lacul epoxidic bicomponent pentru pardoseala dar nu prea stiu de care si se pare ca vine numai in cantitati "oceanice"...

Daca mai are cineva vreo idee - preferabil testata - e binevenit !
Multumesc !
 
in loc de 5 cm adincime, nu merge doar 1-2 cm max si produs efectul de profunzime din vopsire?
cred ca ar fi si mai ieftin si mai "realist"
 
2 litri reprezinta o cantitate enorma in modelism, referindu-ne la costuri. Daca doresti profunzime foloseste un geam taiat la dimensiuni, "astupa" lacul cu el, creeaza malurile, apoi deasupra toarna un strat subtire de apa de modelism. Mai ieftina ca la Noch este apa monocomponent de la Vallejo
http://www.machete.ro/p-vallejo-26230-water-effects-still-water-200ml
 
:D Nu ai nevoie de 5 cm in adancime.Si presupunand ca nu ai avea ce face cu banu si ai lua 3 litri de apa, tot iti trebuie vreo 2 ani sa se usuce, pt ca nu poti sa torni mai mult de 3mm odata, altfel risti sa iesi la pensie si sa nu se usuce. Eu zic maxim 2 cm adancime, cu tot cu inaltimea malurilor la marginea apei. Si restul din pietricele, nisip, culori, ii dai profunzime. Cand o sa termin si eu cu apa in lac, o sa pun ceva poze.Pana atunci uite ceva facut pt prima data , de proba, o cascada mica.














Asa arata, albicioasa la inceput, da dispare in 4-5 zile vara, iarna mai mult.Ai si o canalizare pe acolo. Spor la treaba. Ai grija cu bicomponentele, alea pt fibra de sticla, cu intaritor, ca daca gresesti ceva risti sa dai foc la casa nu numai la diorama. Stiu pe cineva care a patit-o :x