Incercari constructii

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mmkelemen

Well-Known Member
13 Noiembrie 2008
483
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Aici voi prezenta incercarile mele modeste de a crea cate ceva, urmarind cu mult interes lucrarile celor experimentati si incercand sa invat cate ceva.
Pentru inceput voi incerca sa creez o rampa acoperita pt. incarcare/descarcare vagoane:

Structura este realizata din lemn. Aseara am montat si scandurile pe acoperis care vor fi acoperite cu carton bituminat (smirghel fin).
In prelungirea rampei va fi o cladire/magazie.
Rampa as dorii sa o fac din materialul acela bleu care se vede in imagine, dar nu stiu ce este si unde gasesc asa ceva.
 
poti folosi si banda adeziva din hartie,pe care o vopsesti in negru,insa merge si smirghelul.imi place structura. :p
materialul bleu este polistiren extrudat,foarte bun pentru modelism.se gaseste in diferite culori,alb,roz,verde,galben etc...in magazine de bricolaj sau depozite de materiale de constructii.
spor la treaba!
 
@mmkelemen arata superb rampa facuta de tine ! O singura observatie : poate grinda aceea din mijloc trabuia sa stea peste grinzile ce unesc stalpii de sustinere laterali ....
Acoperisul intr-adevar il poti face super realist din fasii de banda adeziva de hartie ... LHD a bagat si cateva link-uri cu descrieri amanuntite ...
Daca nu sunt indiscret rampa ai realizat-o la scara (1:87) sau "dupa inspiratie" ? Cam ce dimesniuni are???
 
Voi face urmatoarele modificari:

Dispare grinda patrata de sustinere de pe lungimea constructiei si mai pun elementele de sustinere care sunt prezentate cu rosu.
E facuta dupa niste lucrari gasite pe net numai ca am facuto un pic mai lunga.
Iar cladirea care vine in capat va fi tot o inspiratie dupa acele planuri.
Banda adeziva din hartie cu ce o vopsesc?
Imi poti da link-urile respective.
 
banda se poate vopsi cu acrilice,enamel...de preferinta vopseluri mate...
 
Am facut completarile si modificarile necesare

In principiu cam asa va arata, cu mentiunea ca platforma va fi mai lunga pentru a putea monta si magazia in continuarea zonei acoperite:

Trebuie sa fac rost de polistiren pentru continuarea lucrarii.
Vopseluri REVELL in Bucuresti???
 
mmkelemen a spus:
Vopseluri REVELL in Bucuresti???

Incearca la magazinul OBOR. Aveau un stand Revell, undeva pe la mijloc.
Daca nu mai este, si tot esti la Obor, mergi la magazinul din Pantelimon

www.machete.ro

Vezi la contac - ai o harta cu amplasarea magazinului

Daca nu ai ajuns la Obor, si iti este mai aproape, mergi in incinta Muzeului Militar.
Acolo, la subsol, gasesti un punct de vanzare al magazinului.

Spoor!
 
Zilele acestea am "tras" carton pe acoperis.
Au facut muncitorii un pic galagie ba ca e week-end, ba ca e sarbatoare, ba ca n-au chef de munca.
Dupa ce i-am cinstit au pus mana si au facut treaba...

Astept sa gasesc pe undeva polistiren pt. a continua lucrarea. Stiti pe undeva vreun santier?
 
Acum 7 ani am montat un kit din lemn pe care dupa o perioada l-am demontat si a stat pe undeva intro magazie.
Acum m-am vazut nevoit sa refac acest kit la scara 1:1.
Iata ce a iesit:

...deh, la batraneturi ma ocup cu asemenea lucruri...
Mi-am promis ca dupa ce o voi dezasambla din nou voi scapa de acest kit :D
 
Sa fie cu noroc. Ii montezi si un decodor cara sa aprinda lumini cind apar zgomote?