Constructii case

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

teo_magdici

Active Member
Trenulist
24 Septembrie 2009
228
7
Bucuresti
Cap. I -- "La Cetate"

Nu, nu o sa fie o continuare la topicul lui LDH, "Constructii case si altele de pe langa casa".

Proiectul a fost inceput la inceputul lunii septembrie a anului trecut si a fost lasat la naftalina pana ieri :roll: . Am plecat de la o idee a Jediului clujan, mai pe romaneste Obiwan prezentata in topicul "Pregatiri pentru diorama" (postul de pe 15 august, cu "mostenirea de la HGDan")
Am inceput prin a scoate temelia si baza de la banala casuta PIKO:


Apoi am acoperit peretii interiori cu banda izolatoare in vederea montarii iluminatului:


Urmatorul pas a constat in construirea unui balcon. Pentru acesta am folosit niste lingurite din lemn pentru amestecat cafeaua si am astupat gaura neagra care se facea din lipsa pragului pe sub usa...construind pragul:


A urmat apoi vopsirea casutei cu tempera pentru a imita cat mai bine varul si un weathering (in poze weatheringul e muuult prea puternic, dar pana la urma l-am rezolvat, l-am adus in standardele normale):


Urmatorul pas de pe lista a fost construirea zidurilor. Pentru acestia am ales sa folosesc carton gofrat:
,
pe care i-am acoperit cu caramizi marca Hewlett Packard PSC 1215:
.

Dupa aceasta a urmat construirea temeliei zidurilor din placaj de 2,5 mm grosime si caramida BCA Hewlett Packard PSC 1215:
.

In continuare am facut intr-unul din pereti 3 geamuri, unul la demisol, celelalte doua la parter 8) , carora le-am pus perdelute si pervaz :


In curtea interioara, cum ar veni am zidit din acelasi placaj de doi jumate un perete care sa separe interiorul de o posibila terasa. I-am pus un geam ceva mai mare pentru a conferi realism cladirii,acolo dorindu-se a se construi un local:


A urmat construirea garajului si dotarea acestuia cu unitate de Aer Conditionat :)


A urmat in continuare (pleonasm intentionat :p ) inchiderea perimetrului curtii niterioare si construirea portii (care se deschide, ca de aia e poarta si ca de aia are balamale):


Ultimul pas de pe lista a fost firma pensiunii (na, ca am zis si ce construiesc, nu puteam sa tac :p ) siunele detalii cum ar fi orarul si afisul cu "camere libere", facut pe o coala de hartie cretata veche de pe vremea studentiei lui tata ('79 - '84 :shock: ):


Si poze la lumina:


Uhh, ca greu mai e sa postez, sa aranjez in pagina, bla-bla-bla.
Intrebarea ramane:
V-a placut? Ce nota merit? Merita sa aruncati cu pietre in pianist?
 
in poza asta

http://s954.photobucket.com/albums/ae24/teo-magdici/Cladiri%20civile/?action=view&current=111_4211.jpg

fereastra mi se pare neverosimil de mare,raportata la usa.zidul din stanga nu cred ca isi are rostul,iar garajul pe exterior iarasi nu mi se pare la locul lui.poti face un gard in jurul constructiei avand in vedere ca ai ferestre pe cele 4 laturi...