o gara facuta manual

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A

Anonymous

Guest
buna ziua,am nevoie de ajutorul vostru intr-o problema.m-am apucat sa construiesc gara asta:.
ajutorul vostru consta in a ma ajuta(cine are)cu poze din spatele garii pt a putea continua lucrarea,daca nu ma vad nevoit sa apelez la imaginatie :).multumesc
 
Incearca sa identifici producatorul si numarul modelului, pe urma mai multe detalii sigur se gasesc pe net. :wink:
 
este auhagen art.no.11369.mi-am ucis ochii si creierul si n-am gasit nimic.poate nu am fost destul de atent
 
Auhagen Art. 11369 Plottestein, o gara tipic austriaca, modelata dupa gara Plottestein, aflata pe Triesting Südwestbahn:

http://auhagen.de/inhalt/cms/front_content.php?idcat=82&idart=96&xtc_catid=3&xtc_pid=15227

Nu mi-e clar, de ce vrei sa faci singur gara asta, cand poti s-o cumperi gata facuta de la Auhagen?

Daca 30 de euro ti se pare mult si in schimb vrei sa-ti faci singur o gara, de ce nu modelezi una romaneasca dupa un model existent, sunt suficiente poze chiar si aici pe forum, puse de pasionati, care sa te ajute.

Daca vrei musai un model austriac, cauta una din Ardeal, vei gasi mai multe gari tipic austriece. In felul acesta, in loc de o "copie a copiei" vei obtine un unicat extrem de valoros. Bafta!
 
M 62, Victorian are dreptate in privinta constructiei garii. De ce sa faci ceva ce deja e facut si nici nu ai planuri. Incearca ceva ce nu s-a facut, ai aici pe forum si nu numai, destule planuri, si te mai ajutam si noi. Mai bine iti cumperi un kit de-a gata sa incerci sa experimentezi lipituri, imbinari geometrie, sa vezi ce probleme apar la imbinari, sa vezi ce trebuie sa faci si tu la piesele tale inainte. Experimenteaza, dar daca tot o faci fa-o cu ceva ce nu s-a mai facut. Vei avea o satisfactie mai mare.

Succes.
 
Salut M62 ... chiar nu inteleg nici eu ce vrei sa faci , dar hai sa-ti dau un indiciu . Chiar aici pe forum Horia Radulescu a prezentat ( la scara N) niste module austriece . El a folosit acest kit pe care l-a modificat pentru a semana cu o gara care ar putea fi oriunde in Imperiul Austro-ungar .
Uite si un link : http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1652 . Ai si poze din spatele cladirii .
Acelasi topic , poate un pic mai detailat , e pe defunctul forum a lui zorro ( inchis temporar de vreo 1 an poate 2 :(|) ) .
Iar pozele care nu se mai vad ...... sigur Horia te va ajuta dupa un PM
Spor la treaba
 
:D :D :D :D :D
e foarte interesant ce spuneti voi sa fac una din romania,va spun ca nu m-am gandit la asa ceva,dar ce fac cu munca depusa pana acum?
cam incep sa ma oftic ca nu am facut cum spuneti voi :confused:
 
M 62 a spus:
:D :D :D :D :D
e foarte interesant ce spuneti voi sa fac una din romania,va spun ca nu m-am gandit la asa ceva,dar ce fac cu munca depusa pana acum?
cam incep sa ma oftic ca nu am facut cum spuneti voi :confused:

Incearca sa o convertesti. Daca nu , sa recuperezi materialele. Pune si poze cu ce ai facut pana acuma.
 
sogard,nu crezi ca am ajuns prea departe ca s-o stric?


chiar mi-ar parea rau ca-mi place :(
 
Felicitari pentru lucrare ti-a iesit foarte bine!
Am cautat si eu pe net si am gasit doar urmatoarele poze, prima aceeasi pe care ai postat-o si tu dar la o rezolutie mai buna, iar a doua este o fotografie chiar cu prototipul garii din Pottenstein! sper sa-ti fie de folos, adica sa-ti ajute imaginatia in legatura cu ceea ce poate fi pe "faţa nevazuta" a garii :D

http://www.modellbahnshop-lippe.com/productzoom/Auhagen/46-4-0-28095-004013-0-0-0-0-0-0-grp-gb-p-0/productzoom.html
http://www.railfaneurope.net/pix/at/station/misc_P-R/Pottenstein_Bf.jpg

si ca o curiozitate, exista chiar si un timbru cu imaginea acestei gari:
http://cgi.ebay.ch/PM-1-Hibria-2010-Pottenstein-EISENBAHN-RAILWAY_W0QQitemZ390090969982QQcmdZViewItemQQptZBriefmarke?hash=item5ad33bd37e&_trksid=p3286.c0.m14
 
EXTRAORDINAR,poza cu gara reala ma ajuta f.mult.
imi pare rau ca nu am facut o gara din romania,dar am ajuns prea departe cu gara mea ca sa incep alta.decat sa incep alta gara mai bine imi fac depoul,si bineinteles aproape toata diorama vreau sa fie facuta cat mai mult manual 8)
multumesc foarte mult cristi_m.
 
Pai daca ai ajuns asa departe, nu o strica. Mai fa una :D . Apropos te cred pe cuvant ca pozele le pot vedea abia diseara, aici unde lucrez eu nu am acces deplin la internet si vad poze ioc... asta e. Sincer abia astept sa vad ce ai facut. Contructiile Home-Made sunt destul de greu de realizat in comparatie cu un kit din comert. Imi place ideea de a face o macheta completa cu cat mai multe elemente facute acasa. Ai timp mult. :)
 
sogard,saptamana asta mi-am permis un pic de timp,ca de saptamana viitoare nu o sa mai am asa mult timp.sa stii ca pana nu o termin pe asta nu ma apuc de alta :lol:
 
va multumesc la toti pentru ajutor,dar vreau sa-mi spuneti cu ce sa vopsesc gara.avand in vedere ca este facuta din carton cred ca va suge vopdeaua.si vreau sa-mi spuneti ceva ieftin,bun( :D ) si care se gaseste in comert.multumesc
 
Ai nevoie de niste vopsele mate. Incearca vopsele tempera.

Se gasesc in comert la papetarie pentru copii - articole scolare. Fii atent sa fie neaparat tempera, nu acuarele si nici guase care au nevoie de mult mai multa apa si care ti-ar strica iremediabil constructia.

Inainte de a-ti vopsi constructia efectiva incearca pe o bucatica de carton sa vezi cum se comporta. Ar trebui sa dai vopseaua direct din tub umezind eventual un pic varful pensulei ca sa lungesti un pic compozitia, pe urma sa pensulezi bine pentru a omogeniza stratul de vopsea. Dupa uscarea vopselei ar trebui sa vezi ca este ceea ce trebuie, adica reusesti sa obtii un strat uniform, mat, iar vopseaua atunci cand e uda nu inmoaie prea tare cartonul ca sa-l strambe. Bafta!
 
o alta idee ar fi: sa aplici un strat de aracet diluat pe pereti si sa presari nisip foarte fin pe care apoi sa-l vopsesti cu vopsele pe baza de diluanti, ofera o ridigizare a peretilor foarte buna si in schimb nu este un perete simplu ci are o textura foarte realista la final.
intai de preferat incearca pe o bucata de carton separat si vezi daca iti place si te multumeste rezultatul.
daca vrei sa o vopsesti direct incearca sa aplici 2 sau 3 maini de lac pe carton, in acest caz ai scapat de grija ca absoarbe cartonul vopseaua
iti poti lua carton duplex, faci cu un pix caramida sau imitatie de piatra si poti adauga un brau cladirii pe care il vopsesti separat, adica poti aduce multe imbunatatiri machetei chiar daca e din carton, crede-ma ca eu tot cu clasicul carton am inceput
Spor la treaba :D
 
daupa o mare pauza m-am apucat si eu de gara sa o vopsescsi a iesit asa

apoi am facut din bete de plastic de urechi pe care le-am taiat in jumate pe lung(cam greu)jgheaburile pt apa

si bineinteles continuam :lol: