Tigla!!!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut, si eu m-am gandit la diverse variante. Totusi, pentru ca tigla profilata are un profil destul de complex, cel mai simplu este sa cumperi o placa din plastic cu imprimeu "tigla" exista atat la scara H0 cat si la N!
 
Salutare, "internita" (corect: Eternit, este numele comercial al produsului incepand din 1910) este alcatuita din placi patrate de circa 30 pe 30 sau 45 pe 45 cm si circa 0.5 cm grosime din beton armat cu fibre de azbest, care se aseaza "in solzi" la 45 de grade (cu diagonalele paralele cu linia de cea mai mare panta).

Un asemenea acoperis poti face usor daca folosesti o foarfeca speciala din cele care taie zig-zag. Fii atent ca pe piata exista doua categorii de asemenea foarfeci. Sunt cele ieftine, de vanzare la articole de papetarie, pentru uzul copiilor, si mai exista niste foarfeci din astea scumpe (eu am dat 75 de lei pe una) la articole pentru croitori. Alea sunt scule meseriase, taie panza in zig zag perfect. Deci pe urma tai pur si simplu fasiute de hartie gri in zigzag si le lipesti in asa fel incat zigzagul sa iasa in solzi, si gata treaba!

E o mica problema si cu tehnica asta, unghiul dintre zigzag-uri nu este de 90 de grade ci un pic mai mic, insa oricum la scara H0 sau mai ales la N diferenta nu este esentiala.

Spor!
 
Salut,
Interesan㒠foarfecă’! poţi dezvolta puţin? o poză’? la ce scar㒠taie?
Mulţumesc mult.
 
misha a spus:
... la ce scar㒠taie?
...

Imi aduc aminte ca bunicul meu avea o astfel de foarfeca. Acestea sunt foarfeci de croitorie, nu pentru modelism, deci nu cred ca iti poate spune cineva la ce scara taie decat masurand zigzag-urile, cunoscand dimensiunile placilor de eternit originale si facand niste calcule simple.

Iti garantez, insa, ca nu taie nici la scara 1:87, nici la 1:120 si nici la 1:160 :lol:

Am cautat si eu mai multe informatii pe net dar nu am gasit.
 
mi-am închipuit c㒠nu taie fix la vreo scara anume, dar vroiam s㒠ştiu totuşi care este aceasta. Cred c㒠e mai aproape de N decât de H0.
 
Buna ziua!
Am si eu o intrebare in legatura cu www.cgtextures.com . Pe acest site trebuie facut cont pt. descarcarea fisirerelor? Daca da, contul e gratis?
Multumesc