Diverse constructii

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mmkelemen

Well-Known Member
13 Noiembrie 2008
483
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Aici voi prezenta lucrarile mele.
Momentan sunt doar kituri de asamblat dar pe viitor poate ma incumet sa fac ceva de la zero.
Unele dintre ele au mai fost prezentate si la colectie dar am zis sa le pun un de le este locul:
Prima cladire a fost Gara Burgstein, producator PIKO, cod 61820:

A doua cladire a fost remiza locomotiva Burgstein, producator PIKO, cod 61823:

A treia cladire a fost depozit gara Burgstein, producator PIKO, cod 61824:

Va urma!
 
Ultima constructie a fost finalizata ieri.
Este vorba de o frumoasa pasarela pietonala inchisa, producator FALLER, cod 131279:

Frumos realizata si cu multe piese de atasat:

Partea din mijloc a acoperisului a ramas nelipita pentru a putea monta 2-3 LED-uri (sa nu isi rupa gatul trecatorii...)

Pe langa lumini mai trebuie sa montez "ceva" care sa lase mai jos pantografele electricelor pentru a nu se rupe daca rulez cu ele ridicate deoarece cladirea este cam joasa (se va rezolva).

Va urma!
 
salut!!!am o idee despre catenare, daca imi dai voie!!!
ma gindeam l aun suport de catenara dubla, pe care sa il atasezi sub pasarela, sau in dreapta-stinga pe acoperisul scarilor, ceva in genul suporturilor de catenara ce sint puse in gara de nord din bucuresti...
daca este corect, nu stiu...din punct de vedere functional si de securitate...dar poate ca cei mai cu multa experienta ne vor lumina mai bine!!!
frumoase lucrarile tale...pasarela este ...fermecatoare!!! :D :D :D
spor la treaba in continuare!!!
 
Peroanele oricum vor fi inaltate cu vreo 4-5mm deoarece sunt prea joase, dar oricum prea putin pentru a scapa de pericolul lovirii pantografelor.
Multumesc pt. sfaturi.
Voi analiza propunerea ta cu referire la un suport atasat de fundul pasarelei care sa "plieze" putin pantografele.
Voi revenii cu amanunte.
 
odata cu peroanele ridici si pasarela...astfel maresti distanta reala de la sol si micsorezi posibilitatea lovirii pantografelor...sub pasarela se vor plia putin,asa cum dealftel se mai intimpla si prin tuneluri unde avem pusa catenara...
sau rulezi trenurile cu pantografele jos...
 
Zilele acestea am mai mesterit cate ceva:
Am asamblat un "Motel Krone", cod 61830, producator PIKO:

Am montat si lumini interioare si o lumina pe viitoarea terasa.
Totodata am montat lumini si in pasarela pietonala inchisa :
.
Deh, vremuri grele, daca nu avem finante pentru material rulant mesterim la ce avem prin ograda...
 
ia o pensula si da cu ceva vopsea galbena pe led,ca sa "incalzesti" un pic lumina :)
 
In toate pozele mele lumina pare prea puternica dar in realitate nu este asa.
Cred ca este vorba de setarile ap. foto.
 
nu la luminozitate ma refer,ci la culoarea luminii....ce ai tu acolo sunt led-uri albe.,cu tenta de albastrui,ca neoanele....eu ma refeream la o lumina calda,daca vrei sa iti arate ca lumina unui bec incandescent...
 
Am asamblat un turn de apa FALLER, cod produs 120213:

Scuzati zgarciul dar pana nu ridic terasamentul la nivelul dorit nu pot lipii nici burlanul de apa.

Are si un pic de patina din fabrica.
Urmeaza iluminatul interior si o diorama (vrabia malai viseaza)...