Falling water house

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

liviu91

Active Member
27 August 2008
196
0
Arad
LOCATION
Arad
Fiind inca in clasa a 12-a, la Liceul de Arta "Sabin Dragoi" din Arad, la sectia de arhitectura, am avut de ales pentru diploma de atestat, o tema ce tine de arhitectura, pentru a o dezvolta si pentru a o prezenta la sfarsitul anului.

Cum imi sta in fire, placandu-mi provocarile :D mi-a sarit in ochi o lucrare celebra, a unuia dintre cei mai mari arhitecti a secolului XX-lea
-Falling Water House- Frank Lloyd Wright.

Poze reale cu casa, care se gaseste in America si este punct turistic:

 
Lucrarea am facut-o la scara 1:100. Iar documentatia ( planuri cu dimensiuni, cote, vederi . etc) am primit-o de la un student de facultate.

Avand aparatul foto defect, poze am inceput sa fac cam pe la jumatatea lucrarii:

 
Buna Macleod!

Pai am avut o lista cu vreo 50 de teme si am ales de acolo, iar asta mi s-a parut cea mai interesanta.

Revin cu poze:)
 
era un pic intrebare de baraj, ca waterfallu lu escher nu poate fi construit ca macheta, exista doar in 2d pe hartie, in 3d e imposibil de facut (de fapt nu chiar, se poate face o constructie in 3d care arata rupta rau, dar privita dintr-un anumit unghi pare chiar adevarata)
eh, m-a pasionat intotdeauna latura asta a arhitecturii (desi escher asta se ocupa cu gravura si desenatul ... )
 
Da am observat ca e putina iluzie optica acolo :D

Arhitectura e o arta destul de precisa, care nu are loc de interpretari :D
 
Radu161 a spus:
La noi, la facultate, daca facem o macheta atat de realista, o incasam...
Ceea ce e in contrast cu detalierea pe care o fac la modele. :lol:

Esti la arhitectura?

Daca da, cred si eu, nu e timp de bibileala..esentialu sa il prezinti si cam atat:)
 
Super tare.

Daca o faceai 1/87 o puneam pe modulele de la expo, dar asa ... :D

Bafta in continuare, si mai discutam noi de niste cladiri pt diorama dupa ce intri la faculta.

Spor :D
 
Buna Codrin!

Pai e foarte mica diferenenta dintre 1/100 si 1/87. Plus ca e o cladire unde nu are dimensiuni standard la geamuri, inaltimi etc:D
 
Revin cu poze.




Am facut relieful cu ajutorul servetelelor inmuiata in aracet. Neavand aparatul
de la Noch pentru aplicarea ierbii, am incercat sa ma descurc cum am putut.

 
Apropos, uite ceva interesant:
http://www.youtube.com/watch?v=0v2xnl6LwJE
cum e posibil asa ceva?
 
Si o poza editata in care am integrat in totalitate casa in natura.



Astept pareri, crtici, intrebari!:fluierat:

Multumesc!
 
Multumesc!

APA: pai prima data am incercat sa o fac cu ajutorul kitului de la Noch, acele dropsuri care le incalzesti la cuptor. Un esec total,nu le recomand..

Pana la urma am folosit silicon sanitar. Si a iesit ce se vede, daca aveam si mai multa rabdare putea iesi si mai atent lucrata.

Atata tot ca am facut-o in 2 etape. Si anume: prima data am facut pe o coala asemanatoare cu cea din care am facut ferestrele , bucatica ce reprezinta cascada..dupa uscare, era ca o "perdea", pe care am integrat-o in restul cursuli de apa.
:lol: