Palmier

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

SantaFeFan

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2008
1.418
5
Germania
LOCATION
Germania
Salut,
Iata ca am incercat si eu ceva,inca nu sunt multumit 100% .Am nevoie de asa ceva la diorama mea americana .......
 
Salut ,
Trunchiul este intr-adevar o ramura mica de conifer (nu este brad ,nu stiu cum se cheama acest conifer .Nu creste asa inalt ca un brad ,dar creste in latime mai mult ca un brad ,si are "tepii " mult mai lungi :roll: ).
Frunzele sunt de la o planta de plastic .Nu am gasit altceva la repezeala ,dar mai caut ....
Luciul de plastic ma deranjeaza si pe mine ,oricum mai dau cu ceva lac mat peste ele.Nu-mi place nici pozitia frunzelor ,le-am lipit cu CA .Si nu au vrut sa ramana in pozitia fixata de mine :-x .Data viitoare am sa folosesc acel pistol de lipit plastic.Poate merge mai bine.
 
Rudi sa stii ca ai facut un palmier reusit.
Chiar arata bine ! Si exact cum ai spus,trebuie facut ceva cu acel luciu de plastic. Iar trunchiul este de nota 10. Bv pentru gaselnita ! :D
Marius.
 
Salut!

Faina ideea cu frunzele de plastica, cat despre luciu cred ca cel mai simplu le rezolvi cu ceva lac mat, sau paote le vopsesti cu ceva sa arate mai patinat, sa nu ife chiar asa monotona culaorea. Cat despre gluegun, ii o idee buna dar sa ai grija sa nu ramana fire de lipici, si sa nu se inmoaie frunzele.
 
eu am o problema cu forma frunzelor care arata mai mult a frunze de feriga decat de palmier.
o exista si vreo subspecie de palmier cu astfel de frunze dar cred ca toata lumea cand zice palmier se refera la frunzele acelea mari si fara franjuri. ......ca o palma :confused:
trunchiul este f frumos.
in privinta gluegunului .....nu cred ca o sa mearga. o sa pui o bila de lipici in cap la trunchi, si pana lipesti toate frunzele o sa se intareasca, si trebe alta si uite asa s-ar putea sa iti iasa niste bile mari de plastic. cred ca metoda cu lipiciu e cea mai buna.
bafta
 
Salut,
Este o incercare ,alte frunze nu am gasit aseara la Obi (Baumarkt).Dar sunt de acum incolo in cautare ..... :D
Iar cu lipirea frunzelor de trunchi mai trebuie sa vad .....
Iata aici niste palmieri diferiti ,se pare ca nu sunt toti la fel :D
http://www.hartofthesouth.com/

Mai am mult de exersat pana arata si ale mele asa :D
 
Salut! Incearca cu o turbina de aer cald sa incalzesti varfurile si sa le curbezi in jos,o sa vezi ca efectul va fi mult mai satisfacator. Tine-ne la 220v, 50hz.
 
Salutare tuturor,
Vazind palmierul reusit realizat de Rudi m-am gindit sa fac si eu unul. Cu intirziere , e adevarat si folosind pt. trunchi acelas material :oops: , respectiv o ramurica de Pin negru(Pinus nigra).Sper sa nu fiu acuzat de plagiat :D Dar iata ce a iesit:



 
Nu vad de ce sa fi acuzat de plagiat,pana la urma asta este scopul forumului sa invatam unii de la altii.
Felicitari pentru reusita ,arata superb.
 
Da arata FOARTE !!!! bine .Bravo .Mult mai bine ca al meu :oops: Si eu sunt inca in cautarea unor frunze mai frumoase.
si fara frica....nu te acuza nimeni :D de aceea este forum .
 
@Dorel ...cam asa:am postat ...si nimic :-x .....am mai apasat odata pe buton ...si iata " a doua" incercare" a functionat....dupa ce prima nu a mers :D
am vrut sa sterg una din aceste "incercari" ,dar mi-am adus aminte ca alti au fost banati de pe forum pentru asa ceva :D :D :D