incercare de casute home made

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Hachez

Active Member
12 Aprilie 2008
159
0
Cluj
LOCATION
Cluj
salutari am avut curajul sa incerc sa fac casute home mede!
ce mi-a iesit pana acum sunt astea:
o casuta:
Si un depozit CF si AUTO:
sistemul de deschidere a usilor este simplu :D :
usa inchisa
usa deschisa

aici e ai complicat la poza asta o usa e culisanta una normala:| nu mi-a reusit sa fac 2 usi culisante si le-am lasat asa



Astept pareri! :D bune rele nu conteaza :D stiu ca eu am incercat sa fac ceva in timpul meu liber si eu cred ca mi-au iesit destul de bine :p :D
 
salutari:D
am reusit sa aduc aproape la final depozitul am facut baza e cam 80% gata :D


mai trebuie facut inca putin la baza si e gata:D trebuie sa adaug ceva detali (care inca nu stiu ce.....) mai este de munca la ea:D dar o sa fie faina la sfarsit mie unu o sa-mi placa voua nu stiu voi vedea :D
 
salut...fara suparare pentru munca depusa...dar se presupune ca acest forum este despre modelism :D nu kinder house ... sh eu usnt incepator de vreo 7 luni sh chiar am nijte casute f reusite...prima a iesit f aiurea sh am intrebat sh eu "batranii" modelismului sh mi-au iesit f frumos!!!
 
salut...
casa arat㒠bine pt prima încercare şi deci trebuie s㒠mai încerci fă’r㒠frică’, c㒠doar cu lucru se câştig㒠experienţă’... va ieşi bine.
în plus platforma de la magazie a ieşit super. baftă’. şi spor la lucru.
 
@Hachez : ca si o prima incercare pare promitator . Casa parca arata mai bine decat depozitul care are nevoie de multe retusuri .
O greseala care vad ca o repeti este ca nu intaresti muchiile pe interior cu ceva baghete patrate . Imbinarile peretilor arata rau si nu sunt drepte . Probabil in viitor cladirile tale vor arata mai bine . La casa ai lipit niste caramizi langa usa care arata nasol de tot . Daca cunosti limba maghiara iti recomand forumul www.index.hu unde sunt multe poze cu cladiri din carton care apar pe modulele maghiare sau in pozele de pe forumul acesta de la expozitiile din Budapesta sau Balatonfured !
Acoperisul de la casa arata groaznic ... ala trebuie sa-l schimbi . Pentru a-l inlocui cu succes poate faci o structura din material lemnos ca si la acoperisurile reale peste care pui mai multe straturi de banda adeziva de hartie ( crep parca ii spune ) si atunci poti imita un acoperis cu sindrila bituminoasa .
Eu zic ca merita sa continui munca ce ai inceput-o , dar un pic de documentare nu strica :))
p.s. poate si pe spatele peretilor poti lipi un carton mai gros pentru indreptare si rigidizare !
 
kablu mersi frumos:D

si danezule cati ani ai?? ia zimi tu mie? ai 17 ani ca mine?
nu cred o fi un om adult nu ca mine copil :wink:

sa faci o diorama si sa fie 60% gata doar din alocatie intr-un singur an eu zic ca e ceva!
+ ca munca de dimineatza pana seara + gasire loc de munca in timpu vacantelor.....si adunati bani sa iti mai iei vagoane si dealea....
hai sa nu mai ma leg de danezu si sa continuam. :D :D

ar fi bine daca as intelege maghiara kablu dar pacat ca nu stiu sa citesc dar mai inteleg ici pe colo daca vorbesti cu mine in maghiara :D voi incerca sa mai le revizuiesc defapt pe astea fiind primele asa le voi lasa cel mai probabil si urmatoarele care le fac vor fi facute altfel voi incerca ceva carton mai gros si mai multa finete, si la sindrila am incercat prima data sa fac asa da a iesit foarte urat! si am zis ca dai pace las primul strat.. infine voi incerca mai multe materiale si modalitati :D
 
danezu a spus:
.dar se presupune ca acest forum este despre modelism :D nu kinder house ...

a fost nesimtire curata :!: :!: :!:

ia fa si tu un depozit CF si AUTO sa vad cum iti iese tie!


nu cred ca iai pus tu la cineva atatea intrebari cate am pus eu la multi si tot nu le-am inteles in termeni lor stintifici;)

DAR MULTI MA AJUTA! de ex LDH! tipul e cel mai detreaba! critica cum critica dar dupaia zice ia vezi mai incearca poate iti iese ceva! fa si tu asa chiar daca ejti incepator si tu :? hai bafta! :)
 
sal...da am 18...sh intra pe neww_me_dann sa iti arat...sh imi cer scuze ca te-am jignit...am fost chiar nesimtit recunosc :(
 
adevarat... de la domnu' LDH am boala...am aruncat o privire pe forumul de la trennet sh ma innebunit :D
 
Hachez , kablu cablu are dreptate , incearca sa faci unc adru din bagheta patrata si dupa incearca sa lipesti peretii si alte si acoperisu , io am o rezerva destul de mare de baghete cam 12 m in caz ca raman fara sa nus tau de fiecare data sa cumpar
 
si apropo peretii incearca sa ii faci dintr o singura bucata ca asa arata foarte urat la colturi
 
Salutare @Hachez si bine ai venit printre noi.
In primul rand te felicit pentru tenacitate. La inceput merge mai greu dar cu timpul iti vei forma mana si vei vedea ca va fi mai usor.
Asculta parerile (bune sau rele, chiar tu ai spus-o) si tine cont de sfaturile care le primesti de la "batranii" in ale modelismului. Nu trebuie sa te superi daca cineva zice despre lucrari ca sunt "kinder house", asa ies pentru inceput. Arata-i ca poti mai mult.
Bafta in tot ce vei face!
P.S.: varsta frageda la care te-ai apucat de acest "hobby" indragit nu este o scuza. Unii o fac la 15 ani altii la 65. Important este sa pui suflet in tot cea ce faci.
 
Salut,
Hachez ,eu recomand sa folosesti placaj subtire pentru pereti (taiat cu traforajul ) peste care lipesti acel caron "caramida".....este mult mai drept si foarte stabil .Totul se lipeste cu aracet alb normal.
Eu am facut statia asta de benzina tot asa din Placaj.....
 
fratilor prima mea incercare eva normal sa nu stiu ce si cum :D corect?
si ii ascult pe "batrani" astia :p ca au dreptate :D trebuie sa caut si eu ceva lemn ca si betisoarele de la vata de zahar :lol: numai ca nu stiu unde sa caut prin cluj sau bucati dealea de scandurica de circa 2 milimetri sau ceva de genu nu stiu daca in cluj se gaseste asa ceva.... cel mai probabil il voi intreba pe obiwan sa vad daca el stie unde este prin cluj :D si daca este voi lasa cartoanele si alea si voi face doar din lemn :p si sunt sigur ca va fi greu sa o fac dar prin incercari va iesi!
Si in legatura cu ani....... poate ca conteaza sincer sa fiu! :D poti avea cunostinte in arhitectura blah bla'uri deastea cand ejti copil la scoala ai cunostinte in profilul scoli! adica eu in desin vestimentar! tare mult ma ajuta asta la modelismul feroviar nu am ce zice...... poate ca ma ajuta ca stiu ca imi fac o haina o bluza una alta dar nu si la modelism :D
infine sa lasam asta la o parte :D

Sa revenim, cei din cluj daca se uita la acest topic sa imi spuna si mie unde gasesc lemn subtire a scandurile dar subtire de maxim 5 milimetri si betisoare dealea ca si cele de la vata de zahar! ca stiu ca pot face si din bete de frigariu dar nu iese asa de fain poate un acoperis iese frumos sau un pod de lemn iese fain( pod am facut si mia iesit bine zic eu ) ramane de vazut pe vitor cum voi face si din ce materiale voi face! am acasa placaj de 3 mm care poate fi folosit si ala la pereti caselor dar nu am mult dar fac rost si am zis ca nu fac din alea pt ca e prima incercare si nu are rost sa il fugaresc de'an prasca corect? urmatoarea cladire miam propus sa o fac in totalitate din lemn! astfel va fi solia si nu vor iesi pereti strambi sau alte chesti! doar sa masor cum trebuie sa fie exact la fel masuratorile mai multa atentie si totul va fi ok :D
idea cu betele de inghetata e buna dar pui mei pana faci o asa din bete de inghetata pe langa ca mai imi dispar vreo 2-3 masele si ma scarbesc de inghetata :D :D :D :D :D :D poate fac rost si de bete de inghetata doar sa gasesc pe cineva cine lucreza la napolact :D

O dupamasa placuta sa aveti :D
Spor la modelit! :cafea:
 
Hachez a spus:
Sa revenim, cei din cluj daca se uita la acest topic sa imi spuna si mie unde gasesc lemn subtire a scandurile dar subtire de maxim 5 milimetri si betisoare dealea ca si cele de la vata de zahar!

Salut,
chiar astazi am fost la magazinul de langa Arta (cum stai cu fata la cinema Arta este o usa pe stanga, si se coboara la subsol). Sunt tot felul de produse pentru pictori, arhitecti: gasesti lemn de balsa de diferite grosimi (e cel mai usor lemn, se taie cu cutterul) si diverse betisoare de diferite profile.
Iti sugerez sa te uiti acolo si pe raftul din dreapta dupa forex (intreaba vanzatoarea care e). se gaseste placa de 20x60 cm la 4 RON si e foarte potrivit pentru casute (se taie la fel, foarte usor cu cutterul)
Tot acolo mai gasesti cuttere si alte lucruri utile noua
 
stiu magazinul! de acolo am cumparat brazi , vopsele si gard viu!
dar nam vazut lemn pe acolo dar las ca trec maine cred pe acolo si vad eu ce si cat is!
multumesc frumos IonutTrif! cand trec pe la club dau o bere :lol:
 
Stefan a spus:
Hachez , kablu cablu are dreptate , incearca sa faci unc adru din bagheta patrata si dupa incearca sa lipesti peretii si alte si acoperisu , io am o rezerva destul de mare de baghete cam 12 m in caz ca raman fara sa nus tau de fiecare data sa cumpar

Stefan, verificati textul cand il lansati, ca altfel citim:
kablu are dreptate cablu cand colturi casa se unu de pe shi mie de la care. Ati inteles ceva?
UNC ADRU :D

hachez, hai pe la mine sa iti dau cv material lemnos, nu te costa .
Salve!
 
bn obi voi trece pe la tine :D

Voi trece sa vad noile tale achiziti mai mult!
Tot timpul ma surprinzi cu achizitile tale! :D