Pomi+tufisuri HO 1:87...

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
848
153
Brexit country.
LOCATION
Brexit country.
Hello all!!
I'm back!!
Cu ceva timp in urma,am achizitionat de la Rally un set de facut copaci
Noch Profi 60818.


In set sunt incluse 3 pungulite cu "frunzis"de granulatii si culori diferite.
Tot aici mai gasim si un spray(mai degraba e un "fas-fas") ce contine o solutie alb -laptoasa ,pe care o suspectez :D a fi un amestec de aqua quioris+aracet. :D
Tulpinele pomilor provin de fapt de la nush ce alga de mare tratata ca sa nu se faramiteze.


Pe scurt,se ia o tulpina mai aratoasa,se da cu spray din belsug,apoi se presara frunzisul ales.
Ce iese ,va las pe voi sa decideti:

----na,ca mi-am facut padure la comanda(eu o fac ,eu o tai :mrgreen: ) :D :D


----Ia uite ce copac am in batatura,moare Romsilva de ciuda !!!! :D :D


----la plimbare prin parc ...sau prin padure



Si pentru ca tot e Olimpiada acum, am dat si o proba la "saritura peste tufisuri alergat de URS" :D :D :D :D


Buun, eu v-am scos la padure,acum cine da berea si micii???? :D :D :wink:
Marius.
 
eu cu berea,multa bere....

pana la urma ce adeziv e este in pulverizatorul ala de la Noch?
de la Noch cumpar decat frunzele,trunchiul ori il fac din sarmulite,
ori din ramuri naturale...te sfatuiesc sa faci la fel,iar pentru
pulverizare merge un reciepent de solutie pentru spalat geamuri
asa economisesti considerabil....
imi place umbra aia de pe strada pietruita 8)

P.S. de ce mi se pare mie ca este cam in mijlocul strazii copacul ala ? :roll:
 
@Rudi,
Asa am zis si eu cand am vazu primul pomisor iesit din...fabrica. 8)
La fel ,poti face tot felul de dimensiuni ,nu trebuie neaprat sa-i lasi asa mari.
In poze se mai vede cum mai vede,dar in realitate,pe modulul meu,este incredibil efectul vizual.
Fata de copacii profi de la Noch,se vede suuuper ok!!!
Am vazut ca un asemenea set mai fac si cei de la Busch.
Tot la Busch am mai vazut niste radacini--da,radacini--care sunt cam 15-20 buc intr-o cutie si care la fel se pot transforma in copaci. Setul asta cu radacinile se preteaza mai bine la o padure mai veche,deaorece si trunchiul copacilor este muult mai gros.
Marius.
 
@Cosmin,
Despre pulverizator am uitat sa spun ca cel oferit de Noch e o gluma :D . Curge din toate incheieturile,dar numai pe unde trebuie Nu curge !!! :D
Pana la urma,neavand un fas-fas de geamuri la indemana, am varsat continutul intregii sticle intr-o farfurie,am inmuiat bine copacul si Voila!.
As vrea sa recomand totusi celor care vor folosi spay-ul sa faca in felul urmator:
---intaii sa faca rost de o farfurie/castron putin adanca,iar copacul sa-l dea cu spray deasupra farfuriei. De ce asa?
Pai simplu:pot aduna surplusul ! 8)
Eu prima data nu am facut asa si am aruncat ceva substanta ! :(
Atentie:farfuria/castronul folosit in acest proces nu se va mai folosi la bucatarie :!: :idea: :idea: :idea:

Cat despre substanta din spray,cred ca e un fel de aracet muiat cu apa + inca o chestie care-l face sa adere la orice suprafata :idea:
Altceva nu vad ce sa fie....
Marius.
PS: Asa l-am pus pe pomisor,mai in mijloc,pe o parte vin masinile,pe o parte se intorc,ceva in genul asta :D .
Mi se pare mie ca e cam stingher,poate o sa mai lucrez un pic acolo... 8)
 
@ sesamcave: Felicitari pentru flora :D Am si eu acest set dar inca nu l-am probat. sper sa iasa ceva fain. Modulul tau imi aminteste de muzeul de la resita, asa ca, daca ai ceva aboroase nefolosite linistit pori face un minimuzeu UDR :D
 
@grandpagscout,
Multumesc de aprecieri !
Sa stii ca am prevazut pe modulul meu si ceva gen"minimuzeu".
acum nu pot spune preamulte,dar va invit pe toti sa vizualizati lucrarile mele la modul pe
http://modelism-feroviar.blogspot.com/ .
Marius.
 
sesamcave a spus:
... Buun, eu v-am scos la padure,acum cine da berea si micii???? :D :D :wink:
Marius.

Dai o fuga pana la Cluj, ne plantezi niste copaci la diorama si vine si berea cu micii :D .

Cat despre spray, recomand folosirea spray-ului 3M (am cumparat din Practiker) este putin mai scump decat spray-ul de la noch, dat tubul e mult mai mare si tine "o viata".

Spor!
 
Florin mai exact despre ce produs de la 3M vorbesti si la ce bani se gaseste el la Praktiker ? preturile la ei sunt la fel in toata tara.....sper
 
Salut,
am incercat si eu primul meu pom facut acasa:

este un bonsai mic care s-a uscat ,si care acum isi va trai a doua viata pe diorama mea :D
 
Am o intrebare :"Cum fixez copacii aia profi sa stea pe macheta perpendiculari cu solul?"
 
Am cumparat si eu setul profi pentru facut copaci .Cat trebuie sa las copacii pana se usuca adezivul de la Noch?