Cladire gara Waldbronn

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Doru

Well-Known Member
Trenulist
14 Februarie 2008
500
0
Cluj Napoca
YAHOO
[email protected]
LOCATION
Cluj Napoca
Mosul Craciun a venit anul acesta si mi-a lasat un kit de la Vollmer. Este o gara frumoasa, nu atat prin arhitectura ci prin inpodobirea cu accesoriile pe care le are. Acoperisul si pergola de pe peron.
In poza de pe site, aceasta gara apare intr-o cromoatica frumoasa, ceva nuanta de portocaliu. In realitate, expusa la lumina naturala, este caramiziu sadea. Aici putin sunt dezamagit, caci imi dorisem culoarea accea.
Mi-a luat cam 18 de ore sa o finalizez. Se pare ca nu am spor si sunt foarte lent.Am tinut foarte mult sa fiu atent la lipire, sa nu patez cu lipici Faller peretii sau acoperisul. Cel mai pretentios e la streasini si burlane.
Iata cateva poze care prezinta stadiu de "cadou" la lucrare finalizata:
Ziua de Craciun:



faza intermediara:


Iar ca final :

 
Mai trebuie animata cu figurine PREISER si o patina cu tempera sau acrilic. Vegetatie?
Sper ca pui si lumina, doar invarti semedeuri warm white ;-)
 
Ca urmare a interventiei iscusitului "Mana-de-aur" alias OBIWAN, cladirea a dobandit un aer vetust dar realist. Urmeaza o electrificare si popularea ei cu ceva animatoare pe PIRON ;-)
 
la obloane si la usi mai trebuia lucrat un pic,se vede luciul plasticului...un sprai de lac mat rezolva treaba.rosturile mai degraba cu gri,albe nu prea raman ele...desi am vazut gari romanesti cu peste 100 ani in spate care nu mai au rosturile nici albe,nici gri...au fost vopsite in culoarea caramizii :p

in rest arata bine,imi place acoperisul...
 
Baieti, este clar! Munca maestrului a fost post -factum, dupa desavarsirea cladirii, multe nu se mai puteau face.:-?
Da, acum ca va aud pe voi cu sfaturile, am sa vand gara si imi iau alta :fluierat:
 
Am incercat sa atenuez cat de cat luciul plasticos. Cu rosturile pe pereti montati, mai greu, ca se face manjeala si nu-i acces. De-aia trebuie vopsea "la plat'', adica inainte de desprinderea componentelor din rama turnata. Doru, nu-s ''maini de gold'' ci mai curand cu doua de plastic si pe stanga :D

Cosmin, la acoperis mi-a fost mai lesne datorita faptului ca pot pensula in voie, respectand totusi sensul normal de curgere a intemperiei, dinspre coame spre jgheaburi.
 
asa cum am afirmat mai sus,cladirea arata foarte bine.pozele macro denunta mai mult decat se vede,iar un lac mat se poate aplica oricand,nu e ceva grav.cu ochiul liber nu se vede ca luceste un oblon sau o usa...