Remiza Burgstein

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
"Neoanele" sunt 8 leduri smd albe pe care nea Georgel le-a montat cu maiestrie chiar pe "spatele" placii cu decodoare (se pot vedea intr-una din pozele anterioare). Despre decodoare ...meritul nu e al meu .Ele au fost preluate de aici http://www.tinet.org/~fmco/main_en.html (cel pt servomecanisme) si de aici http://www.opendcc.de/index.html (pentru lumini).Eu doar le-am "amestecat" si le-am pus pe aceeasi placa.
 
Cu ajutorul lui nea Georgel am reusit sa inchei lucrarile la remiza .Ce a "iesit" la final se poate vedea in filmul urmator. Pentru curiosi , in film veti face cunostinta si cu nea Georgel, cel cu care v-am stresat in ultimele postari ( si nu s-a gasit nimeni sa intrebe "who the f :( k is nea Georgel ? " )

 
Hai ca esti tare!!!.... Totusi, parerea mea, merita sa pui automatizarea pe o remiza mai misto', zic eu.... insa ti-ai facut mana.
Felicitari! pentru automatizare.
 
Cateva imagini si explicatii de prin culise:
Montarea decodoarelor am facut-o cu ajutorul a doua traverse din teava rectangulara din fibra de carbon.Partea de comanda pt lumini (placa mica) am separat-o de restul montajului pt eventualitatea unei modificari/completari ulterioare (poate mai vine careva in vizita pe la nea Georgel :D ).
 
Mecanismul lui nea Georgel : pentru mascarea lui am construit o piesa de zidarie din plastic , vopsita negru mat pe interior iar exteriorul l-am acoperit cu caramizi "coapte" la imprimanta pe hartie autoadeziva. Sursa - o textura culeasa de pe net si micsorata corespunzator.Tot cu negru mat am vopsit si sarma pe care i-am infipt-o in c.. lui nea Georgel ( si tre' sa recunosc ca am simtit o bucurie usor perversa cand am ales locul :D ) In felul asta e aproape imperceptibil ca nea Georgel umbla cu ceva in acel loc...

 
In sfarsit, doua filmulete cu mersul lui nea Georgel si cu mecanismul de siguranta al usilor
 
Acum am vazut si eu lucrarea. excelent realizata. efectul e peste cuvinte. cel mai mult m-a surprins nea GEORGEL. cind s-a deschis usa... nu mi-a venit sa cred. ca nu citisem tot articolul si nu aflasem si de nea Georgel ca vrea sa iasa la fumat pe usa aia. nici nu stiam ca lucreaza la remiza asta. :roll:
asa ca surpriza a fost totala. eu asteptam sa vad cum functioneaza usile mari si cind colo apare si Georgel!!!
poate dai mai multe amanunte despre peretele ala de caramida. de unde ai luat imaginea de pe net si prin ce proces ai reusit sa o scoti pe imprimanta? cu ce program ai lucrat-o?