Fotodiorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

SantaFeFan

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2008
1.418
5
Germania
LOCATION
Germania
Salut,
Vreau sa va prezint doua mici diorame (in adevaratul sens al cuvintului...).Le-am facut pentru un dealer (vinde slotcar ....)
 
Carcoteli!!! :D

Prima imagine parca este rupta din circuitele nordamericane avand in vedere parapetul din beton si gardul din plasa desi ... lipsesc panourile publicitare.

Celelalte doua parca vin din vestita Targa Florio desi, dupa primele editii axul drumului era marcat cu vopsea alba iar "parii" de pe margine nu existau.
Chiar si in cele mai crunte ace de par, pe vremea cand acolo bubuiau cu tobele de esapament Ferrari 330 P4, nu existau glisiere de protectie.

In rest ... felicitari pentru realizare si nu te lua dupa un carcotas :D

:cafea:
 
pe langa amintitele panouri publicitare.....niste urme de cauciuc pe asfaltul ala?
si ia-te dupa carcotas ca daca posteaza la ora aia chiar are idei bune 8)
 
Exceptand ideea cu panourile publicitare, eventual vre-un personaj din public sau un fotograf care sa urmareasca de pe margine.

De asemenea, subscriu la ce spune Coobra mai sus, ceva urme, pete, crapaturi in asfalt, dar asta numai daca "beneficiarul" dioramelor de expunere doreste asa ceva.

In rest, felicitari pentru executie, Rudi!
 
...eventual o veverita sau un soarece de camp la H0 de la Busch pe margine (adica pui de veverita sau pui de soarece la scara asta?) :D
 
Salut Baieti ,
Orice critica este binevenita (totdeauna ).
Dar aceste doua diorame sunt facute la comanda .Dealerul vrea sa-si puna el reclame etc ......
Altceva este daca sunt facute pentru mine .Atunci mai pot adauga urme de cauciuc ,crapaturi in asfalt etc......
Dealtfel am mai primit cateva pm-uri ......mai vor si altii asa ceva :confused: .Sper sa nu fie prea multi in viitor ,deoarece vreau sa mai lucrez si pentru mine ,diorama mea urla dupa mine :D
 
mai Rudi, te reconvertesti in modelist profesionist? :D

ai grija, acestia au un mare defect: nu mai viseaza decat la dioramele... altora! :D
 
Horia_Radulescu a spus:
mai Rudi, te reconvertesti in modelist profesionist? :D

Nu ,nu ....de la asa ceva nu te poti imbogati......am facut doar ca omul avea nevoie de ajutor .In domeniul slot car sunt cam rari cei care fac si peisaje la dioramele lor .
 
pai..........iarasi urme de cauciuc.........ca esti in curba.
si zona de degajare cu nisip pe exteriorul curbei mai degraba. 8)
chiar daca nu vrea beneficiarul.........fa si una pe sufletul nostru....poate si el cand o vedea ce si cum o sa vrea.
 
Servus Rudi,

Nu ma iau de fotodiorama ca ma da COObra in judecata pentru plagiat dar mare rezon are.

Am si eu in plan una, probail ca saptamana viitoare vin pozele.

Sigur ai scris pe undeva dar nu mai gasesc sau nu am cautat bine.

La ce scara sunt masinile?

O sa ma mut unde ti-ai prezentat colectia dar te-am "prins" sici si am zis sa nu ratez ocazia :D
 
Salut,
COObra,desigur ai dreptate.... :D ,dar cum spun....nu este pentru mine.Asa a vrut-o noul posesor.....chiar si zona cu nisip ,a vrut acolo unde se vede :roll: .....
LDH ,masinile sunt la scara 1:32 .
Sunt curios sa vad pozele tale :aplauze:
 
SantaFeFan a spus:
COObra a spus:
din ce ai facut vibratorul?.....
??? hmmm....nu este ceea ce gandesc eu.... :D

Nu, nu este ceea ce gandesti dar ne place cum gandesti :D

Este vorba de "bordura" alb/rosu de pe interiorul virajului :wink:

Probabil ca proprietarul a solicitat o fotodiorama din anii 70 sau 80 cand vibratoarele de viraj erau lise deoarece cele de astazi au denivelari, un fel de traverse.

:cafea:
 
Aha ,deci fiecare ne gandim la una ....dar practic ne referim la alta :D
Acea "bordura" este din setul meu Scalextric ,eu nu le folosesc la diorama "Panamericana" :D
Aici proprietarul mi-a dat mana libera ,dar cand i-am spus ce folosesc a fost de acord .Iar eu mi-am usurat munca ,deoarece ma gandeam sa le fac din bucati mici de plastic albe si rosii....
 
Salut, niciodata nu m-am gandit ca un lucru atat de mic poate fi atat de placut surprinzator, banalul a devenit atractiv pot sa zic.
Cum eu ma aflu pe meleagurile astea ale modelismului de ceva timp, inca mai caut idei noi, asa ca imi place mult cum ai facut asfaltul, dar nu imi trece prin cap din ce e facut, cum si cu ce l-ai vopsit.....ma gandesc ca poate are aplicabilitate si pe langa caile ferate :lol: .

And yes, I know you are a Santa FE FAN :D