Remiza circulara N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.617
67
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Stimati suferinzi, din raftul cu calmante va prezint o reteta pentru relaxat ochii:
Se ia o bucata de placaj:
http://sierra.ro/Placaj-de-aviatie-c205c.html
poza reala nu am... :)
Se deschide un program de desenat, se pune creierul la lucru si se ajunge dupa carteva ore sa scoata fum negru sus pe cos, pana cand iese asta:



Daca iese bine, se ia un laser ( nu din piata!! ) si teoretic se ajunge la asta:



Se pune osul la treaba:




Dupa vreo 40 de minute se ajunge aici:





Alte poze:






Relaxare frumoasa.

Va urma, data viitoare.
 
Pai este vorba despre un laser CNC binenteles. Nu il am eu, pentru ca este destul de scump, vreo 25.000 de euro. asta in versiunea buna se gasesc si la 6.000 de euro insa nu stiu ce calitate si ce fiabilitate ofera la aceasta suma.
 
hmmm...singurul lucru care pot sa il "spun" in asa fel sa imi descrie uimirea este :D ...... :confused:
 
M-ai dat pe spate cu laserul, cu el poti face adevarate minunatii. Initial am crezut ca este cat de cat accesibil, la un pret daca nu decent macar scump, dar se pare ca este foarte, foarte scump. Din primele fotografii arata foarte bine, tine-o tot asa.

P.S. Te invidez nene. :D
 
Cu sabia-laser iese la fel de bine?
Daca iese bine, fac seppuku prin hara-kiri la partide.
Kenobi
 
Salut, laserul nu este al meu, eu doar tai piesele acolo. Preturile difera in functie de material 0.6 - 1.2 euro + TVA pe metru liniar de taietura. De asemenea se pot efectua si gravuri cam la aceleasi preturi in functie de timpul necesar pentru efectuarea operatiei.
Nu se pot taia metale neferoase sau sticlam se pot doar grava.
 
Inceput promitator, si de bun augur, mai ales ca este una dintre putinele constructii la scara N care au fost abordate pe forum. Spre deosebire de H0, la N tolerantele sunt de 2 ori mai mici. Astept sa vad continuarea, caci mai sunt (cred) cateva zeci de repere la fel de fine, care trebuie adaugate! Oricum nota 10 pentru tehnologia folosita!
 
Intrucat urmeaza sa trimit usile la taiat precum si multe alte piese, intrebarea ar fi urmatoarea: Sa ii fac usile functionale sau sa le lipesc in pozitia deschis ?
 
Buna intrebare... mi-am pus-o si eu!

Dar ti-as raspunde tot cu o intrebare: vrei sa le faci sa arate bine, sau vrei sa rupi gura targului cu usile tale mobile?

In primul caz, cu usi fixe, le poti face sa arate super fara bataie prea mare de cap. In principiu, in toate pozele de depouri circulare pe care le-am vazut, in cursul unei zile normale de munca usile stau deschise. Ele se inchid numai seara sau in timpul sarbatorilor. Deci n-ar fi mare problema sa le lipesti deschise si sa le lasi asa.

In sens invers, daca vrei sa faci usile mobile, va trebui sa imaginezi niste balamale care sa le tina si ulterior eventual un sistem de actionare mecanica pentru a le inchide/deschide. Desigur exista posibilitatea de a le actiona manual, insa in practica, la cat de mici sunt si pozitionate in mijlocul dioramei, o sa-ti vina greu sa le actionezi fara sa atingi vreun pom, un stalp de telegraf ceva, si dupa ce o sa strici de fiecare data vreun element, o sa-ti vina sa te injuri ca le-ai facut mobile.

Chiar si balamalele alea, e greu de imaginat ca le vei putea face sa arate ca in realitate. Nu uita ca esti la scara N. O sarmulita de 1 mm diametru inseamna pe diorama un burlan de 16 cm diametru, cam ca burlanele de la Sankt Petersburg!

Asa ca... mai bine fixe! ;-)
 
Cam pe aici ma invarteam si eu Victorian nu vreau sa stau sa le deschid de cate ori am nevoie, deocamdata dunt doua pareri contra doua pareri :D :D deci mai astept pana diseara la ora 18 si iau decizia: fixe sau mobile ?! :D
 
Si eu zic sa le faci fixe, si sa te concentrezi in schimb pe detaliile care vor fi cu mult mai vizibile. Cred ca ai putea inlocui si mai tarziu usile fixe cu altele mobile, daca tii neaparat! Pe link-ul de mai jos sunt etapele de constructie ale unei remize circulare care imi place foarte mult. Avand in vedere startul cred ca ai toate sansele sa realizezi ceva la fel de frumos:
http://www.meine-n-welt.de/Baubericht/Modul_2/Modul2_5/modul2_5.html
 
buna baieti,

daca eu am facut acum trei ani usi de casa mobile pe N cu un laser de generatie veche (si vorbesc de usi de casa 220 x 83) cu balamale la scara 1/160, de ce sa nu puteti face usi mobile de remiza? :D
 
Salut, nu prea vad rostul realizarii unor astfel de detalii extreme. Sincer, eu sunt de parere ca vor fi de mare efect si usile lipite pe pozitia deschis. Oricum daca voi dori pana la urma nu o sa fie greu sa fac si niste balamale pe care sa le aplic ulterior. Deocamdata astept materialele si pe urma le trimit la decupat.

Cristi, urmaresc si eu site-ul acela, este o adevarata sursa de inspiratie. Totusi eu nu voi pune caramida aparenta pe pereti. Acoperisul voi incerca sa il fac din "tabla" aparenta. voi reveni...
 
Intre timp, pana au sosit materialele am facut si asta:

La exterior am vopsit cu o culoare numita Ocker de la dufa, flaconul este de 250ml. Pe podeaua din interior am vopsit cu revell 43 mat, iar bordura montata pe partea de jos a cladirii este de la noch, dar nu mai am codul.

Mai trebuie zugravit interiorul dar nu am nimic de culoare alba deocamdata.
Va urma...
 
Am facut si grinzile interioare mai inchise la culoare...


...parca nu imi vine sa ii mai montez acoperisul.