Granulatie pietris terasament

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

pres_mihai

Active Member
Trenulist
16 Iunie 2010
149
3
46
Craiova
LOCATION
Craiova
Salutari!

Cam ce granulatie trebuie sa aiba pietrisul pentru terasament la scara Ho ( cum este cel de la Noch) ? Am material de genul ramas de la un acvariu (da, o alta pasiune a mea este acvaristica) si are granulatie de 1-2 mm. Este bun asa ceva? Materialul nu este pietris cuart, ci un fel de granule de lut de culoare caramizie, ca in link-ul de mai jos:
_vyrp11_719jbl-manado.jpg


Multumesc anticipat pentru raspunsuri!!
 
Eu cred ca o granulatie de aprox. 1 mm este potrivita pentru H0. Mai mare de atat nu se incadreaza in scara. 2mm deja sunt pietroaie de 16-17 cm in realitate.

Am gasit mai demult pietris pentru acvarii,de culoare gri inchis, colturos, numai bun pentru pus pe linii. L-am aplicat peste liniile Roco cu terasament...

 
Ideal ar fi sa folosesti un amestec de pietris pentru H0 cu pietris pentru N.
 
Piatra sparta folosita la CFR are intre 3 si 6,5 cm. Transpuneti la scara si vedeti cat iese. Cu cat granulatia balastului modelistic este mai aproape de cifra 6,5/87 sau 160 (sau scara dorita), suntem mai aproape de realitate.

Atentie la culoare, am mai scris anterior, in timp s-au folosit diverse materiale la balastare. La culoarea naturala a balastului se adauga patina timpului, scurgerile de la locomotive, vagoane, etc.

Balastul gri, frumos si impecabil merge sub un TGV, dar cand linia se balasta cu pamant sau agregat de rau, balastul numai gri nu era. In concluzie, e dupa epoci....
 
Am inteles.. o sa caut pietris de granulatie 0.8 -1 mm pentru terasament, pe care o sa il vopsesc in diferite culori, sa incerc sa obtin un aspect cat mai apropiat de realitate.
 
Mai conteaza si zona in care se afla calea ferata. De exemplu, pe Valea Prahovei terasamentul capata o culoare ruginie mult mai pronuntata decat in zonele de campie.
Pe siteul CFB am prezentat metoda de colorare a pietrisului de acvariu: http://cfbuc.wordpress.com/category/elemente-infrastructura/terasament-elemente-infrastructura/
 
Am facut o incercare cu un astfel de pietris 0.8 -1.2. Este bun asa ceva ca in imaginea alaturata?

DSC_6584.jpg