O nelamurire

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Wesley

Active Member
7 Octombrie 2010
163
1
Resita
LOCATION
Resita
Va salut,deschid acest topic deoarece am si eu o nelamurire in ceea ce priveste aplicarea ierbii pe diorama.Nu stiu exact care sunt pasii si de aceea vreau sa pun si eu o intrebare!Tind sa precizez ca folosesc granule de sol de la NOCH!Stiu ca trebuie aplicat un strat de aracet/lipici pe blat si apoi se pune iarba.Ceea ce eu nu stiu este care e treaba cu al treilea PAS,ce metoda sa folosesc cu ce sa dau pe deasupra ca sa se intareasca si suprafata de deasupra,pentru a ramane intarita si sa nu ''fuga'' de pe locul respectiv!!

Astept raspunsuri,Multumesc!!!!



''Wesley''
 
Dupa ce pui iarba, astepti sa se usuce aracetul ca sa poti aspira surplusul de iarba.
Cum aplici iarba?Electrostatic sau o presari?

Pentru aplicator ...

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1664&start=0
 
Iarba o presar.Deci doar cei doi pasi sunt? aracet si presararea ierbii?Eu credeam ca este si al treilea pas acela de stropire pentru intarire si deasupra sa nu se mai ia nimic. :oops:
 
Solutie fluida?Ma gandesc ca te referi la apa+aracet si strecurata printr-o panza deasa asai?Ca daca nu este strecurata ma gandesc ca se infunda ''fas fas'u'' :D
 
De ce s-o stropeaca?
Se "unge" suprafata cu aracet se presara iarba si gata!Aia e! Astepti sa se usuce sa poti aspira/scutura iarba care nu s-a lipit.Pentru ce s-o stropesti?Sa creasca mare?
 
Am inteles.Dar daca e prea putin aracet nu exista riscul sa nu se mai intareasca? :lol: . Pai ne referim la stropit pentru ca exista riscul,chiar si dupa uscarea aracetului de sub ea sa se ia prea multa,iar cea aspirata ,aspirata ramane
 
Multumesc amandurora pentru sfaturi.Inseamna ca e bine si cu stropire deasupra si fara.Mersi frumos!
 
Ma refeream la faptul ca functioneaza atat metoda cu stropire deasupra cat si cealalta metoda ce include doar aracetul cu presararea!! :roll: :roll:
 
Sincer, nu am auzit/vazut sa aplici aracet dupa.Pui de la inceput cat trebuie si nu iti mai zboara nimic, in afara de surplus.Eu ti-am dat un sfat pe baza experientei mele si nu numai.De obicei ma feresc sa dau sfaturi aiurea, ce ar putea fi prejudiciale pentru buzunarul/diorama cuiva.
Sa ne arati si noua cum ti-a iesit iarba cu aracet aplicat dupa.

Spor!
 
:p Ultimul colt amenajat pe diorama la mine,acela prezentat la cealalta categorie este cu aracet deasupra.In ceea ce priveste inierbarea intregii diorame,nu sunt inca hotarat daca fac cu aracet deasupra sau fara,dar oricum as face ,evolutiile vor fi oricum prezentate la diorama mea.Mersi la fel,BAFTA!!
 
cosmin78 a spus:
Wesley a spus:
...Inseamna ca e bine si cu stropire deasupra si fara...

Poate cineva a incercat metod asta si ne poate spune rezultatul (desi ma indoiesc sa fie unul pozitiv)... :roll:

Ei, au mai existat unii care au vrut sa ne dea lectii si au stropit iarba dupa.
A fost extraordinar, sublim, colosal, dupa ce s-a uscat.
Stralucea iarba de ziceai ca este lacuita.

Mai beieti.
Uneori am impresia, fara suparare, ca insistam sa discutam anumite aspecte numai de dragul de a discuta.
Producatorul ierbii, pentru modelism, spune clar cum se procedeaza.
Uneori nu trebuie cautat pe net sau scris pe forum ci, culme, trebuie doar citite instructiunile de pe ambala.
Atentie! Am scris uneori deoarece nu pe toate ambalajele scrie.

Spoor!
 
In cazul Noch (care vinde sub brand propriu produsele Woodland Scenics) procedura recomandata de aplicare a ierbii, tufisurilor etc este diferita de procedura pe care o cunoastem cu totii. Nu inseamna ca acestea nu pot fi aplicate prin metodele cunoscute si experimentate.

In acest sens este foarte utila achizitionarea si citirea Scenery Manual.

Adezivul Woodland Scenics (Scenic Cement) are o formula speciala, diferita de cea a aracetului si nu infunda "stropitorul de plante", ba chiar este recomandata folosirea lui (Scenic Sprayer).

As mai adauga ca am folosit cu succes, rezultatele sunt remarcabile, mare parte din produsele Woodland Scenics si pot spune ca sunt diferite de altele testate (Busch si inca vreo doi mici producatori locali). Imi lasa impresia ca si calitatea este lor este mai buna chiar daca nu sunt mult mai scumpe decat acestea.

Prin urmare, Dorel, au dreptate baietii sa se intrebe cum e cu aplicarea materialului scenic.
 
@felippe da asa e,stiu de acea substanta numita Scenic Cement,stiu de mult,a mai zis cineva ca este foarte buna.In fine,oricum mersi de sfat!!
 
Wesley in principiu ai de ales: ori mergi pe metoda clasica folosind materiale clasice ori pe materiale moderne folosind metoda moderna. Metoda clasica presupune de obicei folosirea anumitor materiale care se pot adapta modelismului - varianta low cost. Cealalta metoda presupune folosirea unor materiale dedicate modelismului (amestecuri deja preparate, dozaje precise, metode aplicabile in litera instructiunilor) - si prezinta un cost mai ridicat. Sau mai simplu, daca dispui de bani, apeleaza cu incredere in Noch/WS in totalitate. Daca nu, mergi pe mana celor deja trecuti prin vremurile in care mura-n gura nu exista si aprofundeaza metodele clasice. In urma discutiilor sunt convins ca poti descoperi si o cale de mijloc .... Personal am ales aplicare de material Noch/WS cu aplicator Noch pe compozitie de aracet clasic si cu un ajutor pentru straturi suplimentare tot de la Noch - 61151. Succes !