Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Incepator in ABS

Constructii de cladiri si anexe la cladiri, diverse instalatii care nu intra la infrastructura, home made si nu numai.
IonutTrif

Incepator in ABS

Mesaj de IonutTrif » Mar Ian 26, 2010 2:42 pm

Salutare ,

avand in vedere ca in cadrul clubului se preconizeaza module CFR cu statii CFR, m-am hotarat sa incep sa exersez sa lucrez cu acest material.

Lectia 1 a fost incercarea de taieturi simple si lipire, cu rezultatul prezentat aici: [Local Link Removed for Guests]

Multumit in mare de rezultat, am trecut la pasul urmator, constructia unei casute dupa un model real. Pas ce inseamna masuratori , o mica parte de proiectare, reduceri la scala.

Pentru ca aveam date despre o casa de la tara, m-am hotarat sa realizez casuta dupa acest model (pentru inceput fara magazie):

[Link Removed for Guests]

Asadar dupa poze si masuraturi am facut planurile:

Pe urma am inceput debitatul si lipitul ABS-ului (am lucrat cu foaie de 0.3 mm). Pentru ca , din tencuiala , casa are ornamente in relief, am lipit mai multe straturi de ABS (scuzati calitatea pozelor, era seara si a trebuit sa le fac fara bliz):

A urmat lipirea peretilor :

[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests]

Pentru ca ABS-ul de 0.3 mm este destul de subtire, si pentru a obtine colturi la 90 de grade, m-am hotarat sa fac si podeaua. Dar pentru a avea acces ulterior la lipit geamuri , eventual luminat am decupat-o si am lasat doar o margine, dar destul ca sa intareasca toata structura:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Va urma acoperisul, ferestre, vopsit...[/list]
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mar Ian 26, 2010 4:50 pm

Foarte misto, pacat ca ABS nu se poate taia cu laserul, pentru ca cica degaja clor care e cam toxic....
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mar Ian 26, 2010 5:17 pm

Poate, insa ca material e chiar super fain, si are avantajul ca poti face lucruri frumoase cu un cutter si cu un liniar. La debitare laser sau CNC-uri putini avem access. Am incercat si cu forex insa se debiteaza muult mai greu ca si abs-ul.
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
mmkelemen

Mesaj de mmkelemen » Mar Ian 26, 2010 9:01 pm

ABS-ul asta ce este?
Tot un fel de plastic?
De unde se poate face rost?
Multumiri.
Bafta la trenulit!
mity

Mesaj de mity » Mar Ian 26, 2010 10:07 pm

Felicită’ri Ionuţ!

Abia aştept s㒠vă’d finalul. :)
Imagine
Hachez

Mesaj de Hachez » Mar Ian 26, 2010 11:40 pm

abs ai la masa de la bucatarile lipit sa nu se vada palul brut:D

e un plastic destul de tare si se taie usor!
daca ai rabdare poti face zidul direct in abs dar sa fie facut din 2 randuri :D daca e acelas abs care se foloseste la mobila ca cu deala am lucrat :D daca nu e deala ma insel....
LDH

Mesaj de LDH » Mie Ian 27, 2010 12:16 am

Iote ca se poate fara calculator si laser

Din ce vaz, si vaz bine, chiar daca zici ca poezele nu sunt in regula, iese frumos si ingrijit.

Spoor si astept continuarea
Toate cele bune,
LDH
manlif2_0

Mesaj de manlif2_0 » Mie Ian 27, 2010 12:31 am

ok, poate ca aici e locul sa intreb ceva:
- abs am inteles ce e, unde se gaseste?
- forexul am aflat ca ar fi plastic extrudat, dar cum se simte la mana, ce caracterisici are? si unde se gaseste, am intrebat prin baumax si lumea dadea din umeri uniform, aprope in ritm de hip hop....
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mie Ian 27, 2010 2:52 am

abs-ul mai este cunsocut si ca Evergreen,dupa numele firmei ce produce o multitudine de profile....o cautare pe google poate lamuri mai mult...
Cosmin
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mie Ian 27, 2010 9:28 am

manlif2_0 scrie:ok, poate ca aici e locul sa intreb ceva:
- abs am inteles ce e, unde se gaseste?
- forexul am aflat ca ar fi plastic extrudat, dar cum se simte la mana, ce caracterisici are? si unde se gaseste, am intrebat prin baumax si lumea dadea din umeri uniform, aprope in ritm de hip hop....
1. Abs se gaseste destul de greu in tara, eu personal il am de la un prieten care avea luat din state. Pe site cel putin apare la sierra.ro , nu stiu daca au si pe stoc
2. Forexul nu se gaseste in magazine de bricolaj, ci in magazinele unde se vand produse destinate in principal arhitectilor , este folosit de ei la constructia machetelor. Din ce am vazut personal si pe forum in Cluj si Timisoara exista aceste magazine cu forex pe stoc.

Cum spunea Cosmin o cautare Evergreen pe google va ajuta. In engleza termenul este styrene.
Alt mare avantaj este ca se lipeste usor si puternic cu un solvent care se aplica cu o pensula (eu am luat de la Tamya , se gaseste pe hobbyx.ro)
mity

Mesaj de mity » Mie Ian 27, 2010 9:59 am

Folosiţi cu încredere [Link Removed for Guests].
Eu nu am avut probleme, si au pe stoc o gră’mad㒠de minună’ţii.
Imagine
V200

Mesaj de V200 » Mie Ian 27, 2010 10:55 am

ABS se poate lipi foarte bine cu acetona sau diluant.
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mie Ian 27, 2010 11:47 am

V200 scrie:ABS se poate lipi foarte bine cu acetona sau diluant.
Corect, pentru ca in practica substanta topeste un pic ABS-ul si se lipesc placile. De aceea ce poate lucra foarte usor cu o pensula care nici macar nu trebuie spalata dupa.

Pe de alta parte recomand cu caldura sa folositi acea plansa verde (cutting mat, eu am luat tot de hobbyx.ro) ale carei ghidaje ajuta enorm (de cele mai multe ori nici nu trebuie marcata piesa pentru taiere)
manlif2_0

Mesaj de manlif2_0 » Mie Ian 27, 2010 1:55 pm

abs se poate prelucra cu CNC, sau pune probleme de genul viteza mare a frezei / toprie/ inecarea frezei?
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mie Ian 27, 2010 2:23 pm

LDH scrie:Iote ca se poate fara calculator si laser
Ce om rau. Ce ai cu laserul? El este bun cand vrei sa faci piesele rapid si fara efort fizic, ca financiar faci destul :grin:
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
Scrie răspuns

Înapoi la “Cladiri si anexe”