Gard H0

Constructii de cladiri si anexe la cladiri, diverse instalatii care nu intra la infrastructura, home made si nu numai.
teo_magdici

Gard H0

Mesaj de teo_magdici » Sâm Noi 13, 2010 5:48 pm

Se ia [Local Link Removed for Guests] pentru gardulete (pana nu si-o patenteaza :-P ), niste bete de bambus de la un suport de farfurii si se face un gardulet de lemn. Se taie betele dupa voia inimiii, se lipesc cu ce are modelistul in casa (eu am avut BISON Plastic), se vopsesc cu maron deschis (merge si cu acuarele) si se fotografiaza. Imaginile sunt postate pe un forum de modelism feroviar (in cazul nostru [Local Link Removed for Guests]) alaturi de un text informativ si se asteapta parerile si criticile colegilor. Asta si astept acum :-P.

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

V-a placut? :grin: :grin: :grin:
6 - 4! Ca la teatru!
interesantul

Mesaj de interesantul » Sâm Noi 13, 2010 7:15 pm

Salut!

Din cauza unor tipi ca si tine, va creste pretul suporturilor pentru farfurii din bambus.

Macar nu se vor gasi numai pe sub mana, si atunci ma apuc de bisnitareala. Mai fac si eu de-o rachie

In rest, e chiar cool gardul.

E.
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
teo_magdici

Mesaj de teo_magdici » Sâm Noi 13, 2010 7:21 pm

Si la asta nici nu am platit TVA marit :twisted: :-P . Multumesc de aprecieri
6 - 4! Ca la teatru!
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Noi 13, 2010 9:32 pm

o singura observatie...ulucile la gard sunt prea groase,adica au vreo 2-3 mm,nu?aduse la scara 1:1...sunt peste 200 mm...
cine are scobitori din alea plate, subtiri,cum erau pe vremuri,sa tina de ele ca sunt numai bune pentru garduri. :-P
Cosmin
[Link Removed for Guests]
teo_magdici

Mesaj de teo_magdici » Sâm Noi 13, 2010 9:40 pm

@cosmin78: Scobitori din alea aveau bunicii mei pana mai anul trecut, dar s-au terminat, din pacate :-( :-( . Cat despre dimensiuni, o placa are 2,5 mm latime (217 mm in realitate), 22 mm lungime (1900 mm in realitate) si 1,5 mm adancime (130 mm reali), deci sunt un pic (mai mult) prea mari, dar asta a fost singurul material pe care l-am avu aseara.
6 - 4! Ca la teatru!
obiwan

Mesaj de obiwan » Dum Noi 14, 2010 9:01 pm

cosmin78 scrie:o singura observatie...ulucile la gard sunt prea groase,adica au vreo 2-3 mm,nu?aduse la scara 1:1...sunt peste 200 mm...
cine are scobitori din alea plate, subtiri,cum erau pe vremuri,sa tina de ele ca sunt numai bune pentru garduri. :-P
Se mai pot face din furnir, taiat cu bisturiu. Am rezerva strategica, va pot servi, GRATIS! va rezolvati cu transportu' , treaba voastra :kiss:
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Noi 14, 2010 9:07 pm

merge nenea,materiale alternative sunt destule.insa scobitorile alea comuniste sunt numa bune.
Cosmin
[Link Removed for Guests]
teo_magdici

Mesaj de teo_magdici » Dum Noi 14, 2010 10:26 pm

Am si eu niste furnir, da e de 2 mm, o placa de vreo 200th_200 mm, si se taie foarte bine. Kenobi, rezerva ta ce fel de placi are, ce grosime?
6 - 4! Ca la teatru!
obiwan

Mesaj de obiwan » Dum Noi 14, 2010 10:54 pm

am furnir vechi de nuc, submilimetric, se preteaza foarte bine la opera :grin:
Scrie răspuns

Înapoi la “Cladiri si anexe”