Incepator in ABS

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

IonutTrif

Well-Known Member
Trenulist
22 Ianuarie 2016
1.040
3
Cluj-Napoca
YAHOO
ionuttrif
LOCATION
Cluj-Napoca
Salutare ,

avand in vedere ca in cadrul clubului se preconizeaza module CFR cu statii CFR, m-am hotarat sa incep sa exersez sa lucrez cu acest material.

Lectia 1 a fost incercarea de taieturi simple si lipire, cu rezultatul prezentat aici: http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6532&highlight=carton

Multumit in mare de rezultat, am trecut la pasul urmator, constructia unei casute dupa un model real. Pas ce inseamna masuratori , o mica parte de proiectare, reduceri la scala.

Pentru ca aveam date despre o casa de la tara, m-am hotarat sa realizez casuta dupa acest model (pentru inceput fara magazie):



Asadar dupa poze si masuraturi am facut planurile:



Pe urma am inceput debitatul si lipitul ABS-ului (am lucrat cu foaie de 0.3 mm). Pentru ca , din tencuiala , casa are ornamente in relief, am lipit mai multe straturi de ABS (scuzati calitatea pozelor, era seara si a trebuit sa le fac fara bliz):



A urmat lipirea peretilor :



Pentru ca ABS-ul de 0.3 mm este destul de subtire, si pentru a obtine colturi la 90 de grade, m-am hotarat sa fac si podeaua. Dar pentru a avea acces ulterior la lipit geamuri , eventual luminat am decupat-o si am lasat doar o margine, dar destul ca sa intareasca toata structura:



Va urma acoperisul, ferestre, vopsit...[/list]
 
Foarte misto, pacat ca ABS nu se poate taia cu laserul, pentru ca cica degaja clor care e cam toxic....
 
Poate, insa ca material e chiar super fain, si are avantajul ca poti face lucruri frumoase cu un cutter si cu un liniar. La debitare laser sau CNC-uri putini avem access. Am incercat si cu forex insa se debiteaza muult mai greu ca si abs-ul.
 
abs ai la masa de la bucatarile lipit sa nu se vada palul brut:D

e un plastic destul de tare si se taie usor!
daca ai rabdare poti face zidul direct in abs dar sa fie facut din 2 randuri :D daca e acelas abs care se foloseste la mobila ca cu deala am lucrat :D daca nu e deala ma insel....
 
ok, poate ca aici e locul sa intreb ceva:
- abs am inteles ce e, unde se gaseste?
- forexul am aflat ca ar fi plastic extrudat, dar cum se simte la mana, ce caracterisici are? si unde se gaseste, am intrebat prin baumax si lumea dadea din umeri uniform, aprope in ritm de hip hop....
 
abs-ul mai este cunsocut si ca Evergreen,dupa numele firmei ce produce o multitudine de profile....o cautare pe google poate lamuri mai mult...
 
manlif2_0 a spus:
ok, poate ca aici e locul sa intreb ceva:
- abs am inteles ce e, unde se gaseste?
- forexul am aflat ca ar fi plastic extrudat, dar cum se simte la mana, ce caracterisici are? si unde se gaseste, am intrebat prin baumax si lumea dadea din umeri uniform, aprope in ritm de hip hop....

1. Abs se gaseste destul de greu in tara, eu personal il am de la un prieten care avea luat din state. Pe site cel putin apare la sierra.ro , nu stiu daca au si pe stoc
2. Forexul nu se gaseste in magazine de bricolaj, ci in magazinele unde se vand produse destinate in principal arhitectilor , este folosit de ei la constructia machetelor. Din ce am vazut personal si pe forum in Cluj si Timisoara exista aceste magazine cu forex pe stoc.

Cum spunea Cosmin o cautare Evergreen pe google va ajuta. In engleza termenul este styrene.
Alt mare avantaj este ca se lipeste usor si puternic cu un solvent care se aplica cu o pensula (eu am luat de la Tamya , se gaseste pe hobbyx.ro)
 
V200 a spus:
ABS se poate lipi foarte bine cu acetona sau diluant.

Corect, pentru ca in practica substanta topeste un pic ABS-ul si se lipesc placile. De aceea ce poate lucra foarte usor cu o pensula care nici macar nu trebuie spalata dupa.

Pe de alta parte recomand cu caldura sa folositi acea plansa verde (cutting mat, eu am luat tot de hobbyx.ro) ale carei ghidaje ajuta enorm (de cele mai multe ori nici nu trebuie marcata piesa pentru taiere)
 
abs se poate prelucra cu CNC, sau pune probleme de genul viteza mare a frezei / toprie/ inecarea frezei?
 
Am mai gasit cateva ore ca sa continui lucrarile la casuta.

Pentru pregatirea acoperisului am facut prima data bordura care iese in exteriorul casei ( nu stiu daca exista un termen de specialitate):



Pe urma am trecut la executia acoperisului, tot prin conversia la scara a masuratorilor casei:



Si iata casuta cu acoperisul gata:



Acuma problema si totodata intrebare. Casa in pozele originale este cu tigla dar acuma este cu ondulin, deci am posibilitatea sa aleg. Intrebarea mea este cum pot sa fac tigle sau ondulin la HO ? Logic ar fi mai usor ondulin daca as gasi ceva material care sa aiba ondule foarte mici. Any tips ?
 
Salut,

Mi se pare foarte interesant ce iese!
http://translate.google.ro/translate?js=y&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fmoba.cable.nu%2Fbahn%2Fbastel%2Findex.html&sl=auto&tl=en . Aici ai un site unde poti vedea cum ai putea obtine niste tigle realiste. Cat despre Onduline... poti incerca sa zgarii o placa de ABS cu un varf de compas... nu va arata fix la fel, dar daca respecti foarte aproape scara (vezi: http://www.onduline.ro/sisteme.htm) o ondula are 95mm real deci 1mm pe H0. Te cam chinui dupa parerea mea. Poti incerca un alt produs de invelitoare: http://www.onduline.ro/bardoline.htm, care, dupa parerea mea ar fi mai usor de reprodus.

Pe de alta parte, cred ca ar trebui sa te gandesti si la epoca in care iti plasezi constructia. La cum arata casa acum o poti aseza cam oriunde incepand cu 1920... mai la munte (dupa panta acoperisului) si mai la margine de oras. deci tigla, tabla, eternit (azbociment) sau mai aproape de noi, xxxx-line. Oricum gandeste-te la detalii pentru ca iti vor trebui.
 
Salut,

tot acest "proiect" este un experiment pentru a invata sa lucrez cu ABS + sa reproduc o cladire reala. Dupa cum am spus in primul post este o casa de la tara unde merg eu vara. Nu cred ca va fi asezata niciodata pe o diorama :) deci nu conteaza epoca.
Initial casa avea tigle iar in vara s-a schimbat cu ondulin. Ai dreptate ca, raportat la scara ondula ar trebui sa aiba 1mm, dar in general in modelism anumite dimensiuni nu se raporteaza exact la scara tocmai pentru a reproduce mai fidel realitatea. Deci ar fi acceptabile si niste ondule mai mari.
 
Salut,

Pai sper sa gasesti o scula cu care sa "zgarii" ABS-ul si sa-i faci striuri mai mari decat 1mm...mie nu-mi vine nimic in minte. Iti propusesem un varf de compas si o respectare a scarii tocmai pentru ca sa poti sa-ti faci o parere despre ce ar insemna o invelitoare din Onduline. Personal nu sunt de acord cu "in general in modelism anumite dimensiuni nu se raporteaza exact la scara tocmai pentru a reproduce mai fidel realitatea". Ma gadesc ca ar trebui gasite modalitati de a reproduce vizual toate elementele la respectiva scara. Dar asta este o discutie despre altceva.