Un alt aplicator electrostatic de iarba

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

pres_mihai

Active Member
Trenulist
16 Iunie 2010
149
3
46
Craiova
LOCATION
Craiova
Salutari!

Lipsa unor 100 euro necesari pentru achizitionarea unui Grass MAster de la Noch m-a facut sa imi incerc norocul in realizarea unui aplicator de iarba home-made. Iata ce a iesit:
DSC_9827.jpg

DSC_9828.jpg

DSC_9829.jpg

DSC_9830.jpg

DSC_9832.jpg

DSC_9833.jpg

DSC_9834.jpg

DSC_9835.jpg

DSC_9838.jpg

DSC_9842.jpg
 
Frumos :aplauze: Eu folosesc rachete anti-tantari canibalizate! Sunt la Jumbo cu 30lei de noi sau 15lei la raionul de reduceri. Ce electronica ai folosit?
 
Frumos! Din teste sa stii ca e mai usor de folosit versiunea cu sita pe paleta (nu in recipient) pentru ca poti sa "torni" incet iarba in ea in timp ce aplici ;-)
Iar un alt detaliu important e densitatea sitei, cu cat gaurile sunt mai mici cu atat efectul e mai bun (sita cea mai fina a fost cea mai buna)!

Si asta face plici (descarca un condensator) sau atunci cand tai tensiunea se taie campul magnetic? Se arde usor daca atingi sita de crocodil?
 
Face, face plici si asta dupa ce il opresti. Cu sita ai dreptate, ai mai mult control in felul asta la cernut putin cate putin din iarba. Sa inteleg ca exista posibilitatea sa se arda daca ating de masa in timpul functionarii? Daca ating dupa ce l-am scos din priza, se mai poate arde? Ca totusi e bine sa descarc condensatorul ala dupa folosire. Ma gandeam sa pun ceva protectie la sita sa nu poata fi atinsa din greseala. O sa incerc si chestia cu palnia sa vedem daca da rezultate la aplicare in zone mai putin accesibile ;)
 
Eu am ars deja vreo 3 tranzistori din paleta, fara sa fac scurt la crocodil.Apoi am facut o mica modificare in schema, dar nu sunt multumit de cum functioneaza, se pare ca tensiunea e cam mica. Si atunci am facut eu unul cu tensiune mai mare, de asta ma folosesc mai nou, deocamdata merge, desi si la asta odata mi s-a ars traful de inalta, dar l-am rebobinat. Inca n-am avut timp sa-l impregnez, atunciar trebui sa fie mai OK.

 
Sincer comportamentul la tensiunea aia mare nu-l inteleg complet si nici nu-mi dau seama cum pot testa asemenea mii de volti insa: exista doua versiuni de functionare la paleta:
a. apesi pe buton pana se incarca condensatorul (pana termina sa cante uuuuuuiiiiiiiii, deci sa citesti postarea asta cu sunet :fluierat: ) si apoi mergi pe campul generat
b. ti apasat butonul continuu chiar daca face plici (scurt) si aici mi s-a ars mie paleta

Nu stiu cum e mai indicat insa clar trebuie descarcat condensatorul la final de functionare ca sa nu faca plici pe degete! E ffffff dureros, crede-ma :oops: :confused: !
 
Mi-am facut si eu un aplicator static de "ierburi" dintr-o paleta de muste de 17RON, o cutie de betisoare de urechi si o sita metalica, ma rog am doua cu ochiurile de dimensiuni diferite. Evident ca rezultatele sunt extra-ordinare. O sa pun si poze cat de curand. Am modificat putin in sensul ca alimentarea nu se mai face la 2 baterii AA ci la una de 9v, iar iarba sta bat dupa ce s-a infipt in aracet. Trebuie mentionat insa ca daca nu se ine apasat continuu pe buton nu se poate lucra eficient, deoarece campul generat se pierde relativ repede, in cateva secunde, prea repede pentru a putea "inierbi" mai mult 2-3cm patrati. Acest mod de lucru se poate folosi cu mult succes pentru crearea de palcuri de iarba si/sau tufe de iarba cu firul mai lung. Daca vrem sa acoperim o zona mai mare atunci trebuie tinul apasat butonul, cu multa ATENTIE sa nu facem scurt intre sita si linie sau alte obiecte metalice prin care s-ar putea inchide circuitul si deci scurt-circuita electronica!