Centrala hidroelectrica - casa turbinelor

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Viitorul suna bine!

Interesanta intreprindere, asteptam cu interes urmarea!

Dar, coane, fie-mi permisa o intrebare: de ce folosesti matale carton pentru lucrarea asta, daca tot urmeaza sa finisezi prin vopsire dupa aia, si nu placa de polistiren de 1.5-3 mm grosime, care e insensibil la umezeala vopselei, fara "scame" in taietura, poate fi pilit/prelucrat prin slefuire, si care ar permite o prelucrare precisa si eventual si realizarea unor profilaturi, caramizi aparente etc. prin zgariere pe suprafata?
 
Am mers pe carton deoarece se lucreaza foarte bine.
Mergea si polistirenul dar nu voiam sa zgarii caramizile.
Vor fi facute separat din ... carton si aplicate.
Dupa cum vezi, pana una alta, am ingrosat doar stalpii din zidarie.

Voi apela si la oarece plastice: ferestre, usi si braul de jos (soclul) din zidarie de piatra cioplita.

Si eu sunt curios cum iese :D
 
Cum spuneam, cine se apuca de detalii la cladiri la scara la trenulete si nu tine seama de acest nivel la care s-a ajuns, mai ales la exemplele de pe forum,vai de el ...
Copiii de azi care vor ceva ambient,sa caste ochii nene,gata cu lucrurile facute in pripa.. :D
orisicum, chapeau ..LDH,mereu la ..next level. :D
l
 
asta este lucrarea inceputa ieri la trennet?arata super,nu am cuvinte,arta....si totul din carton?ca imbatranire a peretilor ai folosit pulberea de la noch?
 
Presupun ca la frumushania in cauza vor urma izolatori, cabluri, stalpi. sau ramane la ascuns la subteran?
Frumoasa lucrare! O intrebare: din ce ai facut ramele geamurilor si tamplaria?
 
A iesit foarte frumos.
Totusi, apa este deversata cu presiune din asemenea cladiri, asa ca malurile ar trebuii intarite cu mult mai multi bolovani (in realitate e un canal betonat).
Pune si niste poze cu barajul. Nu se vede canalul de deversare de la "prea-plin".
 
Ei, de le-am putea reprezenta pe toate ar fi foarte frumos dar nu ne da voie spatiul, suntem la 1/120.
Barajul nu are preaplin. Considera-l facand parte dintr-un complex la acelasi nivel iar preaplinul este pe alt baraj :D

Da, iesirea din casa turbinelor implica un canal betonat care, daca ar fi fost reprezentat ca atare, nu ar fi avut acelasi farmec pe macheta ca unul bordat cu pietre.

Compromisuri, compromisuri ca sa placa ochiului
 
Frumos, ce mai.Astept pozele dupa vopsitoria finala, culoarea de la acoperis imi zgarie retina.Si mai vad ceva rosturi sus la colturile superioare.
 
arata excelent, nu prea imi vine sa cred ca e carton vopsit... am o nalmurire, canal de fuga are ? de obicei apa iese cu ceva debit din turbina, canalul e destul de adanc si apa tulbure. asta daca merge centrala. poate daca ai incerca sa faci un soi de indiguire a malurilor de la iesirea din centrala pana spre pod, dar e doar o parere.