Arbori și copaci specifici Românie

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ICRA

Well-Known Member
Trenulist
24 August 2011
811
119
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Am uitat să apăsați Submit ieri așa că reiau, poate e de interes.
Ca mulți net sau pe viu am văzut un număr mare de diorame și am început să îmi formez o cultură a cea ce însemnă o dioramă bună.
O dioramă în acepțiunea este bună dacă respectă adevărul geografic pe care îl reprezintă fie ea de imitație sau ficțiune, iar vegetația este un factor important.
Postez o imagine care mi-a plăcut unde sunt enumerați câțiva arbori care cresc în țară.
40610791795_da7a050229_o.jpg

Sursa
 
Bravo pentru initiativa !

In mod particular, pe putinele diorame pe care le-am vazut eu, nu vegetatia era cea care nu mi se parea potrivita cat asocierea materialului rulant ceferizat cu diverse cladiri cu o superba arhitectura saxona.... Motiv in plus sa admir pe cei care au incercat sa reproduca diverse cladiri autohtone, mai vechi sau mai noi, mai mari sau mai mici...nu conteaza...

si da, weathering....pentru care o sa militez mereu....
 
Mulțumesc Cătălin :D . Eu nu sunt cel mai bun exemplu, vezi Ford Floreasca, Gară Filaret, Gară Panciu și alte câteva pe care nu l-am terminat, dar pe care promit să le....
Continui:
39733396750_68cf8a94f2_o.jpg

Sursa :D .