Alina si kablu in actiune

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

batman

New Member
14 Iunie 2009
3
0
Arad
LOCATION
Arad
Am dorit sa prezint cele doua zile de lucru in care eu si kablu am avansat (zic eu).Sper sa va placa ce am realizat pana in momentul de fatza.
... cam asa trebuia sa arate...DAR
asa arata dupa doua zile de munca
...
tot dupa 2 zile de munca...cladirea facuta de mine :p
Aici era prima zi
La sfarsitul celor doua zile de lucru
Si rezultatul... :p
 
Foarte frumoase lucrarile. Spor in continuare.

Poate vom colabora, ca am o nebunie in cap :D

Dar am sa o dezvalui la momentul oportun.

Pana atunci va puteti antrena.

O zi buna.

Spor.
 
Super realizare... in plus, foarte de apreciat faptul ca la realizarea lucrarii s-a antrenat si partea cea mai gratioasa a familiei... felicitari!
 
Meritele pentru cladirile de mai sus ii apartin in totalitate Alinei .... eu am venit doar cu ..... coordonarea :evil: , dar ...
Povestea este un pic mai lunga cu aceste cladiri ....
Candva cand incercam sa-mi cristalizez ideile am avut ocazia sa cumpar Startset-ul Auhagen ( xxx nu mai stiu p.n. dar este intr-o poza :(|) ) . Acesta a luat drumul cutiilor ....pe dulap .... pe urma concedii , nunta , concedii , concedieri :x si .... dupa multe discutii cu unii si altii am hotarat sa incep lucrarile la posibila-viitoare diorama .
Au inceput cautarile prin cutiute si a aparut si Startset-ul :mrgreen: . Am pus cateva intrebari la posibila folosire a lui pentru o scena care are posibile interferente cu realitatea , dar nu prea au venit raspunsuri ... In fine ( nu stiu germana ) pe un forum englez despre trenuletele germane am pus cateva intrebari si iata cam primit si unele link-uri cu niste poze pentru inspiratie . Problema era culoarea galben DHL :pig: care dadea un aspect de jucarie cladirilor .
Am citit pe forum despre magazinul din Timisoara si impreuna cu Alina si doamna Kablu ( Luminita ) am facut o descindere ( Alina este fica nostra de suflet :| ) pentru niste culori , pensule si lac mat .....
Restul l-a povestit Alina mai sus ....
Sursa de inspiratie :
http://www.kbaystb.de/kbaystb-kbaystb/kbaystb-bahnhoefe/kbaystb-bahnhoefe_seefeld-surheim/kbaystb-bahnhoefe-spiegelau/2004-08-15-spiegelau-gueterschuppen-gleisseite.JPG
Poza este a lui Paul Eaton .
Oricum mai avem mult de lucru .. ramele usilor au fost uitate ... de aceea in poze se mai vad unele urme de DHL :( care vor fi eliminate cat de curand .
Platforma depozitului e un pic curba , dar nu am fixat-o de cladire ...inca ... florile nu au fost plantate ( caut colectia de pensete ESD care ar trebui sa fie pe undeva prin casa :lautar: ) ....etc
p.s. data viitoare voi lucra cu basca :confused:
 
in mare zidaria aduce cu cea folosita frecvent de CFR(vezi gara Lotru),rampe si ziduri de sprijin,etc...place la mine :D
 
Si pe valea jiului mai sunt astfel de cladiri.
Toate bune si frumoase...dar de ce nu ati facut ceva si cu ancadramentele de la geamuri si usi..alea inca arata a plastic. :roll:
La cum arata cladirile, ar fi trebuit sa fie gri, ca sa imite piatra.
In rest..toata stima pentru artista. 8)
 
@Radu161 daca inteleg eu bine ... acolo unde se vede galben laga usi si geamuri .... s-a vopsit deja peste cu gri . Vor urma si ceva poze .
Oricum peste toata cladirea va urma o "mica" imbatranire si eliminarea totala a luciului de plastic de pe acoperis si accesoriile de plastic pe care le-am mai lipit .
Dupa ce am vazut pozele cu gara Lotru ... dar asta este , poate mai schimbam cate ceva :|
 
Aaaaaa.... culoarea cred ca va ramane rosie , dar luciul de plastic va dispre , dupa tratamentul cu lacul mat ..