Turn de alimentare cu apa

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Poate sa posteze cineva poze cu un turn de apa european?
Multumesc anticipat.
Bafta!
 
poate sa posteze cineva o roata de locomotiva de preferinta elvetiana?

scuze de intrebarea idioata, insa asa mi se pare si cea de mai sus; avem cateva zeci de mii de turnuri de apa in cam 30 de tari din Europa Continentala, dupa zeci de stiluri arhitecturale, din ultimii 200 de ani... si se cere "mura in gura"

de ce nu tastezi "Water Tower" sau mai bine "Wasserturm" sau "Chateau d'eau" pe Google imagini? :D
 
Inteligent raspuns. Cultura n-am ce spune...
Poate este cineva mai saritor care ma poate ajuta.
Forumul este pentru mistouri sau pentru ajutor???
Daca nu vrei sa dai un raspuns de ce te bagi ca musca in lapte?
 
de ce nu tastezi "Water Tower" sau mai bine "Wasserturm" sau "Chateau d'eau" pe Google imagini?

acest raspuns era un ajutor mare si nici macar nu ti-ai dat seama... ia uite aici:
http://images.google.de/images?hl=de&q=wasserturm&gbv=2&aq=f&oq=

in fine, tu sa fii fericit...

ar trebui macar sa stii ce stil arhitectonic te intereseaza pentru turnul tau de apa.
 
Multumesc pt. informatii.
Nelamurirea mea era ce stil de turn se folosea (foloseste) in Europa pt alimentarea aburoaselor. Intreb deoarece sunt nou in ale modelismului si speram sa primesc raspunsuri de la cei care sunt mai vechi in aceasta "meserie".
 
buna,

asa cum spuneam mai sus, avem in Europa zeci de mii de turnuri de zeci de stiluri, construite in 200 de ani... din piatra, din caramida, din lemn, din metal, din beton, precum si combinatii ale materialeleor enumerate mai sus...

de aceea intreabarea ta este prea generala ca sa se poata raspunde.

in regula generala in America de Nord se foloseau turnuri de apa de lemn si apoi metalice, in Europa de zidarie si apoi metalice insa exista exceptii... mii de exceptii!

la ce zona geografica te gandesti concret?
 
buna,

la "voi" in Regat sau in Transilvania? ;)

in regula generala este vorba de constructii din zidarie (caramida, uneori piatra) pe plan circular, mai rar rectangular; CFR construia din caramida aparenta (asa numita "caramida de Ciurea"), MAV in general tencuia...

constructiile mai moderne sunt in general din beton...

sunt convins ca Dorin, catalin, Cosmin sau Dorel pot sa-ti puna la dispozitie datele pe care le cauti!
 
mmkelemen,

uita-te pe topicul Liniei Craiova-Calafat sau fotografia asta ce reprezinta turnul de pacura de
la Calimanesti fotografiat de cei de la AMFB in excursia lor la Merisani

eu unul iti recomand pe cel de la Segarcea,pe linia Calafatului,sau pe cel de la Lipanesti, turnuri de apa
deosebit de frumoase...
 
Foarte buna realizarea de la Lipanesti.
Multumesc pentru ajutor.
Voi incerca si eu ceva asemanator dupa ce gasesc ceva cote.
Bafta!