Turnare stanci cu matrite Noch

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

d0ru_b

Well-Known Member
9 Noiembrie 2008
364
1
Cluj-N / Lugoj
YAHOO
doru_basaliga
LOCATION
Cluj-N / Lugoj
Am sa incerc sa prezint pe scurt metoda mea de a realiza stanci cu matritele Noch ( Woodland Scenics ):

1. Materiale necesare:

- Ipsos de modelaj !!! Eu folosesc Model Gips de la Rigips ( sac de 25kg - aprox 18lei la Dedeman )
ipsos-de-modelaj-model-gips-rigips-25lg-sac~m_2615180.jpg

- Matrite Noch - macar 2 daca nu toate ! pret mediu 35 lei bucata.
- galeata + lighean in cazul meu ( dar nu e obligatoriu)



2. Mod de lucru:

-Se pune apa in galeata aprox 1 litru (in functie de cat ipsos aveti nevoie ... eu am facut o cantitate mare)
Se toarne ipsosul peste apa ( nu se amesteca deloc ! )


pana cand se obtine o "movila" ca in imagine:

apa va fi absorbita de catre ipsos ! nu amestecat ! procesul poate dura aprox 2 minute, daca ati pus prea multa apa puteti sa mai varsati din ea sau sa mai putenti ipsos peste


- Cand toata apa s-a tras absorbit, incercati sa omogizati usor amestecul, eu fac asta cu mana. cu cat faceti mai energica omogenizarea, cu atat se reduce timpul de lucru la turnare ! deci amestecati usor :



Pasta obtinuta trebuie sa fie ca un soi de smantana fara "boturi".
Chiar daca timpul de intarire este mare, recomand sa turnati imediat ipsosul. Intarirea in matrite dureaza cam 1 ora !

- Matritele trebuie sa fie umezite cu apa cu sapun ( "wetwater "), nu se toarna in matrite uscate ! Eu le/am scufundat in ligheanul din prima poza.


-Se scurg matritele si se incepe turnarea ipsosului:





-Dupa ce s/a turnat este recomandabil sa agitati energic matrita pe a scoate bulele de aer :


-Matritele odata umplute sunt lasate la intarit aprox o ora:

Reactia este exoterma, daca atingeti ipsosul veti simti ca degaja caldura.

---Dupa intarire : aprox 1 ora ----

-Verificati ca s-a intarit suficient spargand colturile care au curs afara din matrita ( aproape intotdeauna se scurge ipsos pe partea plana a matritei)
Ar trebui sa arate ceva de genul:

-Incepeti sa trageti matrita de pe ipsosul intarit, nu invers, nu o sa se intample nimic daca ipsosul s/a intarit suficient.



]

-matritele ar trebui sa fie curate dupa ce se extrag stancile :

Dupa utlizare se pun la inmuiat in apa cu sapun ( ar fi bine spalate cu dusul pentru ca mai pot ramane colturi in matrita)

Cam atat despre turnare, despre vopsire probabil alta data.

CA fapt divers, am facut mai mult ipsos decat era necesar, a ramas la intarit in galeata, rezultatul a fost un "blat de tort" de aprox 5cm inaltime:

 
uhu a spus:
sunt uscate si pregatite de vopsire... :D

USCARE cam in cateva zile daca stau la soare.
Am uitat sa spun ca odata cu evaporarea apei din stanca turnata proaspat se va reduce simtitor si greutatea acesteia, duritatea va creste !

Vopsirea ma astept sa o prezinti tu :) ( ai vreme pana Vineri sa studiezi
tutorialele de la woodland de pe site ! )

--- editat 18.07.2013 ---

Si pentru ca Uhu chiar vopsea un model static in timp ce eu faceam stancile...





Trebuie mentionat ca se doreste un peisaj "american", multe nuante de maro si galben.
A utilizat un aerograf si vopsele + diluant nitro.

Stanca vopsita a fost lasata la uscat cam o saptamana inainte de vopsire si nu face parte din lotul turnat ieri.